Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

12 nowych spółek na liście firm o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym

Fot. 6bpd.wp.mil.pl
Fot. 6bpd.wp.mil.pl

AIR-POL, AUTOCOMP, PS SZCZĘŚNIAK, ZESZUTA i osiem innych spółek zostanie dopisanych do wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Ma to zwiększyć poziom realizacji zadań na rzecz obronności państwa ujętych w Programie Mobilizacji Gospodarki.

Przedsiębiorcy umieszczeni w wykazie mają obowiązek wykonywania zadań na rzecz obronności państwa. Przykładowo chodzi o utrzymywanie rezerw lub mocy produkcyjnych na potrzeby ewentualnego kryzysu lub wojny. Firmy otrzymują za to pieniądze z programu mobilizacji gospodarki, którego budżet w tym i w przyszłym roku przekroczy 25 mln zł.

Podstawą do umieszczenia firm w wykazie jest ustawa o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców. W myśl jej przepisów zadania w zakresie dostaw lub remontów sprzętu wojskowego, określone w Programie Mobilizacji Gospodarki, mogą być nakładane tylko na przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Powody umieszczenia nowych podmiotów na liście są dwa. Po pierwsze, MON uważa, że konieczne jest rozszerzenie katalogu przedsiębiorców w celu zwiększenia realizacji zadań na rzecz obronności państwa ujętych w Programie Mobilizacji Gospodarki. Po drugie, trzeba też zabezpieczyć realizację zadań budowlanych.

W tym tygodniu został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia rządu w sprawie wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Dokument jest opatrzony datą 5 września 2018 r.

Wynika z niego, że z wykazu ma zniknąć Wojskowe Biuro Projektów Budowlanych w Poznaniu. Powodem jest upadłość spółki oraz brak środków na realizację zadań, które są finansowane z własnego budżetu.

Zamiast biura w wykazie ma pojawić się spółka AMW SINEVIA z Nowego Dworu Mazowieckiego. Jak wynika z uzasadnienia projektu, firma projektuje i wykonuje budynki, prowadzi roboty związane z budową dróg i autostrad oraz działalność ochroniarską.

Kolejne spółki, które znajdą się w wykazie, to:

  • AIR-POL z Legionowa – producent i dostawca sprzętu wysokościowo-ratowniczego, w tym spadochronu Dedal, który jest podstawowym spadochronem wojsk powietrznodesantowych;
  • AM Technologies z Warszawy – producent systemów rozpoznania radioelektronicznego (w tym systemu NELS, który jest na wyposażeniu OORP Hydrograf i Nawigator) oraz dostawca systemów wsparcia walki radioelektronicznej;

  • AUTOCOMP Management ze Szczecina – wykonawca lub podwykonawca w kontraktach na dostawy symulatorów, m.in. broni strzeleckiej i wieży HITFIST 30 w kołowym transporterze opancerzonym Rosomak;
  • CELTECH z Poznania – dostarcza wojsku cysterny dystrybutorów paliwowych, cysterny do przewozu i dystrybucji wody oraz kontenerowe piekarnie i pralnie;
  • Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER z Tarnowskich Gór – jest wykonawcą lub podwykonawcą stosowanych w wojsku aparatów ewakuacyjnych dla załóg pojazdów opancerzonych oraz filtropochłaniaczy;
  • HERTZ SYSTEMS LTD z Zielonej Góry – dostawca odbiorników nawigacji satelitarnej i integrator odbiorników GPS z modułami SAASM;
  • Partner Systems z Człuchowa – wykonawca dostarczanych wojsku filtrów i stacji uzdatniania wody;
  • SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne z Bielska Białej – producent pojazdów wykorzystywanych przez wojsko i policję;
  • Zakład Doświadczalny Biskupiec – producent wyrobów dla kołowych transporterów opancerzonych, czołgów i bojowych wozów piechoty;
  • ZAMET-GŁOWNO – jako wykonawca lub podwykonawca dostarcza wojsku pojazdy rozpoznania biologicznego i mobilne moduły stanowisk dowodzenia szczebla oddział/pododdział;
  • ZESZUTA z Warszawy – dostawca pojazdów specjalnych dla wojska, w tym lekko opancerzonych samochodów interwencyjnych, sanitarek i mobilnych punktów kontroli bezpieczeństwa.

Jak podaje MON, wszystkie proponowane firmy wyraziły gotowość do wykonywania zadań na rzecz obronności państwa i zgłosiły chęć ujęcia w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Ich potencjał – zdaniem resortu – może być wykorzystany dla zabezpieczenia potrzeb wojska w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub w czasie wojny.

Wszystkie proponowane zmiany obejmują tę część wykazu, w której organem organizującym i nadzorującym jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Podobną funkcję spełniają także inne resorty. W wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym jest ok. 200 podmiotów.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. rmarcin555

    @miky W sumie się zgadzam. Taki honey trap. Jeszcze ktoś by pomyślał, że ta firma produkuje coś zaawansowanego i agenci tracili by czas na dostanie się do środka. Kutno w katalogu firm powinno być pod hasłem quot;kowalstwoquot; i to nieartystyczne.

  2. miky

    Bardzo dobra decyzja tylko brakuje mi tam AMZ Kutno

  3. Bandi

    Moim skromnym zdaniem taka lista powinna mieć klauzulę niejawności. Podawanie firm będących ważnymi dla obronności państwa może spowodować zainteresowanie ze strony służb państw nam nieprzychylnych.

  4. Gość

    Ciekawe kto i według jakich kryteriów decyduje jakie firmy mają się znaleźć na tej liście?

Reklama