Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

100 najbogatszych firm zbrojeniowych na świecie. Na liście polska spółka

Autor. www.amphenol-aerospace.com

Firmy zbrojeniowe zarabiają coraz więcej, a już niedługo mogą zarabiać jeszcze więcej – wynika z najnowszego raportu szwedzkiego instytutu SIPRI.

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem opublikował raport, w którym przyjrzał się przychodom firm zbrojeniowych w roku 2023. Z dokumentu wynika, że 100 największych spółek w branży zanotowało przychody w wysokości 632 miliardów dolarów. To wynik o 4,2 proc. lepszy, niż w raporcie z roku 2022.

Reklama

Dominacja USA

W pierwszej trójce znalazły się firmy rodem z USA. Liderem rynku pozostaje Lockheed Martin, a za jego plecami plasuje się RTX. Co ciekawe, obie spółki zanotowały lekki spadek w przychodach w porównaniu do roku 2022. Kolejne miejsca w rankingu również zajmują Amerykanie: Northrop Grumman Corp., Boeing oraz General Dynamics Corp. Można w tym miejscu stwierdzić, że amerykańscy producenci zdominowali całą listę. Aż 41 firm rodem z USA znalazło się na niej, notując razem przychody wynoszące 317 miliardów dolarów.

Czytaj też

Amerykański „monopol” został przełamany dopiero przez brytyjski BAE System, który uplasował się na szóstej pozycji. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze rosyjski Rostec (prawie 50 proc. wzrost przychodów) oraz firmy chińskie. W gronie stu najlepiej prosperujących spółek sektora jest jeden polski przedstawiciel. Polska Grupa Zbrojeniowa zajęła 64 miejsce (wzrost o 9 proc. względem poprzedniego badania), ale warte podkreślenia jest to, że spółka zanotowała istotny awans. W 2022 roku firma znajdowała się bowiem na 73 lokacie. Ogółem na liście pojawiło się 27 firm europejskich (nie wliczono Rosji), które osiągnęły łącznie 133 miliardy przychodów.

Reklama

Będzie jeszcze lepiej?

Wiele wskazuje na to, że wyniki kolejnych raportów będą jeszcze bardziej okazałe. Jak czytamy, w 2023 roku „wielu producentów broni zwiększyło produkcję w odpowiedzi na rosnący popyt”.

„Przychody 100 największych producentów broni nadal nie odzwierciedlają w pełni skali popytu, a wiele firm rozpoczęło rekrutację, co sugeruje, że są optymistycznie nastawione do przyszłej sprzedaży” – powiedział Lorenzo Scarazzato, badacz z Programu Wydatków Wojskowych i Produkcji Zbrojeniowej SIPRI.

„Złożone systemy uzbrojenia charakteryzują się dłuższym czasem realizacji. (…) Firmy, które je produkują, z natury wolniej reagują na zmiany popytu. To wyjaśnia, dlaczego ich dochody z broni w 2023 r. były stosunkowo niskie, pomimo gwałtownego wzrostu nowych zamówień” – kontynuował.

Cały ranking dostępny jest na stronie SIPRI pod tym linkiem.

Reklama
Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Kogoś to dziwi skoro PGZ dostarcza sprzęt za który się płaci?

Reklama