Siły zbrojne

Pro Defense 2017: Plecakowa wersja radiostacji z „morskiego” CTM

Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. zaprezentował w czasie targów proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie szerokozakresową radiostację plecakową RKP-8100. Według producenta może ona zabezpieczyć część potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej, jeżeli chodzi o sprzęt łączności i wymiany danych.

W wersji plecakowej (ważącej około 7,5 kg), RKP-8100 to radiostacja pracująca w zakresie częstotliwości od 1,5 do 512 MHz (pasmo HF/VHF/UHF). Jest ona wyposażona w moduł szyfrujący zgodny z algorytmem AES-256, możliwość pracy w trybie „frequency hopping” oraz zdolność do pracy w systemie transmisji danych Link-11.

Radiostacja RKP-8100 zabezpiecza analogową i cyfrową transmisję głosu oraz cyfrową transmisję danych. Jak wskazują przedstawiciele producenta, radiostacja pozwala na przekazywanie zwykłych komend wydawanych głosowo, ale też zapewnia usługi transmisji danych, usługi wysokiego poziomu "takie jak poczta elektroniczna czy czat taktyczny i ewentualnie przesyłanie sytuacji taktycznej. Radiostacja jest przygotowana do pracy z systemem transmisji danych." Przy czym system transmisji danych może być zainstalowany również na zwykłym komputerze czy tablecie, może być używany na różnych szczeblach dowodzenia, zarówno na stanowiskach dowodzenia jak i przez pojedynczych żołnierzy.

Wersja plecakowa radiostacji RKP-8100. Fot. M.Dura

Radiostacja jest przygotowana do pracy ze skokowymi zmianami częstotliwości: w przypadku pasma HF jest to maksymalnie 8,8 skoku na seundę, a w przypadku pasma UHF/VHF to 320 skoków na sekundę. Przedstawiciele OBR CTM podkreślają, że „by skakać po częstotliwości to trzeba skakać z określonymi algorytmami. I te algorytmy zostały zbudowane u nas w Polsce i zbadane przez Wojskowy Instytut Łączności”.

Liczba skoków jest oczywiście ważna, ale istotna jest również metoda transmisji danych. „Skacze” się po to by uciekać przed zakłóceniami. Jeśli dana „paczka”, która jest nadawana na danej częstotliwości jest zakłócona, to stosujemy „kody nadmiarowe” i redundancję po to żeby zabezpieczyć tą transmisję. Mimo więc, ze dana paczka została w części zakłócona to my jesteśmy w stanie odtworzyć te dane”.

Wersja przewoźna radiostacji RKP-8100 ze specjalnym adapterem typu RKP-8100AM-B. Fot. M.Dura

Szerokozakresowa radiostacja plecakowa RKP-8100 może być również montowana na pojazdach i być wykorzystywana do tworzenia sieci ad hoc (mobile ad hoc network-MANET) zgodnie ze STANAG 4691.

Specjalnie dla wersji przewoźnej OBR CTM oferuje opracowany przez siebie adapter typu RKP-8100AM-B. Ułatwia on montaż radiostacji na pojeździe, a jego interfejs jest prosty w obsłudze. Dodatkowo pozwala to na zwiększenie mocy maksymalnej (w wersji przewoźnej do 150 W w paśmie łączności HF i do 50 W w paśmie łączności UHF) oraz na zwiększenie niezawodności łączności w warunkach silnej kolokacji (dzięki zastosowaniu dodatkowych układów filtracji wąskopasmowej pokrywających całe pasmo HF i wybrane zakresy pasma UHF – od 30–88 MHz oraz 225–400 MHz).

Komentarze (4)

 1. antylobbysta

  ... "by skakać po częstotliwości to trzeba skakać..." tylko chyba nie 32 skoków na minutę. Inni skaczą 300 skoków na sekundę.

 2. Marki

  7,5 kg ... mapack by CTM ... proszę to włożyć na plecy i zrobić 20 km "po górach"... A ile waży komplet anten do tego cuda? Jak dlugo radio pracuje na komplecie baterii? KTO to wszystko będzie nosił?

  1. kiki

   a ty chodzisz po górach w klapkach///? człowieku, zobacz rekrutację dla młodych Gurkhów - wojsko to jest wojsko, a nie kolonie nad morzem...

 3. morgul

  czy ktoś może zestawić to cudo techniki z tym co oferuje świat ? ważny jest punkt odniesienia. co stosują inne armie ile ich to kosztuje i jakie ma parametry bo "najważniejsze że polskie " do mnie nie przemawia, chociaż wolę jak kupujemy u siebie pod warunkiem, że sprzęt jest tego wart ...

 4. CB

  "Według producenta może ona zabezpieczyć część potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej" A dla normalnych żołnierzy, to już się nie nadają... Skoro MON tylko o WOT, to i producenci się dostosowali do tej konwencji. Niedługo otworzysz lodówkę, a tam...