Prezydent podpisał ustawę o zwiększeniu wydatków na armię

23 lipca 2015, 11:46
Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON.
Reklama

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zwiększającą poziom polskich wydatków obronnych do co najmniej 2% PKB.

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz ustawy o finansach publicznych. Głównym założeniem przyjętych regulacji jest ustanowienie finansowania potrzeb obronnych państwa na poziomie nie niższym, niż 2% PKB z roku poprzedniego.

Dzisiaj mogę stwierdzić, że po prostu warto być konsekwentnym w sprawach bezpieczeństwa, obronności, w sprawach także finansowania poziomu modernizacji polskich Sił Zbrojnych staramy się być konsekwentni.

prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent RP w wystąpieniu po ceremonii podpisania ustawy przypomniał, że nowelizacja zmienia ustawę o przebudowie, modernizacji i finansowaniu Wojska Polskiego przyjętą w 2001 roku. Obowiązujące do chwili obecnej regulacje wymagały przeznaczania (w planowanym budżecie) na obronność co najmniej 1,95% PKB. Bronisław Komorowski zwrócił ponadto uwagę na znaczenie konsekwencji w procesie finansowania modernizacji Sił Zbrojnych.

Nowa ustawa wprowadza również m.in. 10-letni okres planistyczny i 4-letni cykl programowania rozwoju Wojska Polskiego zgodnie z zasadami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podwyższenie poziomu finansowania obronności do 2% PKB stanowi również realizację zobowiązania, podjętego na szczycie NATO w Newport. 

Prace nad projektem ustawy podnoszącej poziom finansowania Sił Zbrojnych do 2% PKB rozpoczęły się w ubiegłym roku, po deklaracji prezydenta Komorowskiego złożonej w trakcie czerwcowej wizyty Baracka Obamy o zwiększeniu funduszy dla polskiej armii. Ustawa została przyjęta przez Sejm w dniu 27 maja br. 402 posłów głosowało za, 2 opowiedziało się przeciwko, 2 wstrzymało się od głosu. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
ms
czwartek, 23 lipca 2015, 19:03

Ktoś będzie musiał ten nowy sprzęt obsługiwać, na pewno nie będzie tego robić żołnierz z bojówki, który po 12 latach służby, mimo dużego doświadczenia (często po misjach zagranicznych) i ogromnych pieniędzy wpakowanych w jego szkolenie, jest wyrzucany z wojska, bo nie daj Boże mógłby odejść na emeryturę po 15 latach, a inne służby mundurowe mają ten przywilej. Jest to karygodne i powinno się to jak najszybciej zmienić.

kapralek
czwartek, 23 lipca 2015, 22:45

Jasne bo po to zwiększamy wydatki na armię by utrzymywać 35 letnich zdrowych emerytów, powinny się zmienić zasady emerytalne, gdyby emerytura wojskowa przysługiwała po 25 latach służby, to nikt by nie rozwiązywał umów z żołnierzami po 12 latach służby

Ciekawski
czwartek, 23 lipca 2015, 16:09

Wszystko wspaniale, tylko proszę wyjaśnić jedno- dlaczego za rządów PO-PSL przed wybuchem wojny na Ukrainie pomimo USTAWOWEGO ZAPISU o CO NAJMNIEJ 1,95 procent PKB realnie przeznaczano średnio 1,6-1,7 procent, a reszta "wyciekała" z MON bocznymi kanałami. Środki finansowe były przejadane na inne całkiem nie związane ani trochę z obronnością cele. Czy tak oczywiste złamanie zapisów ustawy nie nosi przypadkiem znamion przestępstwa ?

kzet69
czwartek, 23 lipca 2015, 22:48

Bo żadne demokratyczne państwo nie ma ochoty wydawać pieniędzy podatnika na zbrojenia w czasach pokoju i braku bezpośredniego zagrożenia, taka tendencja była w całej UE i pewnie nadal by trwała gdyby nie wojenne pomruki i ukraińskie zadymyu Putina.

i dostaniemy wizy
czwartek, 23 lipca 2015, 22:41

Jak będzie PIS to będzie 2.0 wydawane a pielęgniarki i górnicy dostaną większe pensje i minister Fotyga nie przyniesie wstydu a USA pod jej dyktaddo przekażą Patrioty i 3 lotniskowce a poten prezes powie aby rosja się roziązała i nastąpi happyness.

Li
czwartek, 23 lipca 2015, 15:58

AKURAT ZA TO POCHWALE PREZYDENTA. BRAVO. SZKODA, ŻE TO JEDYNA RZECZ, ZA KTÓRĄ CHWALĘ NASZEGO PREZYDENTA...

Rafale
czwartek, 23 lipca 2015, 14:53

Wszystko fajnie, ale to powinno już być ze 3-4 lata temu. Polska armia ma jeszcze wiele zapóźnień, a w obliczu kryzysu Ukraińskiego i niepewnej sytuacji politycznej, wydatki wojskowe powinny być w jak największym stopniu przeznaczane na modernizację techniczną. Nie ma się co sugerować magazynami, czy portalami wskazującymi siłę militarną państw, co z tego, że Polska ma w nich wysoką pozycję, skoro obok nas jest naprawdę silny potencjalny przeciwnik. Niestety jeszcze dużo sprzętu w naszej armii pamięta czasy Układu Warszawskiego, albo to polskie, nie do końca udane konstrukcje... Brakuje nam nowoczesnych myśliwców i dronów, czołgi do tej pory nie doczekały się modernizacji, stanu Marynarki Wojennej lepiej nie komentować, a system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dopiero jest rozwijany... Naprawdę nie rozumiem, dlaczego tak wszyscy podniecają się np. myśliwcami F-16, rakietami JASSM, NDR? Przecież to dopiero zalążek modernizacji, które powinny być na wczoraj! Teraz wchodzi kolejny element "podniety" zwany Patriotem - tymczasem może się okazać, że ten wybór wyjdzie nam bokiem i zarówno pod kluczowym względem militarnym, jak i off-setowym! Na dzień dzisiejszy Prezydent powinien podpisywać wzrost PKB do 2,1%, a nie radocha z 2 procent...

malkontent
czwartek, 23 lipca 2015, 20:37

Sam sobie odpowiedziałeś - Głośne pokazówki na których zupełnie przypadkiem wielki brat zarabia a czego nie widać to luzik.

Luke
czwartek, 23 lipca 2015, 14:30

Super wiadomosc, moze i bedzie 2.3% w przyszlosci, teraz musimy dokupic 18-24 F-16, dwa tankowce, orety dla MW, rakiety i beadzie super impreza.

Sky
piątek, 7 sierpnia 2015, 10:17

Uzbrojenie tych F-16 w najnowszy sprzęt do zwalczania radarów i obrony przeciwlotniczej też by się przydał, razem z samolotami do walki elektronicznej. Inaczej te nasze F-16 nie będą nic warte bez wsparcia USA.

Li
czwartek, 23 lipca 2015, 16:00

16-30 GRIPENÓW E lub F. Z RESZTĄ SIĘ ZGADZAM;)

vigg
piątek, 24 lipca 2015, 08:12

Prawdopodobnie szacunkowo wróci do budżetu ok 450 mln zł ile po drodze zniknie to jest słodką tajemnicą.

czu
czwartek, 23 lipca 2015, 23:18

Normalny, ludzki, myślacy prezydent. Wielka szkoda. Strach sie bać tej przyszłej populistycznej marionetki.

Czytam Sumlińskiego
piątek, 24 lipca 2015, 22:18

Taaa. Ten sam co bez mrugnięcia okiem zgodził się 2013.12 na przesunięcie ponad 3 miliardów złotych z budżetu MON na łatanie dziury PO. Ten sam, którego oskarża się o krycie działań "Pro Civili", w tym dopuszczeniu ruskiej agentury do WAT? O tym mówimy?

Riddler
piątek, 24 lipca 2015, 15:31

Poprawiłeś mi właśnie humor. Proponuję więcej postów w tym stylu.

Tweets Defence24