Siły zbrojne

Prezydent mianował Dowódcę Generalnego RSZ

Fot. 11ldkpanc.wp.mil.pl.
Fot. 11ldkpanc.wp.mil.pl.

Prezydent Andrzej Duda mianował generała dywizji Jarosława Mikę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej oficer ten pełnił stanowisko dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, podobnie jak poprzedni Dowódca Generalny gen. Różański, który kierował Czarną Dywizją w latach 2009-2011.

Jak poinformowało BBN, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował generała dywizji Jarosława Mikę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Generał Jarosław Mika od lutego 2014 r. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niecały rok był zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

"Czarną Dywizją" dowodził również, w latach 2009-2011 poprzedni Dowódca Generalny RSZ gen. broni Mirosław Różański. Trzon 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej stanowią 10. i 34. Brygady Kawalerii Pancernej (uzbrojone obecnie w czołgi Leopard 2A4 i 2A5, Leopardy z jednego z batalionów 34. Brygady mają zostać przeniesione do Wesołej) oraz 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana na KTO Rosomak. Dywizja jest uznawana za jednostkę o wysokiej gotowości, a jej pododdziały wielokrotnie uczestniczyły w działaniach NATO. 

Czytaj więcej: Leopardy na wschód – efekt krótkiej kołdry? [OPINIA]

 

Generał broni Mirosław Różański kierował DGRSZ od połowy 2015 r. Jego kadencja miała trwać trzy lata. 12 grudnia 2016 r. poinformował prezydenta, że złożył wypowiedzenie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. W tym czasie poprosił szefa MON Antoniego Macierewicza, by skrócił okres wypowiedzenia do końca stycznia 2017 r. Został oficjalnie odwołany ze stanowiska przez prezydenta Andrzeja Dudę 31 stycznia br.

Jarosław Mika 1997 r. służył w Dowództwie Wojsk Lądowych kolejno jako starszy oficer operacyjny, szef wydziału, szef oddziału i zastępca szefa zarządu. W latach 1993-97 służył w SGWP. Pierwsze stanowiska – od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu – zajmował w latach 1985-93 w 5 Dywizji Pancernej w Gubinie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz kursów w Holandii i Wielkiej Brytanii.

JP/BBN/PAP

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.