Prawo do munduru dla kombatantów? Posłowie popierają projekt

26 stycznia 2017, 11:53
Wojsko Polskie, uroczystości
Wojsko Polskie, uroczystości, fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON)
Reklama

Weterani walk o niepodległość Polski będą mieli prawo do noszenia ubioru mundurowego. Zapewni to rządowy projekt ustawy o kombatantach, który poparły wszystkie kluby poselskie. 

Weterani będą mieli prawo do otrzymania i noszenia ubioru mundurowego wraz z oznakami stopni wojskowych, co będzie wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski. "W ten sposób nasze państwo uhonoruje członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, tj. m.in. Żołnierzy Wyklętych, Powstańców Warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie" - głosi rządowy projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. 

Każdy członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej będzie miał prawo do jednorazowego, bezpłatnego otrzymania ubioru mundurowego na własność oraz noszenia go w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych. Ubiór mundurowy będzie wydawany na wniosek członka korpusu, złożony do wojskowego komendanta uzupełnień.

Minister obrony narodowej określi w rozporządzeniu elementy ubioru mundurowego, okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami stopni wojskowych oraz jego wzór. Ubiór mundurowy kombatantów będzie się różnić od umundurowania używanego przez Siły Zbrojne RP.

Nowelizacja, co podkreślali posłowie w 5-minutowych wystąpieniach klubów poselskich, wzorowana jest na prawach, jakie w 1919 r. rząd II RP przyznał weteranom Powstania Styczniowego.

Wydatki na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem ubiorów mundurowych poniesie budżet państwa, z części będącej w dyspozycji ministra obrony narodowej. Analiza wykazała, że o prawo do umundurowania będzie miało ok. 8 tys. weteranów, szacuje się, że 3 tys. z nich wystąpi o mundur. Przewiduje się, że koszt umundurowania jednego weterana to ok. 3 tys.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
roland
sobota, 3 czerwca 2017, 13:38

Wyrzucanie pieniędzy w błoto. To jest zupełnie niepotrzebne i jest to przykład zajmowania się przez ON sprawami nieistotnymi.

dd
środa, 5 lipca 2017, 08:50

Docenianie kombatantów nie jest nieistotne.

Raptorek
środa, 3 maja 2017, 12:38

Dotyczy to weteranów z Donbasu ( bataliony DRL) i Sarajewa (4 kompania snajperów) ? Mogę odkurzyć mundur ? :)

ZoomT
piątek, 27 stycznia 2017, 09:13

OK, skoro minister obrony chce w dalszym ciągu wydawać pieniądze na modernizację SZ RP na kolejne przebieranki, to może przynajmniej należy doprowadzić do tego żeby mundury kombatantów nieco różniły się od tych które noszą regularni żołnierze.

Mokotów
czwartek, 27 kwietnia 2017, 23:40

Różnią się, nadzorowałem projekt. Są oparte na wz.35 ale bez pasa i bryczesów

citek
sobota, 28 stycznia 2017, 23:34

już sie różnią,to samo baretek sie tyczy itd

marcin
niedziela, 5 lutego 2017, 20:29

niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto. To nie jest potrzebne.

Zdziwiony
czwartek, 9 marca 2017, 14:44

Jeżeli nie rozumiesz o co chodzi, to wytłumaczę. Chodzi o uhonorowanie Kombatantów. Jeżeli uhonorowanie Kombatantów jest dla ciebie wyrzucaniem pieniędzy w błoto, to może lepiej zmień obywatelstwo na np. szwedzkie. Tam kombatantów nie ma.

marek
czwartek, 9 marca 2017, 13:34

Jeśli tego nie rozumiesz, to tłumaczę. Chodzi o uhonorowanie Kombatantów, których zasługi należy przypominać młodszym pokoleniom. Ciekawym, czym ty się zasłużyłeś dla Polski?

marek
czwartek, 9 marca 2017, 13:25

Może dla ciebie nie jest potrzebne. Ale dla Kombatantów jest. Oni byli i są potrzebni Polsce jako wzór dla kolejnych pokoleń. Wątpię, czy z takim podejściem ty jesteś potrzebny...

barubar
piątek, 28 kwietnia 2017, 21:05

to ile bedzie tych weteranów > 2, 3 może 5 !

Tweets Defence24