Reklama

Legislacja

Prawo do munduru dla kombatantów? Posłowie popierają projekt

Wojsko Polskie, uroczystości, fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON)
Wojsko Polskie, uroczystości, fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON)

Weterani walk o niepodległość Polski będą mieli prawo do noszenia ubioru mundurowego. Zapewni to rządowy projekt ustawy o kombatantach, który poparły wszystkie kluby poselskie. 

Weterani będą mieli prawo do otrzymania i noszenia ubioru mundurowego wraz z oznakami stopni wojskowych, co będzie wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski. "W ten sposób nasze państwo uhonoruje członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, tj. m.in. Żołnierzy Wyklętych, Powstańców Warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie" - głosi rządowy projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. 

Każdy członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej będzie miał prawo do jednorazowego, bezpłatnego otrzymania ubioru mundurowego na własność oraz noszenia go w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych. Ubiór mundurowy będzie wydawany na wniosek członka korpusu, złożony do wojskowego komendanta uzupełnień.

Minister obrony narodowej określi w rozporządzeniu elementy ubioru mundurowego, okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami stopni wojskowych oraz jego wzór. Ubiór mundurowy kombatantów będzie się różnić od umundurowania używanego przez Siły Zbrojne RP.

Nowelizacja, co podkreślali posłowie w 5-minutowych wystąpieniach klubów poselskich, wzorowana jest na prawach, jakie w 1919 r. rząd II RP przyznał weteranom Powstania Styczniowego.

Wydatki na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem ubiorów mundurowych poniesie budżet państwa, z części będącej w dyspozycji ministra obrony narodowej. Analiza wykazała, że o prawo do umundurowania będzie miało ok. 8 tys. weteranów, szacuje się, że 3 tys. z nich wystąpi o mundur. Przewiduje się, że koszt umundurowania jednego weterana to ok. 3 tys.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. roland

  Wyrzucanie pieniędzy w błoto. To jest zupełnie niepotrzebne i jest to przykład zajmowania się przez ON sprawami nieistotnymi.

  1. dd

   Docenianie kombatantów nie jest nieistotne.

 2. Raptorek

  Dotyczy to weteranów z Donbasu ( bataliony DRL) i Sarajewa (4 kompania snajperów) ? Mogę odkurzyć mundur ? :)

 3. barubar

  to ile bedzie tych weteranów > 2, 3 może 5 !

 4. ZoomT

  OK, skoro minister obrony chce w dalszym ciągu wydawać pieniądze na modernizację SZ RP na kolejne przebieranki, to może przynajmniej należy doprowadzić do tego żeby mundury kombatantów nieco różniły się od tych które noszą regularni żołnierze.

  1. citek

   już sie różnią,to samo baretek sie tyczy itd

  2. Mokotów

   Różnią się, nadzorowałem projekt. Są oparte na wz.35 ale bez pasa i bryczesów

 5. marcin

  niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto. To nie jest potrzebne.

  1. marek

   Może dla ciebie nie jest potrzebne. Ale dla Kombatantów jest. Oni byli i są potrzebni Polsce jako wzór dla kolejnych pokoleń. Wątpię, czy z takim podejściem ty jesteś potrzebny...

  2. marek

   Jeśli tego nie rozumiesz, to tłumaczę. Chodzi o uhonorowanie Kombatantów, których zasługi należy przypominać młodszym pokoleniom. Ciekawym, czym ty się zasłużyłeś dla Polski?

  3. Zdziwiony

   Jeżeli nie rozumiesz o co chodzi, to wytłumaczę. Chodzi o uhonorowanie Kombatantów. Jeżeli uhonorowanie Kombatantów jest dla ciebie wyrzucaniem pieniędzy w błoto, to może lepiej zmień obywatelstwo na np. szwedzkie. Tam kombatantów nie ma.

Reklama