Powrót do rozmów o przedłużeniu układu Nowy START

26 stycznia 2021, 12:20
b-52_usaf
Fot. USAF
Reklama

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem o przedłużeniu układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartego przez oba kraje w 2010 roku - podały rosyjskie media.

Informację tę potwierdziło biuro prasowe rosyjskiego MSZ, które oświadczyło, że eksperci z Rosji i Stanów Zjednoczonych rozpoczęli "praktyczne" prace nad przedłużeniem traktatu.

Dzień po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że nowa administracja będzie zabiegać o pięcioletnie przedłużenie układu Nowy START.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Nowy START wygaśnie w lutym. W październiku ub.r. Biały Dom odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków. USA domagały się wówczas wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Niuniu
środa, 27 stycznia 2021, 12:08

USA i Rosja już uzgodniły przedłużenie układu na 5 lat bez warunków wstępnych i punktów dodatkowych. Kolegom którzy ciągle wspominają o zachodniej naiwności i podstępności i dwulicowości Rosji przypomnę, że pewnie dla tego omawiany układ ma szereg mechanizmów kontrolnych w tym wizytacje inspektorów stron układu w zakładach produkujących broń strategiczną, w miejscach jej testowani i w miejscach dyslokacji oraz możliwość kontroli samej broni w tym tej dopiero opracowywanej czy też modernizowanej. Umożliwia to USA pełną kontrolę nad całym kompleksem uzbrojenia strategicznego Rosji. I jak na razie USA nigdy nie zarzuciło Moskwie nie przestrzegania tego układu lub prób jego ominięcia. I chyba dobrze, że układ zostaje przedłużony i to aż o 5 lat. Inaczej np Wielka Brytania ustami swego ministra obrony nie pochwaliła by tego i nie pogratulowała USA i Rosji. Zresztą radość i zadowolenie z tego faktu już wyraziły liczne państwa w tym wielu sojuszników USA. Uważam, że powód do zadowolenia mają również Polacy jak i wszyscy ludzie na całym świecie. Teraz jest większa szansa umrzeć z powodów naturalnych a nie w wyniku konfliktu nuklearnego.

Max
wtorek, 26 stycznia 2021, 16:21

Kolejny demokratyczny prezydent USA i kolejne działania, u których podstaw stoi naiwne przeświadczenie, że Rosjanie będą stosować się do zawartych porozumień. Na Kremlu pękają ze śmiechu z tych naiwniaków.

BUBA
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:54

Pewnie i pk.1 w ukladzie Polska bez amerykanskich zolnierzy, i samoloty i inna bron amerykanska bez codow.

Tweets Defence24