Reklama

Siły zbrojne

Poprady w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej

Fot. MON via Twitter
Fot. MON via Twitter

Trzy pierwsze przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad przyjeciały z zakładow PIT-Radwar do formowanego właśnie dywizjony przeciwlotniczego 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej  - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej na swoim Twitterze.

Pierwsze trzy wozy to dopiero początek, ale za ich pomocą może się już zacząć zapoznawanie żołnierzy ze sprzętem. Pozostałe sześć zestawów Poprad ma trafić do dywizjonu w przyszłym roku.

Poprzednia informacja na temat dostaw Popradów do Wojsk Lądowych pojawiła się w sierpniu tego roku. Wówczas informowano o rozpoczęciu dostaw zestawów do dywizjonu w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Tym razem chodzi jednak o całkowicie nowo tworzoną jednostkę, wchodzącą w skład nowo formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej.

Umowa na dostawę 77 seryjnych egzemplarzy samobieżnego rakietowego zestawu przeciwlotniczego Poprad, o wartości 1,083 mld zł, została podpisana przez Inspektorat Uzbrojenia MON i PIT-RADWAR S.A. 16 grudnia 2015 roku. Według harmonogramu dostawy miały rozpocząć się na przełomie 2017 i 2018 roku, a termin ich zakończenia jest przewidziany na rok 2021. Zamówione egzemplarze systematycznie dołączają do pierwszych dwóch prototypów partii wdrożeniowej, które zostały odpowiednio dostosowane, co oznacza, że na uzbrojenie SZ RP trafi łącznie 79 Popradów.

SPZR Poprad to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach. Uzbrojenie zestawu stanowią cztery przeciwlotnicze pociski rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Grom/Piorun. Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych. Poprad może zwalczać cele na dystansie do 5,5-6,5 km i pułapie do 3-4 km, w zależności od typu użytych pocisków rakietowych.

image
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama