Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: W armii wojna na haki; Gen. Skrzypczak wygrywa starcie z wywiadem; Nie będzie aresztu za Malbork; Moskwa i Mińsk prężą muskuły przy granicy z Polską

fot. J.Sabak
fot. J.Sabak

Poniedziałkowy przegląd prasy

Rzeczpospolita, Wojna na haki w armii, Andrzej Stankiewicz: Nagle odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego to efekt brutalnej wojny na haki. "Rz" dotarła do dokumentu, który stał się bezpośrednią przyczyną dymisji gen. Janusza Noska. Kierowana przez niego SKW od kilku miesięcy weryfikowała ankietę bezpieczeństwa wpływowego wiceszefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka. Pismo, którym dysponujemy, nazywa tę operację "poszerzonym postępowaniem sprawdzającym wszczętym na wniosek ministra obrony narodowej". Ankieta zawiera drażliwe pytania dotyczące nie tylko spraw majątkowych, ale także rodzinnych i obyczajowych (...) W miniony czwartek szef SKW gen. Janusz Nosek napisał premierowi i szefowi MON jasno: "Przeprowadzone czynności oraz zgromadzony materiał dowodowy zobowiązują Służbę Kontrwywiadu Wojskowego do odmowy wydania Panu Waldemarowi Skrzypczakowi poświadczenia bezpieczeństwa". To sformułowany wprost zarzut, że SKW ma dowody na to, iż Skrzypczak skłamał w ankiecie.

Dziennik Gazeta Prawna, Wiceminister obrony wygrywa starcie z wywiadem, Robert Zieliński: SKW straciła zaufanie do Waldemara Skrzypczaka, a premier Tusk - do szefa SKW. Służba Kontrwywiadu Wojskowego odmówiła wydania certyfikatu bezpieczeństwa wiceministrowi obrony narodowej Waldemarowi Skrzypczakowi, nadzorującemu miliardowe zakupy armii. Kilkanaście godzin później premier Donald Tusk wszczął procedurę odwołania szefa SKW gen. Janusza Noska. (...)Co oznacza dla wiceministra Skrzypczaka brak certyfikatu bezpieczeństwa W praktyce uniemożliwia mu pełnienie funkcji, która wiąże się z dostępem do wszelkich tajemnic państwa. Jak informuje oficjalnie resort obrony narodowej, w najbliższych latach na modernizację armii zostanie wydane 139 mld zł. To, które firmy ile dostaną, zależy w największej mierze właśnie od Skrzypczaka. 

Polska, Nie będzie aresztu za aferę w wojsku, Jacek Skrobisz: Nie będzie aresztów w związku z aferą korupcyjną w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. O zastosowanie ich wobec pięciu podejrzanych wnioskowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Wojskowy Sąd Garnizonowy oraz Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu nie przychyliły się jednak do tych wniosków i podejrzani poczekają na proces na wolności. Na decyzję sądów wpływ miało przyznanie się do winy oskarżonych oraz ich deklaracje o współpracy podczas śledztwa. 

Gazeta Polska Codziennie, Moskwa i Mińsk prężą muskuły, Olga Alehno: Około 13 tys. rosyjskich oraz ponad 10 tys. białoruskich wojskowych bierze udział w strategicznych manewrach wojskowych Zapad 2013, odbywających się na kilku poligonach w Rosji i na Białorusi oraz na Morzu Bałtyckim. Przedstawiciele krajów bałtyckich są przekonani, że Moskwa i Mińsk ukrywają prawdziwe cele ćwiczeń.osyjsko-białoruskie ćwiczenia ruszyły w piątek, 20 września imają potrwać do czwartku 26 września. Oprócz wielotysięcznego kontyngentu wojskowego udział w nich biorą dziesiątki czołgów, pojazdów opancerzonych, samolotów, śmigłowców. Oficjalnie Zapad 2013 (Zachód 2013) ma charakter obronny. W ciągu sześciu dni Rosja i Białoruś muszą ocenić poziom gotowości oraz przeprowadzić ćwiczenia o charakterze antyterrorystycznym

Rzeczpospolita, Rozejm przed wielką fuzją producentów broni, Zbigniew Lentowicz: Rządowy plan konsolidacji sektora obronnego ma w ekspresowym tempie doprowadzić do powstania polskiej grupy zbrojeniowej. Przed ministrem skarbu nie lada wyzwanie. Według naszych ustaleń w Skarbie Państwa trwają już prace nad aktualną wyceną aktywów państwowych firm, które w przyszłości utworzą jeden narodowy koncern. Nie powstało jednak dotąd centrum reformy - spółka, która wzięłaby na siebie obowiązki głównego integratora. Wystarczy wspomnieć, że PHO (Bumar) ma już udziały w większości kluczowych firm zbrojeniówki. Te kapitałowe powiązania trzeba będzie rozmontować i ułożyć na nowo, jeśli to nie holding ma być ośrodkiem konsolidacji branży.

Newsweek, Polskie mundury z Bangladeszu, Marcin Marczak: Polskim żołnierzom szyją ubrania w kraju znanym z bezlitosnego wyzysku nieletnich pracowników i z byle jak zbudowanych, walących się fabryk - dowiedział się "Newsweek". Wart niemal 3,9 miliona złotych kontrakt na uszycie 66 tysięcy koszulobluz mundurowych, jakie latem noszą polscy żołnierze, zdobyło konsorcjum polskiej firmy Trawena i zarejestrowanej w stolicy Bangladeszu, Dakce, spółki Bengal Sourcing. - W Bangladeszu powstają gotowe wyroby, zgodne ze specyfikacją techniczną, wymaganymi standardami i certyfikatami - informuje Franciszek Andrzej Ziajkowski z kierownictwa Traweny. Czy nie obawia się, iż w ruinach zawalonej szwalni ktoś zobaczy biało-czerwone naszywki - Nie, bo firma ich do Azji nie wysyła, a fabryki kontrahentów poddaje kontroli z zakresu bezpieczeństwa zarówno budynków, jak i pracy.

Polska, Sojusznik Al-Kaidy uderza w Kenii. Jest kilkadziesiąt ofiar, Michał Kołodyński: Centrum handlowe Westgate w Nairobi zostało zaatakowane przez grupę uzbrojonych napastników. Obecnie przebywa tam wciąż od 10 do 15 napastników - poinformował minister spraw wewnętrznych Joe Lenku. Do tej pory, według oficjalnych informacji, w wyniku ataku zginęło 68 cywilów. Na liście ofiar figuruje wielu przybyszów zza granicy. Kenijskie wojsko i oddziały służb specjalnych wkroczyły na teren Westgate. Część napastników zginęła w trakcie operacji. Przeżyło kilkunastu z nich. Ocaleli zdołali zabarykadować się w supermarkecie, który jest częścią centrum handlowego. Tragiczny bilans ataku w Nairobi może jeszcze wzrosnąć. Terroryści wciąż przetrzymują zakładników.

Reklama

Komentarze

    Reklama