Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Ukraina w żałobie. Czy będzie stan wojenny?; Podsłuchowa kompromitacja specsłużb; Kto nagrywał rządzących? Radio WB Electronics ma zawojować Paryż; Czerwone berety na Czarnym Lądzie; Czym jest Europa Środkowa?

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Ukraina W żałobie i na froncie: Jeśli Władimir Putin mówi o pokoju, to należy szykować się do wojny. (…) W zestrzelonym - ewidentnie rosyjską rakietą - ukraińskim samolocie transportowym zginęło w sobotę 49 osób. To najtragiczniejszy atak terrorystów. Jeszcze tego samego dnia (…) Angela Merkel i prezydent Francois Hollande (…) Wezwali do (…) wstrzymania rosyjskiego wsparcia dla terrorystów, uszczelnienie granicy ukraińsko-rosyjskiej (…) Służby ukraińskie zaczęły realizować postanowienia planu. W obwodzie ługańskim zamknięto osiem przejść granicznych (…) Przy pomocy rosyjskich wojsk terroryści zajęli jedno z zamkniętych przez Ukraińców przejść granicznych i zaczęto transportować przez nie dywersantów i sprzęt wojskowy, w tym czołgi i wyrzutnie rakietowe Grad.

Polityka, Jędrzej Winiecki, Nowy środek Europy: Nie ma już czegoś takiego jak wielka Europa Środkowa (…) Region między Europą Zachodnią i Rosją trzeba narysować od nowa. (…) "Powrót geopolityki", tak zatytułował swój tekst amerykański politolog Walter Russell Mead w aktualnym wydaniu magazynu "Foreign Affairs". Ten analityk(…) dowodzi, że zimna wojna wcale się nie skończyła. (…) Dzieckiem zimnej wojny jest także Europa Środkowa(...) Jej charakter określiły wspólne narodziny, usamodzielnienie się grupy państw wraz z upadkiem obozu komunistycznego. (...) Przez 25 lat region nie zdołał się zgrać i nic dziwnego, że pod wpływem kryzysu ukraińskiego oblewa test politycznej jedności.

Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Ożarowskie radio ma zawojować Paryż: Żołnierska radiostacja Perad 4010 z taktycznym internetem z WB Electronics może być hitem militarnych targów Eurosatory 2014. (…) - Niewielka w porównaniu z zachodnimi konkurentami grupa WB Electronics od dawna wyznacza sobie innowacyjne cele - mówi Andrzej Kiński, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej". – (…) A teraz dzięki Peradowi ma szansę kształtować, i to w znacznie szerszej skali, nowy trend w wojskowej radiokomunikacji - dodaje. (…) WBE wyróżnia się na tle mało operatywnej państwowej zbrojeniówki (…) Na światowych targach sprzętu militarnego w Paryżu w tym roku polska reprezentacja przemysłowa jest wyjątkowo mizerna.

Polska, Mark Franchetti, Tajemniczy spec od PR rozrywa Ukrainę: Niespełna miesiąc temu Aleksander Borodaj był konsultantem PR-owym w Moskwie i lobbystą znanym wąskiemu kręgowi znajomych. Dziś odrywa Donieck od Ukrainy.(…) - zagadkowa postać stała się kluczowym graczem w najgorszym kryzysie między Rosją i Ameryką od zakończenia zimnej wojny. (…) Moskwianin przekonuje, że to z nim powinien negocjować nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, jeśli zależy mu na tym, by kraj nie pogrążył się w wojnie domowej. (…) - Region doniecki nie może być i nigdy nie wróci pod rządy Kijowa - powiedział Borodaj w wywiadzie dla "Sunday Times". (…) - Budujemy Noworosję, która będzie się rozciągać na całym południowym zachodzie Ukrainy. Te ziemie należą do ludu rosyjskiego. Podzieliły nas sztuczne granice.

Gazeta Wyborcza, Wacław Radziwinowicz, Rosja podsyca wojnę: Prorosyjscy rebelianci zestrzelili pod Ługańskiem ciężki samolot transportowy z 49 osobami na pokładzie. Amerykanie potwierdzają, że separatyści otrzymują z Rosji czołgi i rakiety. (…) Władze w Kijowie twierdzą, że z Rosji na wschodnią Ukrainę trafiają dostawy nie tylko ręcznych wyrzutni rakiet, granatników, broni maszynowej, lecz również i ciężkiego sprzętu. (…) W piątek wieczorem te informacje potwierdził Departament Stanu USA. W Rosji poprzez internet są werbowani do walki na Ukrainie ludzie z doświadczeniem wojskowym, obeznani choćby z czołgami T-72.

Gazeta Wyborcza, Robert Stefanicki, Wspólny strach przed dżihadem: Ekspansja Al-Kaidy w Iraku i Syrii ustawia po tej samej stronie barykady największych wrogów. Czy USA będę współpracować z irańskimi ajatollahami i reżimem w Damaszku, aby zwalczyć większe zło?(…) Postępy armii Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (IPIL) zostały podczas weekendu przystopowane. (…)Waszyngton ma poważny dylemat. (…) Jedyni przyjaciele rządu Malikiego są bowiem wrogami USA. Popierają go szyicki Iran, libański Hezbollah i syryjski prezydent Baszar al-Asad.

Rzeczpospolita, Podsłuchy w modzie nie tylko w Polsce: Afery podsłuchowe z udziałem służb specjalnych stają się nieodłącznym elementem życia politycznego. (…) Przed rokiem do dymisji podał się premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. To jego w raporcie specjalnej komisji śledczej obciążono odpowiedzialnością za wieloletnią samowolę wywiadu SREL, w tym nielegalne podsłuchiwanie polityków. (…) Kilka lat temu Włochami wstrząsnęła afera podsłuchów(…) polityków oraz znanych biznesmenów. (…) Francuskie służby podsłuchiwały przez trzy lata telefon byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w związku z podejrzeniem o nieprawidłowości wyborcze. (…) W Rosji zaczęto publikować podsłuchy pod koniec rządów Jelcyna, w 1999 r. W ich ogłaszaniu wyspecjalizował się portal Kogot, a po jego zamknięciu Kogot 2.

Super Express, Kompromitacja służb specjalnych: Według ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem Polski afera taśmowa to kompromitacja polskich służb specjalnych. - Jak można było dopuścić do tego, że osoby ochraniane przez Biuro Ochrony Rządu były bezkarnie nagrywane w restauracji? (…) Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (52 1.) i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka (62 L) zostali nagrani podczas prywatnego spotkania w restauracji Sowa i Przyjaciele. (…) Obaj urzędnicy w ramach przepisów prawa mają ochronę BOR. (…)To kompromitacja polskich służb - mówi nam były szef GROM, gen. Roman Polko (52 l.).

Rzeczpospolita, Andrzej Stankiewicz, Amatorzy nie mogli zrobić takiego nagrania: Członkowie rządu są przekonani, że kompromitujące nagrania zostały wykonane przez służby specjalne. Tylko które I czyje? Większość rozmów polityków PO została zarejestrowana w jednym miejscu, stołecznej restauracji Sowa i Przyjaciele. (…) nagrania były rejestrowane aż do ostatnich dni przed wybuchem afery. (…) w rozmowie z nami przedstawiciel kierownictwa jednej ze służb specjalnych mówi: - W Polsce tylko kilka „firm" jest w stanie wykonać takie zlecenie. (…)  Albo nasze służby specjalne, albo wywiad rosyjski lub wywiad amerykański, bo tylko oni mają odpowiednie zaplecze w Polsce - twierdzi.

Polska, Anita Czupryn, Gen. Dukaczewski: To Rosji zależy dziś na destabilizacji naszego kraju: Najważniejsze to ustalić, kto to zainspirował - o nagraniach "Wprost" mówi gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI. (…) Kolejna z teorii mówi o rozgrywkach wewnątrz samych służb. Starych, nowych Jakich służb?

W tym wszystkim zabrakło mi jeszcze jednego: naszych służb czy obcych służb? Powiem szczerze: nasze służby wykluczam. Natomiast nie wykluczam, że jest to zarejestrowane przez obce służby nam nieprzyjazne, które z części materiałów zrobiły użytek dla swoich potrzeb wewnętrznych, natomiast chcąc dokonać pewnych zawirowań na naszej wewnętrznej arenie, pewne informacje przekazały przez pośrednika do tygodnika, który tego typu sprawy niejednokrotnie podnosił.

Dziennik Polski, Czerwone berety na Czarnym Lądzie: Kilku żołnierzy z 6. Brygady Po-wietrznodesantowej wejdzie w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który wkrótce wyleci na misję do Republiki Środkowoafrykańskiej. (…) Kontyngent liczy 50 żołnierzy. Połowa z nich służy (…) w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Pozostali zaś - oprócz „czerwonych beretów" -m.in. w 9. Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach i Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych RP. (…) Polski kontyngent będzie częścią wojsk (około 1000 żołnierzy) wystawionych przez Unię Europejską.

Super Express, Wojsko blokuje remont Dworca Gdańskiego: Przebudowa Dworca Gdańskiego natrafiła na kolejną przeszkodę. Inwestycję może zablokować wojsko, które korzysta z trasy na Legionowo. - Jesteśmy zdziwieni, że nikt z nami tej inwestycji nie konsultował - mówią przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. (…) - Po torach dalekobieżnych odbywa się nasz transport militarny. Przewozimy tędy sprzęt na poligon, w tym miny - tłumaczy Jacek Matuszak z Ministerstwa Obrony Narodowej. - (…) Budowa kompleksu Dworca Gdańskiego wartego 1,5 miliarda złotych ma się rozpocząć na przełomie 2014 i 2015 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze