Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałkowy przegląd prasy: Prezydent Duda: Brak zgody na naruszanie niepodległości; Druga odsłona wojny o nasze niebo; Wschodni protokół rozbieżności; Była teściowa i wygrany kontrakt w MON
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Prezydent Duda: brak zgody na naruszanie niepodległości: „Wczoraj prezydent Andrzej Duda odbył pierwszą zagraniczną wizytę. W Estonii spotkał się z przedstawicielami najwyższych władz, w tym m.in. z prezydentem Toomasem Hendrikiem llvesem oraz premierem Taavim Róivasem. (…)- Poszanowanie wolności, suwerenności i praw innych krajów jest dziś najważniejszym elementem dialogu - stwierdził prezydent Andrzej Duda. - Nie możemy godzić się na naruszanie prawa i niepodległości. Niestety, tak się dzisiaj dzieje w Europie i jest to wielkie wyzwanie dla NATO i całej Unii Europejskiej.”
Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Druga odsłona wojny o nasze niebo: Jak zauważa Maciej Miłosz w tekście dla DGP, rozpoczęła się walka o kontrakt na śmigłowce uderzeniowe. W przetargu na „Kruka” prezentują się czterej konkurenci. Na Radom Air Show pojawił się turecki T-129 ATAK, który zaprezentuje się w Piątek w Warszawie. W czwartek w stolicy pojawi się w drodze na kieleckie MSPO Tiger firmy Airbus Helicopters. W Kielcach mają się też pojawić amerykańskie maszyny AH-1Z i AH-64 Apache Guardian.
wSieci, Piotr Skwieciński, Trzeba odbudować autorytet Polski: „Z Pawłem Solochem, nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Piotr Skwieciński.
Co zastaliście w BBN?
Przede wszystkim to, co w całej Kancelarii Prezydenta - wydane pieniądze. (…) Jeśli chodzi o samych pracowników biura, to pewnym zaskoczeniem było dla mnie spotkanie wielu osób, które pracowały w BBN za czasów Władysława Stasiaka i Aleksandra Szczygły. Oczywiście wymiana nastąpiła na stanowiskach kierowniczych. Jednak pewna kontynuacja personalna została utrzymana.
Elementy kontynuacji personalnej to jedno, ale czy można coś kontynuować w sensie merytorycznym? (…)
Jeśli chodzi o politykę wschodnią prowadzoną przez rządy PO(…) popełniono wiele błędów o strategicznym znaczeniu, które teraz wymagają istotnej korekty. Chodzi o polsko-rosyjski re-set. (…) Rezygnacja z budowania pozycji samodzielnego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, wycofanie się z większej aktywności w relacjach z Gruzją czy Azerbejdżanem na rzecz polityki pozostawania „w głównym nurcie" miały wymiar strategiczny. Towarzyszyły temu bardzo daleko idące gesty wobec Moskwy, takie, jakie robi się w stosunku do najbliższych sojuszników. (…) Ta polityka zakończyła się fiaskiem, co pokazały Majdan i późniejsze wydarzenia na Ukrainie. Późniejsza korekta była utrudniona.”
Dziennik Gazeta Prawna, Michał Potocki, Wschodni protokół rozbieżności: Interesy Polski i Niemiec na wschodzie nie są w pełni zbieżne, mimo podobnej retoryki – przekonuje Michał Potocki w DGP. Dzielą nas chodźby kwestie przesunięcia na wschód stałych baz NATO czy postawa wobec Kremla czy Mińska. Również w temacie Ukrainy nie możemy liczyć na wsparcie Berlina, choćby w sprawie udziału Polski w negocjacjach.
Gazeta Polska Codziennie, Piotr Nisztor, Była teściowa i wygrany kontrakt: „Fundacja Kreatywny Instytut Promocji Idei, która nie ma żadnego doświadczenia w prowadzeniu szkoleń wojskowych, ma przygotować instruktorów grup wsparcia dla polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci za to ponad ćwierć miliona złotych. (…) Z informacji „Codziennej" wynika, że na czele Rady Fundacji stoi 31-letnia Małgorzata Lendzion, była synowa Jadwigi Zakrzewskiej, wiceprzewodniczącej sejmowej komisji obrony narodowej z PO, wcześniej wiceszefowej MON-u.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie