Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. Zespół Prasowy ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 Land Livex"

Poniedziałkowy przegląd prasy: Polacy z Ukrainy czekają na ewakuację; Śmigłowce dadzą pracę; Spory o pieniądze na modernizację uzbrojenia; Poćwiczą na wypadek wojny

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Polska - Głos Wielkopolski, Tomasz Skłodowski, Spory o wielkie pieniądze na modernizację uzbrojenia: "W 2015 r. Polska wyda ponad 8 mld zł na zakupy i modernizację uzbrojenia dla wojska. (...) W cieniu ogłaszanych z pompą zakupów uzbrojenia toczą się jednak zakulisowe rozgrywki dotyczące wpływu na sposób wydatkowania wielkich pieniędzy. Ministerstwo Obrony Narodowej ma bowiem nieco inne koncepcje niż prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Otoczenie prezydenta Bronisława Komorowskiego dąży do wyposażenia wojska w najnowsze technologie, m.in. do informatyzacji systemów walki, zakupów i produkcji dronów, ochrony przed cyberatakami oraz technologii satelitarnych. MON natomiast chce zwiększyć liczbę klasycznego uzbrojenia. (...) Spory dotyczą także przygotowywanej przez MON ustawy o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych. MON zapisało w niej, że wydatki na obronność wyniosą 2 proc. PKB. Zapis ten skrytykował szef prezydenckiego BBN. Generał Stanisław Koziej obawia się, że zapis „zmierza do ustanowienia maksymalnego poziomu tych wydatków."


Gazeta Wyborcza, Michał Frąk, Śmigłowce dadzą pracę: "Przetarg na zakup 70 śmigłowców dla polskiej armii powinien być wykorzystany dla naszej gospodarki w ramach offsetu lepiej niż "kontrakt stulecia" na dostarczenie samolotów F-16. (...) Airbus jako jedyny spośród oferentów nie ma w Polsce własnej fabryki, dlatego podpisał umowę o współpracy z łódzkimi państwowymi Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1. Jeśli przetarg wygra, powoła z WZL-1 spółkę joint venture. (...) AgustaWestland jest właścicielem PZL Świdnik. Włosi deklarują, że jeśli wygrają, to otworzą w Świdniku jedyną na świecie linię produkcyjną śmigłowca AW149, a co za tym idzie - śmigłowce będą przeznaczone także na eksport. W Świdniku liczą, że powtórzy się historia sprzed lat, kiedy zakłady zdobyły licencję na śmigłowiec Mi-2 i były jego jedynym producentem. (...) Amerykański potentat Sikorsky jest właścicielem zakładów PZL Mielec. (...) Już teraz w PZL Mielec wytwarzane są kadłuby, belki ogonowe i podwieszenia do black hawków. Prowadzony jest też ich końcowy montaż. (...) Od decyzji polskiego rządu zależy, które miasto będzie się cieszyć, a które obejdzie się smakiem."


Rzeczpospolita, Marek Kozuba, Poćwiczą na wypadek wojny: "Ponad 800 osób z tzw. jednostek przewidzianych do militaryzacji w przypadku mobilizacji i w czasie wojny zostanie w tym roku powołanych na ćwiczenia wojskowe. Szef resortu obrony narodowej ustalił, że w grupie tej znajdzie się 100 osób z jednostek podległych ministrowi sprawiedliwości. Jak tłumaczy nam ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego WP, to m.in. pracownicy Służby Więziennej i sądów. Ponadto 630 podległych MSW (w grupie tej mogą się znaleźć policjanci i strażacy) oraz 100 z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. (...) W czasie ćwiczeń ma być sprawdzony "stan gotowości do działania tych urzędów po ogłoszeniu mobilizacji". Na razie nie wiadomo, ile dni potrwają takie ćwiczenia. Wydaje się jednak, że kilka. Budżet na ich organizację wynosi bowiem 190 tys. zł. (...) W przypadku wybuchu wojny militaryzacji będą podlegały te jednostki organizacyjne (np. zakłady pracy, urzędy), które będą wykonywały zadania związane m.in. z produkcją zbrojeniową, transportem wojskowym, funkcjonowaniem systemów łączności, energetyki, gazownictwa, sektora paliwowego, utrzymaniem ruchu lotniczego itp. (...) Równocześnie Sztab Generalny zwiększa limit ochotników, którzy mogą przejść podstawowe szkolenie wojskowe. W 2014 roku zorganizowano je dla 5 tys. osób. W tym roku będzie mogło je odbyć 5,6 tys. chętnych."


Polska - Dziennik Łódzki, Tomasz Skłodowski, Polacy z Ukrainy jeszcze czekają na ewakuację: "MSW poinformowało, że pierwsze osoby polskiego pochodzenia zostaną ewakuowane ze wschodniej Ukrainy po 12 stycznia 2015 r. (...) Dla usprawnienia ewakuacji między 12 a 31 stycznia MSW zorganizuje specjalne, tymczasowe przejście lotnicze. Zlokalizowano je na lotnisku wojskowym w Malborku. (...) Koszty utworzenia i funkcjonowania dodatkowego lotniczego przejścia granicznego w Malborku zostaną pokryte przez MON, a koszty dojazdu funkcjonariuszy do miejsca kontroli - przez służby dokonujące odprawy granicznej i celnej. - Nie możemy mówić, kiedy i w jaki sposób pojedziemy do Polski, ale czujemy się pewniej i wierzymy, że wszystko dobrze się skończy - mówi Walentyna Staruszko z Towarzystwa Kultury Polskiej Donbasu."


Dziennik Gazeta Prawna, Cezary Pytlos, Indie postawiły na Black Hawki: "Spółka Sikorsky Aircraft Corp., należąca do koncernu UTC, podaje, że na początku bieżącego roku rozpoczną się negocjacje w sprawie zakupu 16 śmigłowców S-70B Seahawk przez mocarstwo znad Gangesu - z możliwością dokupienia kolejnych ośmiu, wraz z pełnym wsparciem logistycznym i programem szkoleniowym. (...) Zamówienie indyjskie to kolejny kontrakt zawarty przez firmę Sikorsky w ostatnich miesiącach. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Sikorsky podpisały kontrakt na dostarczenie 6 maszyn typu S-92 i dwóch symulatorów szkoleniowych dla US Marinę Corps. Armia oraz marynarka wojenna USA ogłosiły zakup od Sikorsky 102 śmigłowców. (...) Amerykański koncern liczy też na zamówienie od polskiej armii."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. MATT

    Kiedyś będą pisać Polska mocarstwo znad Wisły ;)

Reklama