Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałkowy przegląd prasy: Majdan żąda wznowienia akcji antyterrorystycznej; Testy genetyczne na rozkaz MON; Żołnierze NATO coraz grubsi; Drony nie będa zderząć sie w powietrzu; Airbus współpracuje z Politechniką Gdańską
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Gazeta Wyborcza, Mirosław Czech, Zabiegi o pokój w Donbasie: Dziś o godz. 22 upływa termin przedłużonego rozejmu w Donbasie. Jednak separatyści wciąż strzelają.(…) W sobotę prorosyjscy separatyści ostrzelali ukraińskie posterunki w pobliżu Słowiańska - zginęło pięciu wojskowych, siedemnastu zostało rannych.W niedzielę ostrzeliwali lotnisko w Kramatorsku i pozycje Ukraińców wokół Słowiańska. (…) W ukraińskim społeczeństwie narasta sprzeciw wobec przedłużania rozejmu. W niedzielę setki osób pikietowały siedzibę prezydenta z żądaniem wznowienia operacji antyterrorystycznej.
Dziennik Gazeta Prawna, Jakub Kapiszewski, Za mundurem kalorie sznurem: Wielki wróg zachodnich armii - otyłość - może obniżyć realną zdolność bojową NATO.(…) "Zbyt grubi, żeby walczyć" - krzyczały kilka dni temu nagłówki brytyjskich gazet (…) Jak się okazało, między marcem 2011 a 2014 r. ponad 32 tys. żołnierzy obu płci w służbie Jej Królewskiej Mości oblało coroczny, podstawowy egzamin sprawnościowy. (…) O ile doniesienia o niemieszczących się w mundurze żołnierzach elektryzują za każdym razem opinię publiczną, o tyle problem - przynajmniej na Wyspach - nie jest nowy. (…) Nie najlepiej sytuacja wygląda też w Polsce. Pod koniec maja wojskowi lekarze na łamach "Polski Zbrojnej" skarżyli się, że spośród (…) żołnierzy wysyłanych na misje zagraniczne na stanowiska bojowe ponad połowa miała nadwagę lub otyłość
Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka, Testy genetyczne na rozkaz ministra obrony: MON ma wielką bazę danych genetycznych.Nie ma podstawy prawnej, a dobrowolność zgody badanych jest wątpliwa.Przez sześć lat zebrano już dane 32 tys. osób w ramach "Programu identyfikacji genetycznej oraz profilaktyki genetycznej żołnierzy i pracowników MON". (…) Do tej pory program pochłonął 40 mln zł. Ma gromadzić DNA do identyfikacji poległych na misjach, do ścigania przestępstw, a także badać profile genetyczne pod kątem zagrożenia chorobami serca, cukrzycą i niektórymi rodzajami raka.
Bloomber Businesweek Polska, Thomas Black, Nie zderzajmy się w powietrzu: Tym, co odmieni rynek dronów, będą nowe systemy antykolizyjne. W USA ruszył już w tej branży prawdziwy wyścig technologiczny. (…) by w pełni wykorzystać potencjał bezzałogowych samolotów, ludzie muszą nauczyć je, jak omijać przeszkody - w tym jak nie wpadać na siebie wzajemnie. (…) - Ta technologia jeszcze nie istnieje, ale branża bardzo pilnie jej potrzebuje - mówi Jesse Kallman, szef działu rozwoju w firmie Airware z San Francisco (…) Ocenia on, że ewentualny przełom może wynieść wartość rynku dronów znacznie powyżej 11,6 mld dol.
Gazeta Wyborcza – Trójmiasto, Maciej Dzwonnik, Umowa PG z Airbusem: Politechnika Gdańska została bliskim partnerem potentata w branży lotniczej - Airbus Helicopters. (…) to kolejny krok koncernu w drodze do wygrania przetargu na dostarczenie 70 śmigłowców wielozadaniowych polskiemu wojsku. (…) Umowę podpisano na targach Balt Militaiy Expo, które odbywają się w Amber Expo w Gdańsku. (…) Polskie uczelnie będą (…) pomagać przy opracowywaniu kolejnych ulepszeń do helikoptera typu EC725 Caracal, produkowanego przez Airbus Helicopters już od niemal dekady.
Nasz Dziennik, Krzysztof Losz, Aster obroni przed Iskanderami?: Udział polskich firm w budowie tarczy antyrakietowej wyniesie ponad 50 proc. - zapewniają przedstawiciele francuskich koncernów MBDA i Thales, które chcą być partnerami Polskiego Holdingu Obronnego. (…) Francuzi mieliby dostarczyć rakiety Aster 30. Chodzi o system MRAD, który zapewnia ochronę (…) w promieniu 500 km, oraz technologię, która miałyby być rozwijana w Polsce. (…) Już teraz np. jest możliwe powierzenie pewnych zadań przy produkcji Aster 30 fabryce Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, która ma doświadczenie w produkcji pocisków Spike czy ręcznych wyrzutni Grom. (…)To jednak nie przesądzą o tym, że akurat Francuzi zdobędą kontrakt. Wiele będzie wszak zależało od tego, jakie propozycje przedstawią ich konkurenci.
Rzeczpospolita, Marek Domagalski, Taśmy wolno ujawnić: Prok. Renata Mazur potwierdziła w czwartek informacje „Rz", że analizą nagrań zajmie się ABW. (…) Przed publikacją nagrań trzeba oddzielić wątki publiczne i prywatne. (…) Czy społeczeństwo, prasa mają prawo i narzędzia, aby się zapoznać z treścią zatrzymanych taśm? Może być ona uznana za informację publiczną z dwóch przyczyn. Po pierwsze, dotyczy oficjalnie umówionej rozmowy funkcjonariuszy publicznych, a więc jest informacją o działalności osób pełniących funkcje publiczne. (…) Po drugie, taśmy wchodzą w skład akt śledztwa. (…) Za zgodą prezesa sądu akta mogą być udostępniane również innym osobom. I z tego przepisu korzysta najczęściej prasa.oiła 2 samochody-pułapki.
say69mat
def24.pl: (…) Nie najlepiej sytuacja wygląda też w Polsce. Pod koniec maja wojskowi lekarze na łamach "Polski Zbrojnej" skarżyli się, że spośród (…) żołnierzy wysyłanych na misje zagraniczne na stanowiska bojowe ponad połowa miała nadwagę lub otyłość say69mat: Ciekawe, to kto miał tam realizować działania bojowe??? Specjaliści od 'nadwagi'??? Czy specjaliści z GROMU/FORMOZY/Lublińca??? Przecież średnia wysokości Afganistanu to 2000 m npm!!! Jak człowiek z nadwagą ma sobie poradzić w takich warunkach??? Jaka jest zatem realna wartość naszej armii skoro to elity z jednostek specjalnych muszą stanowić o jej kondycji i wartości bojowej.
Kazik
Nie wiem jak w innych jednostkach, ale na Formozie tajemnica poliszynela przez wiele lat byl przypadek otylego dowodcy grupy, ktory notorycznie oblewal egzaminy z wfu i awansowal. Sprawa dbalosci o kondycje zdrowotna (w tym otylosc) i fizyczna to w wojsku lipa. Szczegolnie w sztabach i dowodztwach. Potrafimy przeprowadzac tylko egzaminy z wfu i rasowac ich wyniki.