Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Grafen będzie wytwarzany w Polskiej Grupy Zbrojeniowej; Szeremietiew: Rosja używa miękkiej agresji; Młodzi Ukraińcy wstępują do Gwardii Narodowej; Nowy szef NATO - negocjator dobry, czy zbyt miękki?; Świat masowo się zbroi

Fot: chor. R. Mniedło/zoom.gov.pl
Fot: chor. R. Mniedło/zoom.gov.pl

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Puls Biznesu, Grafen będzie bardziej wojskowy: Spółka Nano Carbon, rozwijająca technologię, przejdzie pod skrzydła Polskiej Grupy Zbrojeniowej. (...) Grafenowa spółka Nano Carbon, (…) należy w 51 proc. do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), a w 49 proc. do KGHM TFI, czyli inwestycyjnego ramienia miedziowego koncernu KGHM. Teraz będzie bardziej wojskowa. "Nano Carbon trafi jako aktywo ARP do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Grafen może mieć szerokie zastosowanie w produkcji wojskowej i mamy na myśli przede wszystkim obszar elektroniki i optoelektroniki, ale także regularny sprzęt wojskowy. Rozwinięte w PGZ technologie grafenowe będą mogły zostać wykorzystane w branżach cywilnych" - podaje biuro prasowe ARP. (…) Wojsko zaczęło już zresztą prace nad wykorzystaniem grafenu i bada m.in. zastosowanie nanogogli pokrytych grafenem, masek gazowych i hełmów z dodatkiem grafenu oraz wozów bojowych z wytrzymałymi uszczelkami. Aktywny na tym polu jest m.in. Bumar PCO i Bumar Łabędy.

Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, Groza na granicy: Z dr. hab. Romualdem Szeremietiewem, byłym ministrem obrony narodowej, rozmawia Maciej Walaszczyk. Rosyjska agresja na Ukrainę, wielkie manewry u granic Polski czy krajów bałtyckich to test natowskich gwarancji bezpieczeństwa? - To, co się dzieje, jest dla Polski bardzo niebezpieczne. (...) Obawiam się niestety, że to, co się rozgrywa na Ukrainie, może mieć bardziej dramatyczny przebieg i może dojść do przyspieszenia. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą Rosji, nie sądzę, by była ona w stanie utrzymywać długo tę kryzysową sytuację. (…) Dojdzie więc do otwartej wojny? (…) - Rosja znalazła sprytny sposób dokonywania agresji, którą nazywam miękką wojną, za pomocą działań asymetrycznych. Rosjanie działają, wykorzystując nieoznakowane i nieregularne oddziały. Byliśmy tego świadkami na Krymie. Rosja stara się w danym miejscu wytworzyć sytuację kryzysową, tak aby władze danego państwa nie były w stanie na nią reagować, aby nie miały sposobu na właściwą reakcję.

Polska, Bojan Pancevski, Młodzi Ukraińcy wstępują do Gwardii Narodowej, chcą bronić swojego kraju: W bezpośrednim starciu ukraińskie siły zbrojne nie miałyby najmniejszych szans na konfrontację z rosyjską machiną wojenną. Mimo to coraz więcej młodych obywateli Ukrainy zaciąga się do wojska. (…) Jednak w tej drugiej na przeszkolenia zgłaszają się wolontariusze. Chcą bronić kraju. Oleksandr Dawidko jest hydraulikiem.(…) 28-letni Dawidko i jego koledzy to nowy narybek utworzonej ukraińskiej Gwardii Narodowej. - Zdajemy sobie sprawę, że przechodzimy tu tylko ograniczone szkolenie. Rosyjskich żołnierzy jest znacznie więcej. Są lepiej uzbrojeni. Ale panuje wśród nas duch obrony Ukrainy. (...) Wiemy, co nam grozi, ale wszyscy jesteśmy w razie potrzeby gotowi oddać życie - mówi Dawidko. (…) Gdy po rozpadzie ZSRR Ukraina w 1991 uzyskała niepodległość, odziedziczyła też armię liczącą 880 tys. ludzi! (…) Jednak od tego czasu z powodu korupcji i zaniedbań liczba żołnierzy zmniejszyła się do 180 tys. (…) Rosjanie nieustannie w bardzo poważny sposób inwestują w swoją armię, W tej chwili w służbie czynnej służy 850 tys. osób.

Gazeta Polska Codziennie, Gabriel Kayzer, Negocjator z Oslo: W piątek były socjaldemokratyczny premier Norwegii, 55-letni Jens Stoltenberg został mianowany 13. sekretarzem generalnym (…) Sojuszu Północnoatlantyckiego. Komentatorzy uznają, że w obliczu agresji Rosji na Ukrainę NATO, stawiając na Stoltenberga, decyduje się na negocjacje. Norweski polityk uchodzi bowiem za sprawnego negocjatora, a nie jastrzębia. Stoltenberg będzie pierwszym Norwegiem, który obejmie to stanowisko. (…) Polityk ten nie jest jastrzębiem, (…) Część komentatorów zarzuca mu, że aby uniknąć konfliktu, zbyt łatwo idzie na kompromis. Jako premier negocjował traktat z Moskwą, kończąc tym samym 40-letni norwesko-rosyjski spór o granice na Morzu Barentsa, co pozwoliło obu państwom na poszukiwania ropy i gazu w regionie Arktyki. (…) W owym czasie Stoltenberg miał być w doskonałych stosunkach z ówczesnym prezydentem FR Dmitrijem Miedwiediewem.

Polska, Julia Zielińska, Propaganda jak za komuny urobiła Rosjan, przez to Putin urósł w siłę: Przeciętny Rosjanin nie ma szans na obiektywne informacje (…) Zmasowana propaganda Kremla nie daje od kilku tygodni ani chwili wytchnienia swoim obywatelom. Prasa, radio, telewizja przedstawiają taki oto obraz sytuacji: Rosja stawiła opór faszystowskim bojówkom, które dokonały przewrotu na Ukrainie. (…) Propaganda już robi swoje, prezydent Władimir Putin zyskuje w sondażach prawie 80-proc. poparcie. (…) Prezentowany jest tylko jeden, "słuszny" obraz sytuacji, zgodny z kremlowską propagandą. Informacje podawane przez rosyjskie media sprawiają wrażenie obiektywnych, bo podpierają je wypowiedzi ekspertów albo opierają się na relacjach specjalnych wysłanników. To przekonuje odbiorców. (…) W artykułach rosyjskiej prasy roi się od informacji o tym, że Zachód kieruje swoje działania przeciw Rosji, by nie dopuścić do odrodzenia się potęgi tego kraju.

Przegląd, Krzysztof Kęciek, Świat uzbrojony po zęby: Handel bronią kwitnie. Państwa zwaśnione z sąsiadami zbroją się, jakby wojna była tuż za progiem. Koncerny produkujące różnego rodzaju sprzęt do zabijania bogacą się (…) Według opublikowanego w marcu br. raportu "Trendy w międzynarodowych transferach zbrojeniowych" Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), w latach 2009-2013 światowy handel bronią zwiększył się o 14% w stosunku do poprzedniej pięciolatki. Zdaniem ekspertów SIPRI, przychody stu największych firm zbrojeniowych osiągnęły w 2012 r. 395 mld dol. (…) czołowym eksporterem broni pozostają Stany Zjednoczone (29% udziału w rynku). Na drugim miejscu znalazła się Rosja (27%). Rosyjski eksport broni wzrósł w tym czasie o 23%, amerykański o 11%. Na trzecim miejscu utrzymały się Niemcy (7% udziału)(…) Na czwartym miejscu na tej liście są Chiny (6% udziału)(…) W omawianym okresie eksport chińskiego sprzętu wojennego wzrósł o niełatwe do uwierzenia 212%.

Gazeta Wyborcza – Poznań, Natalia Mazur, Studenci szukają bezpieczeństwa: Bezpieczeństwo narodowe nowym marketingiem? Kierunki z bezpieczeństwem w nazwie stają się coraz popularniejsze, można je nawet studiować na uczelniach biznesowych. (…) Jako pierwsi koniunkturę na studia w tym zakresie wyczuli już ponad 10 lat temu założyciele Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. (…) Właśnie stara się o zgodę na uruchomienie dwóch nowych kierunków: lotnictwo i psychologia. (…) Bezpieczeństwo narodowe od trzech lat można studiować też na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz w Wyższej Szkole Handlu i Usług. (…) Bezpieczeństwo wewnętrzne lub narodowe wybierają zarówno kandydaci tuż po maturze, jak i pracujący już mundurowi, którym tytuł magistra potrzebny jest do awansu. - Kiedyś o wykształcenie pracowników służb takich jak policja, wojsko czy straż pożarna dbały poszczególne resorty, dziś cedują to częściowo na uczelnie publiczne, co też jest dla nich tańsze. Stąd zapotrzebowanie na takie kierunki - mówi dr Palka.

Dziennik Gazeta Prawna, Małgorzata Kryszkiewicz, Uprawnienia służb w trybunale: Obywatel nie wie, że służby sięgają po jego billingi, i co z nimi robią. Nie muszą się z tego przed nikim tłumaczyć - zarzucają rzecznik praw obywatelskich i prokurator generalny. Sejm problemu nie widzi.(…) Co gorsza, jak zaznacza Andrzej Seremet, uprawnienia służb pozwalające na inwigilację obywateli z roku na rok się rozszerzają. (…) Jutro rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, na którym sędziowie przypatrzą się uprawnieniom takich służb, jak policja, straż graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralne Biuro Antykorupcyjne. (…) Zdaniem tych, którzy zainicjowali to postępowanie przed TK, uprawnienia te są zbyt szerokie, przez co naruszają ustawę zasadniczą.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. A_S

    Jak grafen dostanie się w sidła jakiegoś politycznego programu, który w nazwie ma Narodowy to ugrzęźnie na wieki. Szybciej będzie już później technologię odkupić od Chin.

Reklama