Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polska wobec porozumienia nuklearnego z Iranem; Funkcjonowanie estońskich wojsk specjalnych; GROM planuje wypożyczenie samolotów; Kolejne nominacje generalskie w maju?; Jaka będzie III wojna światowa?

ŻOŁNIERZE JW GROM. FOT. ST. CHOR. MAR. A.DWULATEK/COM CAM DORSZ
ŻOŁNIERZE JW GROM. FOT. ST. CHOR. MAR. A.DWULATEK/COM CAM DORSZ

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Robert Czulda, Gazeta Polska Codziennie, „Iran a sprawa polska”: Po której stronie stanie polski rząd w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem? „Amerykanie będą zapewne próbowali znaleźć sojuszników - szczególnie na Starym Kontynencie, by tym samym rozbić europejską jedność i w ten sposób zmniejszyć efektywność porozumienia pomiędzy Iranem a P4+1 (bez Stanów Zjednoczonych). Naturalnym obiektem zainteresowania będzie wówczas Polska - czołowy sojusznik Amerykanów w Europie, który wielokrotnie wspierał Waszyngton.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Specjalsi z wybrzeży Bałtyku”: Jak funkcjonują wojska specjalne w Estonii? „(…) rząd zdecydował o powołaniu Estońskich Sił Operacji Specjalnych jako oddzielnej formacji wojskowej. Podlega ona bezpośrednio naczelnemu dowódcy estońskich sił zbrojnych. (…) Nie są dostępne dokładne informacje o liczebności estońskich sił specjalnych. Jeśli chodzi o broń stosowaną przez żołnierzy, są to głównie rozwiązania produkcji niemieckiej, tj. pistolet HK USP, pistolet maszynowy MP7, karabin HK417 czy karabin maszynowy MG4.” 


Łukasz Maziewski, Fakt, „GROM musi wynajmować samoloty!”: GROM planuje wynająć samoloty. „Z ogłoszenia opublikowanego 23 lutego br. wynika, że GROM planuje wypożyczenie dwóch maszyn „wraz z załogą" do „wykonywania oraz zabezpieczenia szkolenia spadochronowego".”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojna o wojsko zakończona pokojem”: Kolejne nominacje generalskie w maju? „Jeśli chodzi o najbliższe tygodnie, dwóch naszych rozmówców wskazuje na to, że kolejne nominacje generalskie mogą się odbyć już za dwa miesiące, przy okazji święta Konstytucji 3 Maja. Wojsku wciąż brakuje ponad 40 generałów do tego, by wszystkie funkcje obsadzić zgodnie z rozpisaniem etatów.”


Tomasz Zbigniew Zapert, Do Rzeczy, „Wojna na technologie”: Wywiad z płk. Markiem Wrzostkiem, autorem książki „Wojny przyszłości”: „Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie przebiegała przyszła wojna. Prawdopodobnie będzie to wojna hybrydowa, czyli systematyczna, łącząca w sobie nieregularne elementy walki. Są i takie opinie, które wskazują, że III wojna już się rozpoczęła - właśnie w przestrzeni elektromagnetycznej.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Moskwa kpi z rozejmu": Siły syryjskie i rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodnią Gutę mimo rezolucji ONZ. "Syryjskie wojsko zajęło część terytoriów na wschodzie re- belianckiej enklawy - wschodniej Guty, która znajduje się na przedmieściach Damaszku. Po stronie wojsk rządowych walczą bardzo dobrze uzbrojone, elitarne jednostki „Tygrysów"." 

Reklama

Komentarze

    Reklama