Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z szefem BBN; Fiasko w Soczi; Wywiad z dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej; Saudyjski oficer sprawcą strzelaniny w bazie Pensacola; Jak terrorysta z Londynu oszukał system?

fot. MON, Lockheed Martin
fot. MON, Lockheed Martin

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Sytuacja była trudna, ale wracamy z tarczą”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „Przede wszystkim Polska będzie państwem ramowym dla jednej z sześciu brygad, które wejdą w skład inicjatywy. Do tego zgłosiliśmy batalion zmechanizowany oraz batalion czołgów, dwa okręty przeciwminowe, samoloty CASA oraz dwie eskadry samolotów F-16.[...] W przypadku inicjatywy 4 x 30 mówimy o 24 samolotach. Są one przygotowane do wykonywania zadań zgodnie z planami.[...]”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Anszlusu Białorusi (na razie) nie będzie”: W niedzielę pomimo zapowiadanego podpisania porozumienia o pogłębionej integracji Rosji i Białorusi nie doszło. „Ani piątkowe negocjacje premierów Dmitrija Miedwiediewa i Siarhieja Rumasa, ani niemal pięciogodzinne sobotnie rozmowy Alaksandra Łukaszenki i Władirnira Putina w Soczi nie przyniosły rezultatu. Prezydenci spotkają się ponownie 20 grudnia w Petersburgu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Stawiamy na budowę elastycznego i mobilnego systemu obrony”: Wywiad z dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej, generałem Jarosławem Gromadzińskim. „W 2020 r. planujemy też rozpoczęcie formowania batalionu zmechanizowanego w Białej Podlaskiej, dywizjonu artylerii samobieżnej w Siedlcach dla l. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz batalionów czołgów i logistycznego dla 19. Brygady Zmechanizowanej. Etap drugi ma rozpocząć się w 2021 r.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Saudyjski wojskowy odpowiedzialny za masakrę na Florydzie”: Saudyjski oficer - słuchacz otworzył ogień z broni krótkiej w budynku szkoleniowym w bazie Pensacola. To już kolejna strzelanina w amerykańskiej jednostce wojskowej. „Ppor. Mohammed Saeed Alshamrani w ubiegłym tygodniu zabił trzy osoby i ranił osiem, zanim został zastrzelony przez policję w amerykańskiej bazie wojskowej (Naval Air Station Pensacola). Ten saudyjski oficer, który przebywał w Stanach Zjednoczonych na szkoleniu wojskowym od 2016 r., w swoim manifeście określił USA jako <<państwo zła>>.”


Jacek Przybylski, Do Rzeczy, „Jak islamista oszukał system”: Jak zamachowiec z Londynu, który miał na swoim koncie wyrok i karę więzienia za terroryzm, mógł ponownie zaatakować w stolicy Wielkiej Brytanii? „Zamach na giełdę, ambasadę USA w Londynie i Borisa Johnsona. To tylko niektóre cele powiązanej z AI-Kaidą organizacji, której członkiem był Usman Khan. Mimo to terrorysta odzyskał wolność aż osiem lat przed terminem i zabił dwie młode osoby. Gdyby nie bohaterski Polak, za błąd obrońców praw terrorystów życiem zapłaciłoby jeszcze więcej ludzi”


Reklama

Komentarze

    Reklama