Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wysokie noty CBA; Rosyjskie służby wspierały brytyjską lewicę w czasie wyborów parlamentarnych; Czy Europę czeka wojna handlowa z USA?

Fot. CBA.
Fot. CBA.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Polacy mają dość łapownictwa - CBA zbiera wysokie noty”: Obecnie CBA ma niemalże największy budżet ze wszystkich służb specjalnych w Polsce. Biuro również przejęło zadania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w obszarze ochrony ekonomicznych interesów państwa. „Centralne Biuro Antykorupcyjne ma rekordowe: wyniki, budżet i poparcie. Polacy chcą walki z korupcją - oceniają eksperci. Blisko 47 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To największy wzrost od czasu powstania tej służby - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych”


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjskie służby wspierały Partię Pracy”: Brytyjski The Sunday Times, donosi o aktywnym udziale rosyjskich służb podczas kampanii do parlamentu. „Podczas zeszłorocznych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii rosyjskie służby wspierały za pośrednictwem fałszywych kont internetowych Partię Pracy i jej radykalnie lewicowego lidera. [...] W wyniku śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego we współpracy z Uniwersytetem Swansea, wykryto 6,5 tyś. rosyjskich kont na Twitterze, za których pomocą przez kilka tygodni prowadzono aktywną agitację na rzecz Corbyna. Wiele z tych kont było podpisanych żeńskimi angielskimi imionami, jednak w rzeczywistości były one prowadzone przez Rosjan za pośrednictwem botów.”


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Merkel oferuje Trampowi deal”: Czy Europe czeka wojna handlowa z USA? „Kanclerz Niemiec próbuje nie dopuścić do wybuchu wojny handlowej miedzy Europą a Ameryką. [...] Jeśli nic się nie zmieni, transatlantycki konflikt handlowy wybuchnie 1 maja o północy. Wówczas kończy się tymczasowe wyłączenie krajów UE z ceł na aluminium i stal, które wprowadził prezydent Donald Trump. Unia Europejska przygotowuje się na ten scenariusz: w odwecie prawdopodobnie wprowadzi cła na importowane z USA dżinsy, masło orzechowe, sok pomarańczowy, burbon czy motocykle Harley-Davidson. Na konflikcie stracą wszyscy, a co gorsza, podkopane zostanie transatlantyckie zaufanie.”

Reklama

Komentarze

    Reklama