Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polskie Jastrzębie wyruszą nad Syrię wiosną?; Eksperci komentują najnowsze zmiany w ustawie o służbie żołnierzy; Militarna interwencja Rosji w Syrii będzie początkiem końca?; Luksemburg odmawia pomocy Turcji

Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF
Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Edyta Żemła, Wprost, "Misja ruszy wiosną?": Wywiad z pułkownikiem rezerwy, pilotem Krystianem Zięciem, byłym dowódcą 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz jednym z pierwszych przeszkolonych pilotów na samolotach  F-16. Pilot komentuje najnowsze doniesienia na temat planowanej operacji w Syrii, która najprawdopodobniej zostanie wsparta przez polskie myśliwce.  


Artur Radwan, Dziennik gazeta Prawna, "To dowódca zdecyduje o odejściu z armii": Najnowsze zmiany w ustawie o zawodowej służbie żołnierzy komentują eksperci wojskowi. Nowelizacje wprowadzają zmiany między innymi w korpusie szeregowych zawodowych, którzy będą mogli służyć dłużej i tym samym nabędą uprawnienia do emerytury wojskowej oraz odprawy mieszkaniowej.


Michał Kacewicz, Newsweek, "Jak wygrać z Putinem": Wywiad z Garrim Kasparowem, liderem rosyjskiej opozycji oraz mistrzem świata w szachach. Rozmówca komentuje militarny udział Rosji w Syrii oraz dlaczego ten ruch doprowadzi do politycznej porażki prezydenta Putina.


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Luksemburg broni Putina": Luksemburg odpowiada na ostatnie działania Turcji wobec Rosji, które mają miejsce na syryjskiej granicy. Dementuje się również działanie piątego artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego na który chce powołać się Turcja. NATO nie może udzielić wsparcia w tym obszarze, gdyż państwo członkowskie nie zostało zaatakowane, a samo jest agresorem. "Turcja nie ma prawa liczyć na jakąkolwiek pomoc innych państw NATO w wypadku, gdyby napięte stosunki dyplomatyczne na linii Ankara-Moskwa przerodziły się w ewentualny konflikt zbrojny. - Choć rząd Turcji zasygnalizował taką możliwość, NATO nie udzieli Ankarze żadnego wsparcia - powiedział były wicepremier Luksemburga cytowany przez 'Der Spiegel'."


Agaton Koziński, Polska The Times, "Rosyjska gospodarka upada. Kreml może przeć do wojny": Wywiad z Witoldem Waszczykowskim, ministrem spraw zagranicznych. Minister komentuje obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej oraz działania Federacji Rosyjskiej.


Bartosz Pudełko, Polska The Times - Dziennik Zachodni, "Miliardowy kontrakt Bumaru dopięty. W Gliwicach zmodernizują Leopardy": Bumar Łabędy z Gliwic podpisał umowę na modernizacje Leopardów przy współudziale niemieckiego koncernu Rheinmetall. Jest to największy kontrakt podpisany przez gliwicki zakład od ponad dekady. Niewykluczone, że współpraca z niemiecką firmą będzie kontynuowana nawet po zakończeniu kontraktu dotyczącego Leopardów.


Alek Radomski, Polska The Times - Dziennik Bałtycki, "Amerykanie podpisali kontrakt na budowę tarczy w Redzikowie": Amerykanie wybrali już kluczowego producenta, który wyposaży tarczę antyrakietową pod Słupskiem.  "Departament Obrony USA podpisał pierwszy kontrakt na budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie - o wartości ponad 182 mln dolarów. Infrastrukturę pod najważniejsze elementy tarczy, czyli m.in. radar i wyrzutnie, ma zapewnić AMEC Programs Inc. z Alpharetta w stanie Georgia w USA. Prace na terenie byłego lotniska wojskowego w Redzikowie mają się zakończyć do 9 kwietnia 2018 roku."


Jacek Przybylski, Do Rzeczy, "Trzy minuty do końca świata": Rosja cały czas grozi Zachodowi wybuchem trzeciej wojny światowej. Osłabiona Moskwa przez nałożone sankcje, gdzie rubel i ropa dramatycznie tanieją, będzie walczyć do końca o swoje strefy wpływów. Upadający reżim w tym momencie walczy o przetrwanie, a to nie oznacza niestety, że widmo wojny jest tylko widmem. 

Reklama

Komentarze

    Reklama