Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Polska będzie dowodzić misją NATO w Iraku?; Iran przyznał się do omyłkowego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego; Gen.Skrzypczak o bezpieczeństwie polskich żołnierzy w Iraku; Media o konflikcie na Bliskim Wschodzie
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO na to nic. Polska także nie”: W oficjalnym komunikacie NATO po rozmowie prezydenta Donalda Trumpa oraz sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, można przeczytać że politycy rozmawiali o sytuacji w regionie i roli NATO. Ustalili również, że Sojusz może bardziej działać na rzecz regionalnej stabilności i walki z międzynarodowym terroryzmem. Czy Polska będzie musiała wzmocnić swoje siły na Bliskim Wschodzie? „Donald Trump wezwał Sojusz do zwiększenia obecności na Bliskim Wschodzie. Polskie zaangażowanie, jeśli się zwiększy, to na pewno nie szybko [...] Jak już będziemy musieli zwiększyć nasze zaangażowanie, to moglibyśmy się postarać np. o to, by dowodzić misją NATO w Iraku. Takie postulaty były już zgłaszane - mówi jeden z naszych rozmówców.”
Marta Urzędowska, Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Iran: To my zestrzeliliśmy ukraiński samolot”: Iran przyznał się do omyłkowego zestrzelenia samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych. „Irańskie władze przyznały się po kilku dniach kluczenia do zestrzelenia pasażerskiego boeinga należącego do ukraińskich linii lotniczych. Kanada i Ukraina żądają ukarania winnych, a w Teheranie na ulice wyszli obywatele. [...] Mohammad Dżawad Zarif, który próbował obarczyć winą za katastrofę Amerykanów. <<Smutny dzień. Oto wstępne wyniki wewnętrznego śledztwa sił zbrojnych: do tragedii doprowadził ludzki błąd popełniony w momencie kryzysu wywołanego amerykańskim awanturnictwem>> - komentował.”
Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Śmierć generała”: Felieton byłego dowódcy wojsk lądowych na temat ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie. „Widmo wojny udało się odsunąć. Czy na długo? Trudno wyrokować. Ale na pewno na tak długo, dopóki nie dojdzie do konfrontacji dwóch głównych graczy: USA i Chin. Dla nas, Polaków, ważne jest, że bezpieczeństwo naszych żołnierzy, którzy wypełniają misję szkoleniową w ramach wsparcia wojsk irackich przez NATO, jest niezagrożone.”
Jakub Mielnik, Wprost, „Wojna na niby”: Komentatorzy na całym świecie uspakajają, że konflikt amerykańsko – irański nie przekształci się w globalny konflikt zbrojny. „Obawy przed szybkim wybuchem wielkiej wojny z Iranem okazały się przesadzone. Omyłkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego nad Teheranem to dla Irańczyków wygodny pretekst do wycofania się z gróźb rozpętania konfliktu, którego nie mają szans wygrać. [...] Putin może za to do woli bawić się teraz w rozjemcę, co szczególnie przyda mu się w Europie, która kompletnie przespała irański kryzys. [...]”
Piotr Milewski, Newsweek, „Na granicy wojny”: Eksperci ds. Bliskiego Wschodu spodziewają się globalnej aktywizacji wszystkich organizacji zbrojnych i terrorystycznych lojalnych wobec irańskich ajatollahów oraz ataków wymierzonych nie tylko w amerykańskich żołnierzy, dyplomatów, przedsiębiorców, turystów, lecz również obywateli innych krajów NATO - w tym polskich. „Donald Trump chce zmusić Iran do rewizji porozumienia nuklearnego, ale udało mu się jedynie zdestabilizować Bliski Wschód i narazić USA na wojnę z regionalnym mocarstwem [...] Irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif oświadczył, że wobec <<aktu wojny>> jego kraj nie zamierza przestrzegać układu nuklearnego i przystępuje do wzbogacania uranu z wykorzystaniem pełni mocy przerobowych. W odpowiedzi Amerykanie nie dali Zarifowi wizy na przyjazd do teoretycznie eksterytorialnej nowojorskiej siedziby ONZ.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „6. MBOT zaprasza w swoje szeregi”: Już w lutym rusza kolejne szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT", dedykowanego przede wszystkim do młodych ludzi, które uczą się lub studiują. „W czasie zimowej przerwy w nauce oferujemy szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w czasie ferii zimowych. Szkolenie rozpocznie się 8 lutego i potrwa do 23 lutego 2020 r. - informuje rzecznik prasowy 6. MBOT ppor. Jolanta Maciaszek.”
Grzegorz Kucharczyk, Nasz Dziennik, „Lekcja <<polityki realnej>>”: Analiza sytuacji geopolityczne na Bliskim Wschodzie po eskalacji konfliktu amerykańsko – irańskiego. „Prezydent Donald Trump zaprosił wszystkie mocarstwa, w tym Rosję i Chiny, do negocjacji nowego układu z Iranem w sprawie jego zbrojeń nuklearnych statnie wydarzenia na Bliskim i Środkowym Wschodzie są poglądową lekcją, jak wygląda brutalna Real- politik, czyli ścieranie się interesów mocarstw w regionie od Morza Śródziemnego do Zatoki Perskiej.”
dim
"...to dla Irańczyków wygodny pretekst do wycofania się z gróźb rozpętania konfliktu, którego nie mają szans wygrać." - O, tak ! Pamiętam nawet jak niedawno Irańczycy grozili Ameryce zbombardowaniem 52 obiektów, w tym takie o dużym znaczneniu dla kultury narodowej !