Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polak zatrzymany za handel bronią; Niemcy obawiają się zamachów; Atak IS w Kabulu; Minister MSW zapewnia o bezpieczeństwie i podnosi stopień zagrożenia terrorystycznego; Odbicie Mosulu osłabi dżihadystów; Zamach w Monachium

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Mariusz Jałoszewski, Gazeta Wyborcza, "Polak, handel bronią, Ibiza": Zatrzymano Francuza polskiego pochodzenia między innymi za handel bronią. "[...] Pierre Konrad D. (lat 40) miał kierować siatką handlującą bronią. [...] Miał się podawać za dyplomatę i doradcę gospodarczego premiera afrykańskiego państwa Gwinea Bissau. Zagraniczne media podają, że D. jest Francuzem polskiego pochodzenia, synem polskiego imigranta. Według hiszpańskiej policji miał on stworzyć swego rodzaju przedsiębiorstwo sprzedające broń do krajów objętych konfliktami zbrojnymi. Aż 200 tyś. karabinów Kałasznikow, wyrzutni granatów i czołgów miało trafić do Sudanu Południowego"


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, "Niemcy czekają na terror": Zamachowiec z Monachium nie miał powiązań z Państwem Islamskim, jednakże społeczeństwo niemieckie obawia się, że zamachy w ich kraju wspierane przez dżihadystów są tylko kwestią czasu. Niemcy pomimo swoich uzasadnionych obaw, w przeciwieństwie do Francji, nie posiadają zamkniętych osiedli imigranckich, oraz większość drugiego pokolenia pochodzi z Turcji, która nie uchodzi za kolebkę islamskich radykałów.


ZW, Super Express, "Zamach w Kabulu": Kolejny zamach w stolicy Afganistanu. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. "W sobotę w Kabulu trwała demonstracja Hazarów protestujących przeciw poprowadzeniu linii energetycznej przez tereny przez nich zamieszkane. Hazarowie to jedna z największych mniejszości w Afganistanie, grupa muzułmanów wyznających szyizm. [...] W środku demonstracji dwóch terrorystów odpaliło bomby. Zginęło 80 osób, a ponad 200 zostało rannych"


MK, Fakt, "Błaszczak uspakaja pielgrzymów": Minister Spraw Wewnętrznych - Mariusz Błaszczak - tłumaczy podniesienie stopnia alarmu zagrożenia terrorystycznego w momencie rozpoczynających się Światowych Dni Młodzieży. "[...] Po co więc rząd podniósł stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu? Według szefa MSW, by zwiększyć czujność służb. Błaszczak zapewnia, że wyciągnięto wnioski z ataku w Nicei, gdzie ciężarówka wjechała w tłum [...]"


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, "Dżihadyści wypychani z Iraku": Armia Iracka szykuje się do odbicia z rąk dżihadystów Mosulu. W mieście przebywa obecnie 700 tys. cywili, co dodatkowo utrudni operację militarną. Mosul jest największym miastem pod kontrolą bojowników z IS. Utrata tego terytorium mocno odbije się na wizerunku oraz dochodach Państwa Islamskiego.


Andrzej Ratajczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Sprzęt dla wojska z polskich zakładów": Polski przemysł zbrojeniowy ma stać się kołem zamachowym gospodarki naszego kraju w najbliższych latach. Poza oczywistymi argumentami za którymi przemawia bezpieczeństwo dostaw w razie zagrożenia, są też inne równie istotne aspekty. "Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, wielokrotnie podkreślał, że trzeba kupować polskie produkty, w polskich zakładach przemysłu obronnego, niezależnie od formy własności. - Zawsze powinniśmy wybierać przede wszystkim to, co jest produkowane w kraju, co ma udokumentowaną jakość, oraz takie produkty, które mają szansę eksportową. To powinny być priorytety wyboru"


Antoni Z. Kamiński, Wprost, "Bezpieczeństwo w turbulentnym świecie": Ustalenia szczytu NATO oraz wcielenie ich w życie, w dobie rosnących potęg Rosji i Chin są jak najbardziej potrzebne. "W sensie ustrojowym Chiny i Rosja nie mają światu nic konstruktywnego do zaproponowania. Moskwa realizuje swe zaborcze cele przy pomocy siły militarnej, destabilizacji politycznej sąsiednich państw i propagandowej dywersji. Chiny dążą do siłowego podporządkowania sobie państw Azji Wschodniej. Oba kraje są skłonne osiągać swe cele bez względu na normy prawa międzynarodowego."


Piotr Drabik, Polska The Times, "Oni nie liczą na cud": Podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, najbardziej zapracowanymi jednostkami będą Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji. Artykuł przedstawia krótką historię powstania tych jednostek oraz zadania, które czekają policyjnych antyterrorystów podczas wizyty Papieża Franciszka.


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Masakra w Monachium": Ofiarami zamachu w Monachium to młodzi cudzoziemcy: troje Turków, trzy osoby z Kosowa i jedna z Grecji. "Dziewięć osób zabił, a 27 ranił w Monachium młody Niemiec pochodzenia irańskiego Ali Sonboly. Do zbrodni doszło w centrum handlowym. Władze mówią o samotnym ataku szaleńca. Ale Niemców to nie uspokaja. Strzelanina rozpoczęła się w piątek przed godz. 18.00 w centrum handlowym Olympia na północy Monachium."


MACH, Dziennik Trybuna, "Rosjanie zbombardowali amerykańską bazę w Syrii": Amerykański wywiad twierdzi, że Federacja Rosyjska doskonale wiedziała czyją bazę bombarduje, ale chciała w ten sposób wywrzeć presję na prezydenta Baracka Obamę by zgodził się na ściślejszą współpracę lotnictwa USA z Rosją nad Syrią. "[...]  zaraz po ataku oficerowie z Centralnego Dowództwa operacji lotniczych USA w Syrii zadzwonili do sztabu operacji Rosjan w syryjskiej Latakii sygnalizując, że baza działa w ramach operacji przeciw Państwu Islamskiemu. Jednak w półtorej godziny potem Rosjanie zaatakowali bazę po raz drugi i tłumaczyli się, że byli przekonani, iż należy do IS. Później Rosjanie zmienili wersje i twierdzili, że dostali zgodę Jordanii na to bombardowanie, czemu Amman kategorycznie zaprzeczył."


Olivier Bault, Do Rzeczy, "Francja zmienia kurs": Francuscy politycy zmieniają swoje poglądy. Przez ostatnie zamachy w ich kraju, największy obrońcy otwartości kulturowej, zmieniają zdanie. Francuska klasa polityczna jest całkowicie zgodna, że nadeszła wojna totalna z islamistami. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama