Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Podsumowanie roku prezydentury Donalda Trumpa; Ustawa o Służbie Ochrony Państwa; Turecka ofensywa przeciwko Kurdom; Zmiany kadrowe w MON

Poniedziałkowy przeglad prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, „Rok Trumpa: ani sukces, ani porażka”: Podsumowanie roku prezydentury Donalda Trumpa. „Ci, którzy oczekiwali, że Trump dokona całkowitej rewolucji, mogą być więc trochę rozczarowani Z kolei ci, którzy wolą bardziej przewidywalne Stany Zjednoczone, trochę odetchnęli z ulgą. - Po wyborze Trumpa spora część komentatorów, analityków, dziennikarzy była przerażona, obawiała się, że będzie on absolutnym radykałem. Że wycofa Stany Zjednoczone z NATO, uzbroi Japonię w bombę atomową itp. Ale po roku widzimy, że ta prezydentura nie odbiega szczególnie od umiarkowanie prawej strony Partii Republikańskiej - mocne siły zbrojne, niskie podatki, ulgi dla przedsiębiorców, zdecydowana polityka zagraniczna, zwłaszcza wobec przeciwników, wspieranie Izraela.”


Dziennik Gazeta Prawna, Dziennik Ustaw z 17 stycznia 2018 r.: Ustawa z 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa. „Ustawa powołuje Służbę Ochrony Państwa jako jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formację, wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom. Zastąpi ona likwidowane Biuro Ochrony Rządu (BÓR). Służbą Ochrony Państwa (SOP) będzie kierował komendant, powoływany i odwoływany przez prezesa Rady Ministrów, w uzgodnieniu z prezydentem RP, na wniosek ministra spraw wewnętrznych. W stosunku do dotychczasowych zadań BÓR, rozszerzony zostanie krąg obiektów znajdujących się pod ochroną nowej formacji. Ochronie będą podlegały nie tylko obiekty służące prezydentowi RP, prezesowi Rady Ministrów, ministrowi spraw wewnętrznych oraz ministrowi spraw zagranicznych, ale także siedziby innych członków Rady Ministrów, wskazane w decyzji ministra spraw wewnętrznych, z wyłączenie obiektów ministra obrony narodowej i ministra sprawiedliwości. Ochronę prezydenta RP oraz obiektów jemu służących będzie realizowała wyodrębniona w tym celu komórka organizacyjna SOP." 


Rzeczpospolita, „Zaduszanie „armii terroru”: Początek operacji tureckiej armii przeciwko kurdyjską enklawę Afrin w Syrii. „Zaczęło się w sobotę późnym popołudniem od nalotów, w których wzięły udział 72 samoloty. Potem granicę turecko-syryjską przekroczyły wojska lądowe, wyposażone w czołgi i transportery opancerzone. Nie było to zaskoczeniem, politycy tureccy, w tym prezydent, od kilku dni zapowiadali, że rozprawią się z syryjskimi Kurdami na terenach przygranicznych. 15 stycznia Recep Tayyip Erdogan oskarżył w czasie przemówienia w Ankarze Amerykanów, że tworzą tam „armię terroru". - Naszym obowiązkiem jest zadusić ją, zanim się naprawdę narodzi - dodał.”


Super Express, „Czystka w MON”: Zmiany w MON. „Z resortem |obrony musieli pożegnać się jego ludzie, a w Uch miejsce pojawili się najważniejsi współpracownicy nowego "ministra Mariusza Błaszczaka (49 l.), których ściągnął ze swojego poprzedniego resortu. Odwołanym z MON współpracownikom podziękował Antoni Macierewicz. „W związku ze zdymisjonowaniem podsekretarzy stanu D. Smyrgały i B. Grabskiego oraz dyrektora generalnego B. Ścibuta, a także dyrektorów departamentów i wyższych urzędników MON, składam im wszystkim serdeczne podziękowania za pełną poświęcenia służbę Polsce" - napisał na Twitterze Macierewicz. Nie jest znany los Bartosza Kownackiego (39 l.), choć nieoficjalnie mówi się, że i on stracił stanowisko wiceministra, a wkrótce obejmie funkcję szefa sejmowej komisji obrony. W jego miejsce w MON ma pojawić się dotychczasowy przewodniczący tej komisji poseł PiS Michał Jach (67 l). 

Reklama

Komentarze

    Reklama