Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Pioruny w SZ RP; Nowelizacja ustawy o powszechnej obronie budzi wątpliwości ekspertów; Włoska korespondentka o wojnie w Syrii; Oferta okrętów podwodnych DCNS dla Polski; Szczegóły rozmieszczenia brygady pancernej USA w Polsce
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Obroni nas Piorun, następca Gromów": Najnowsze rakiety zwalczające śmigłowce - Piorun - niebawem trafią do Sił Zbrojnych RP. Kontrakt na polskie stingery ma opiewać na kwotę 1 miliarda złotych. Technologicznym poprzednikiem Piorunów i hitem eksportowym były rakiety Grom. Obecnie, przez unikatowość rakiet Piorun, zostały objęte zakazem eksportowym.
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "MON stawia na ilość, a nie na jakość armii": Nowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony budzi wiele zastrzeżeń ekspertów. Nowelizacja przewiduje, że osoby z kategorią zdrowia "D" będą mogły służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zdumienie ekspertów również budzi zapis na temat szkolenia kandydatów do WOT, które ma trwać tylko dwa tygodnie.
Jacek Pawlicki, Newsweek, "Biznes i dżihad": Wywiad z włoską korespondentką wojenną, Francescą Borri."Po strome rebeliantów walczy ok. 1,5 tys. grup zbrojnych. Po drugiej stronie jest podobnie - nie ma jednolitej armii al-Asada, wojska reżimowe składają się z różnych milicji, które słuchają tylko swoich dowódców. O przebiegu kampanii decydują sojusznicy reżimu: Rosja, Iran i Hezbollah. Jest jeszcze coś, o czym nie mówi się na Zachodzie: fenomen gospodarki wojennej. Większość posterunków wojskowych w Syrii nie ma większego znaczenia militarnego. Utrzymującym je dowódcom chodzi wyłącznie o wyłudzanie haraczy.[...]"
Andrzej Ratajczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Propozycje dla polskiej floty": Niebawem rozpoczną się w Paryżu najważniejsze targi militarnego budownictwa okrętowego i uzbrojenia morskiego na świecie - Euronaval 2016 - podczas których zostaną zaprezentowane okręty podwodne oferowane przez francuskie konsorcjum DCNS. "[...] francuski producent okrętów podwodnych zapowiedział uczestnictwo w przetargu MON-u na dostawę trzech okrętów podwodnych dla marynarki wojennej. Francuzi proponują okręty Scorpene uzbrojone w rakiety manewrujące. Deklarują przy tym stworzenie w Polsce ok. tysiąca miejsc pracy na czas 9 lat budowy okrętów. Dodatkowo 300 miejsc pracy powstanie w celu serwisowania okrętów przez 30 lat ich eksploatacji."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Batalion na Wschodzie": Amerykanie zdradzają szczegóły planów rozmieszczenia żołnierzy i sprzętu bojowego w Polsce. "[...] rozmieszczenie ciężkiej brygady pancernej. Jej sprzęt zostanie przewieziony z USA i pozostanie na stałe w Polsce i kilku innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Personel będzie wymieniany co 9 miesięcy. W pierwszej zmianie zostanie przerzucona brygada pancerna wchodząca w skład 4. Dywizji Piechoty z kwaterą w Fort Carson w Kolorado. Liczy 90-100 czołgów M1 Abrams i tyle samo transporterów M2 Bradley oraz prawie 300 innych pojazdów, ma własne rozpoznanie, artylerię, obronę przeciwlotniczą, logistykę i zaplecze medyczne."
WW, Do Rzeczy, "Drony nad polskim morzem?": W dniach 14 -15 października br. odbędzie się Safety Forum Szczecin, podczas którego będzie poruszony temat ochrony polskiego morza przez bezzałogowe statki powietrzne. Patronat nad konferencją objęli: szef BBN - Paweł Soloch - oraz wiceminister resortu obrony narodowej, Bartosz Kownacki.
MK, Dziennik Trybuna, "Szwecja bliżej NATO": Szwecja jako kraj partnerski przystąpi do Ośrodka Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej StratCom COE. "Wcześniej na przyłączenie się do StratCom COE zdecydowała się neutralna Finlandia. [...] Szwecja i Finlandia dołączyły do niego jako kraje partnerskie. W planach jest przyłączenie się także krajów sojuszniczych: Francji i Holandii. StratCom COE przyczynia się do zwiększenia zdolności NATO i jego członków w zakresie komunikacji strategicznej i zapewnienia, że działalność komunikacyjna sojuszu odpowiada jego roli, celom i misji."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie