Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Poniedziałek z Defence24.pl: Niemcy wesprą Jordanię w walce z IS; Trump neguje raporty CIA; W Radomiu powstanie Centrum Innowacji i Nowych Technologii PGZ; Ostra wypowiedź szefa MI6 o Rosji; Ataki terrorystyczne w Turcji

Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann
Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rzeczpospolita, "Bliski Wschód": "Podczas niedzielnej wizyty w Ammanie minister obrony Ursuli von der Leyen potwierdzono, że Jordańczycy dostaną 50 transporterów opancerzonych Marder do wzmocnienia ochrony granicy z Syrią. Jak się dowiedział tygodnik «Der Spiegel», Niemcy przekażą też Jordańczykom najnowocześniejszy sprzęt do podsłuchiwania rozmów z telefonów komórkowych, przechwytywania esemesów i innych danych cyfrowych. Dzięki temu wywiad jordański ma sprawniej namierzać dżihadystów, a także grupy zajmujące się przemysłem imigrantów do Europy".


Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "Trumpa nudzą raporty CIA": Najbliżsi współpracownicy Donalda Trumpa oraz sam prezydent elekt odrzucają raport CIA dowodzący, że za atakami hakerskimi podczas kampanii prezydenckiej stoją Rosjanie. "Co więcej, zapowiedział, że nie zamierza – w odróżnieniu od Baracka Obamy i poprzednich prezydentów – codziennie wysłuchiwać raportów służb wywiadowczych o świecie i zagrożeniach dla Ameryki. Dlatego że są monotonne. […] Tak czy inaczej Trump, odrzucając konkluzje CIA, daje kolejny dowód, że odrzuca obowiązujący obecnie w Waszyngtonie aksjomat, iż Rosja jest zagrożeniem dla USA i świata. [...] W sobotę amerykańskie media informowały, że Trump najprawdopodobniej nominuje na sekretarza stanu Rexa Tillersona, szefa Exxonu, który od ponad dwóch dekad osobiście zna Putina, trzy lata temu dostał od niego Medal Przyjaźni, robił interesy z Rosnieftem i był przeciwny zachodnim sankcjom nałożonym na Rosję po aneksji Krymu".


Fakt, "Radom stolicą zbrojeniówki": Paneliści dyskutowali na temat lokalizacji głównej siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu. "Za dwa lata to w Radomiu będzie nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Powstanie też tu Centrum Innowacji i Nowych Technologii. [...] tutaj będzie biło serce przemysłu zbrojeniowego i będą podejmowane kluczowe decyzje nie tylko dla spółek skupionych w PGZ S.A., ale również dla bezpieczeństwa Polski […]".


Wprost, "Rosyjskie wściubianie nosa": "Cyberataki i próby obalenia demokracji ze strony krajów takich jak Rosja to zagrożenie dla fundamentów brytyjskiej suwerenności, oświadczył szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger. W pierwszym publicznym wystąpieniu po objęciu urzędu dwa lata temu Younger oskarżył też Moskwę o stworzenie katastrofy humanitarnej w Syrii i złożył hołd agentom MI6, którzy ryzykują życiem, żeby zinfiltrować morderczo skuteczne centrum Państwa Islamskiego, ciągle planującego ataki w Wielkiej Brytanii".


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Zamachy w Stambule": W sobotę wieczorem, doszło do zamachu terrorystycznego w Stambule. Zginęło 38 osób. Według władz tureckich terrorystom chodziło o jak największą liczbę ofiar. "Do wczoraj zatrzymano dziesięć osób podejrzanych o udział w zamachu. Jednak żadna znana organizacja terrorystyczna nie przyznała się do jego autorstwa. Zdaniem władz, plany terrorystów mogły być znacznie szersze niż wywołanie kilku pojedynczych wybuchów. Ich ukierunkowanie na funkcjonariuszy służb porządkowych i wybór momentu zakończenia meczu piłkarskiego świadczą o tym, że w planach było sprowokowanie w całym mieście zamieszek, które rozpocząć mieli kibice. Celem wybuchów byłoby więc jedynie sparaliżowanie policji, by nie mogła zapobiec rozprzestrzenianiu się niepokojów".

Komentarze