Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: NATO po zwycięstwie Joe Bidena; Służbowe siłownie zamknięte dla funkcjonariuszy; Dymisja Komendanta Głównego Policji?; Szpitale chwalą pomoc żołnierzy WOT; Austria chce zachęcić młodych do wojska; Wywiad z K.Szczerskim

Fot. WOT via Twitter
Fot. WOT via Twitter

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Z Polską mu po drodze”: Co się zmieni w stosunkach polsko – amerykańskich po wygranych wyborach prezydenckich w USA przez demokratę, Joe Bidena? „[...] Biden chce odwrócić politykę swojego poprzednika podważania roli NATO. Wstrzyma wycofanie 12 tyś. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, przywróci finansowanie Inicjatywy odstraszania wymierzonej w Rosję, zapewni przyjęcie nowej doktryny strategicznej sojuszu. Ale to nie ograniczy zaangażowania USA w Polsce. - Biorąc pod uwagę położenie Polski na flance wschodniej NATO, tak dla republikanów, jak i demokratów rzeczą kluczową jest umacnianie naszej współpracy wojskowej - mówi <<Rz>> ambasador USA Georgette Mosbacher.”


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Służby trenują w konspiracji”: Pandemia wymusiła zamknięcie basenów, klubów fitness i siłowni - rząd wprowadził zakazy korzystania z nich - lecz pozostawiła wyjątki głównie dla sportowców. Jednakże nowe przepisy zapomniały o funkcjonariuszach służb mundurowych, od których sprawności niejednokrotnie zależy ludzkie życie. „Policjanci, w tym antyterroryści i inni funkcjonariusze służb, zostali odcięci od siłowni - rząd zapomniał, by ich wyłączyć z zakazów. [...] Treningi typu bojowego nie są związane ze współzawodnictwem sportowym, więc funkcjonariuszy służb, choć są zobowiązani utrzymywać sprawność fizyczną, nie ma w gronie uprzywilejowanych. Policyjne siłownie zostały więc zamknięte.”


Blanka Rogowska, Paweł Rutkiewicz, Gazeta Wyborcza, „Kaczyński: Rozpędzić protesty”: Doniesienia medialne sugerują o rychłej dymisji Komendanta Głównego Policji. Wśród kandydatów na to stanowisko wymienia się obecnego Komendanta Stołecznego Policji. „Jarosław Kaczyński jako wicepremier ds. bezpieczeństwa chciał, by policja uznała strajki kobiet za nielegalne i je siłowo rozpędziła. Sprzeciwili się szef MSWiA Mariusz Kamiński i komendant główny Jarosław Szymczyk, który po Święcie Niepodległości ma zrezygnować ze służby. [...] Wśród ewentualnych następców Szymczyka wymienia się nadinsp. Pawła Dobrodzieja, szefa stołecznej policji, i nadinsp. Andrzeja Łapińskiego, komendanta wojewódzkiego w Gdańsku, a wcześniej w Łodzi. Dobrodziej odpowiadał m.in. za działania policji w czasie majowych protestów przedsiębiorców.”


Dorota Beker, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko pomaga w szpitalach, choć nie szuka pochowanych łóżek”: Pomimo niezręcznej wypowiedzi Ministra Zdrowia dotyczącej ukrywania łóżek przez dyrektorów szpitali w systemach służby zdrowia oraz wprowadzenia wojska aby tym praktykom przeciwdziałać, szpitale chwalą pomoc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówią przedstawiciele szpitali, żołnierze wcale nie nadzorują liczby miejsc w szpitalach a realnie odciążają personel medyczny w codziennych obowiązkach. „Wprowadzanie danych do systemu, pobieranie wymazów, przewożenie i przenoszenie sprzętu, a nawet pomoc na oddziałach - to niektóre z prac, które wykonują żołnierze w szpitalach. Ci, którzy z wojskowej pomocy już korzystają, chwalą sobie tę współpracę. Z zeszłotygodniowej wypowiedzi ministra zdrowia wynika, że wojsko będzie kontrolować liczbę łóżek w szpitalach. [...] Okazuje się, że mimo negatywnego wydźwięku zapowiedzi ministra dyrektorzy szpitali chętnie zwracają się o pomoc. - Na dziś tylko trzy placówki w Polsce odmówiły naszego wsparcia.[...] - mówi płk Pietrzak.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Austria inwestuje w obronę terytorialną”: Austria podobnie jak polski resort obrony, planuje system zachęt do zasilenia szeregów armii, zwłaszcza osoby bezrobotne, które straciły dochód przez pandemie koronawirusa. „Austriacka minister obrony Klaudia Tanner zaprezentowała w ubiegłym tygodniu ofertę dla osób, które chciałyby się związać z Siłami Zbrojnymi Austrii na dłużej. Wśród propozycji znalazła się m.in. możliwość wydłużenia o trzy miesiące służby podstawowej w zamian za 3 tyś. euro miesięcznie. - W czasie szalejącej epidemii dużo osób może stracić pracę czy dochody z własnych biznesów. [...] w 2006 r. zniesiono w Austrii obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach jednostek terytorialnych po odbyciu szkolenia podstawowego. Nadal można zostać do tego powołanym, ale zachęta finansowa powinna skusić więcej rekrutów, by czynili to dobrowolnie. Moment wprowadzenia tej akcji nie jest przypadkowy. Chodzi mianowicie o zaangażowanie oddziałów wojska w walkę z epidemią koronawirusa.”


Tomasz Walczak, Super Express, „Wygrał sojusznik Polski, dobre relacje będą utrzymane”: Wywiad z Krzysztofem Szczerskim, szefem Gabinetu Prezydenta RP. „Podchodzimy do sprawy realnie. Jeśli ktoś zapyta mnie, kto wygrał wybory w Stanach Zjednoczonych, odpowiem krótko: sojusznik Polski. Zwycięstwo Joego Bidena oznacza dla nas powrót do dobrych wspomnień z początku prezydentury Andrzeja Dudy, kiedy wspólnie z Barackiem Obamą i Joem Bidenem budowaliśmy konsensus w sprawie szczytu NATO w Warszawie.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama