Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: NATO gwarantem bezpieczeństwa Europy; Kim Dzong Un deklaruje zawieszenie prób jądrowych; Destabilizacja Białorusi w interesie Rosji

KIM DZONG UN SPOGLĄDA W KIERUNKU WROGA - FOT. HTTP://WWW.NEWSWHIP.COM
KIM DZONG UN SPOGLĄDA W KIERUNKU WROGA - FOT. HTTP://WWW.NEWSWHIP.COM

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „To Trump obroni Europę”: Rozmowa z Enrique Mora Benavente, dyrektorem generalnym hiszpańskiego MSZ ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. „NATO zapewnia Europie obronę terytorialną, doskonale spełnia to zadanie. Unia nie jest w stanie stawić czoła klasycznym zagrożeniom, krajom, które jak Rosja mogą zająć terytorium innego państwa. Od tego jest artykuł 5 paktu północnoatlantyckiego, nie ma po co tego duplikować. Ale Europa musi przygotować się na udział w innego typu konfliktach w swoim bezpośrednim otoczeniu (…).”


Aleksandra Słabisz, Rzeczpospolita, „Kim, negocjator równy Trumpowi”: Deklaracja Kim Dzong Una dot. zawieszenia prób jądrowych i testów rakietowych jest sposobem na przygotowanie gruntu przed rozmowami z Koreą Południową i USA. „Ostrożni eksperci przewidują, że Kim zwyczajnie „stosuje stary północnokoreański trik", przygotowując grunt przed rozmowami z przywódcami Korei Południowej i USA.”


Piotr Kościński, Do Rzeczy, „Białoruski ból głowy”: Aleksander Łukaszenka obawia się wpływów Rosji. „(…) w ubiegłym roku ekspert mińskiego Centrum Badań Strategicznych i Polityki Zagranicznej Jurij Carik przekonywał, że Rosja jako jedyna zainteresowana jest destabilizacją Białorusi. (…) Cel: stworzenie zagrożenia dla NATO, tak by zmuszone było kosztem wielkich wysiłków i środków wzmocnić swą wschodnią flankę.”

Reklama

Komentarze

    Reklama