Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Modernizacja słowackich sił zbrojnych; Prezydent RP spotka się z sekretarzem NATO w Davos; Wspólne wysiłki państw bałtyckich na płaszczyźnie współpracy wojskowej; Wywiad z Radosławem Sikorskim; Kontrowersje wokół konferencji
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Bratysława odrzuca rosyjski sprzęt wojskowy”: Analiza planów modernizacyjnych słowackiej armii. „Realizacja modernizacji Sił Zbrojnych Słowacji opiera się na tzw. Białej Księdze z roku 2016. - Głównymi czynnikami przyśpieszającymi modernizację Sił Zbrojnych Słowacji są obawa o możliwą destabilizację Ukrainy, z którą Słowacja graniczy, oraz zagrożenie wynikające z rosyjskiego imperializmu. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie zdolności do realizowania misji w ramach NATO oraz inwestycje w krajowy przemysł zbrojeniowy [...] Słowacja ma zamiar osiągnąć pułap 2 proc. PKB na wydatki obronne w 2024 r. [...] Ministerstwo Obrony Słowacji w grudniu ub.r. zdecydowało się na zakup od słowackiego przedsiębiorstwa Konśtrukta 25 kołowych samobieżnych armatohaubic Zuzana-2 kal. 155 mm za kwotę ponad 172 mln euro.”
Super Express, „Duda jedzie do Davos”: Prezydent Andrzej Duda w Davos spotka się między innymi z sekretarzem NATO - Jensem Stoltenbergiem. „Dziś w Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne, jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski (34 l.), do szwajcarskiego kurortu wybiera się Andrzej Duda (47 l.). Prezydent ma się tam spotkać m.in. z nowym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro (64 l.) oraz szefem NATO Jensem Stoltenbergiem (60 l.).”
Justyna Gotkowska, Piotr Szymański, Dziennik Gazeta Prawna, „Kwartet polsko-bałtycki”: Wspólne wysiłki państw bałtyckich na płaszczyźnie współpracy wojskowej. „Dla państw bałtyckich Polska nie jest pierwszoplanowym partnerem w rozwijaniu współpracy wojskowej. [...] Strategia odstraszania NATO na wschodniej flance wymaga uzupełnienia o komponent morski i powietrzny. Obecnie natowskie odstraszanie jest skoncentrowane na wymiarze lądowym.”
Jakub Mielnik, Wprost, „Ani wróg, ani przyjaciel”: Kontrowersje wokół bliskowschodniej konferencji, która ma odbyć się w Polsce. „Pomysł zorganizowania w Polsce amerykańskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu wywołał wojnę dyplomatyczną z Iranem. To i tak nic w porównaniu z tym, jak wyglądają relacje państw europejskich z Teheranem. [...] Wstrzymanie wydawania wiz turystycznych dla Polaków, wzywanie polskich dyplomatów na dywanik w MSZ w Teheranie i wreszcie ostra ofensywa medialna ambasadora Iranu w Polsce - wszystko to z powodu konferencji, która ma stanowić śmiertelne zagrożenie dla Iranu.”
Hubert Kozieł, Parkiet, „Huawei na pierwszej linii frontu wojny handlowej”: Z urządzeń Huawei nie mogą korzystać już pracownicy administracji rządowej w Australii czy też kancelarii czeskiego premiera z względu na duże ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem. Jak będzie w Polsce? „[...] tysiące informatyków pracuje nad nowymi wirusami, żeby kraść strategiczne dane, patenty lub informacje z korporacji lub rządów. To nowy teatr wojny, w którym co prawda nie ma ofiar śmiertelnych, ale straty również mogą być liczone w setkach miliardów dolarów - mówił w 2012 r. podczas debaty eksperckiej [...] Juval Aviv, założyciel firmy Interior Inc. zajmującej się wywiadem finansowym i doradztwem w kwestiach bezpieczeństwa.”
Jacek Pawlicki, Newsweek, „Nie można bezkarnie kłamać na temat Unii”: Wywiad z byłym szefem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim. „Powtarzamy błąd z czasów wojny w Iraku, czyli robimy kuku Europie Zachodniej na rzecz USA. Z tą tylko różnicą, że poparcie Amerykanów przez rząd SLD w roku 2003 było dużo bardziej zrozumiałe, bo USA naprawdę zostały zaatakowane, a my byliśmy świeżym członkiem NATO i potrzebowaliśmy uwiarygodnić się w oczach najważniejszego sojusznika. Dzisiaj moglibyśmy siedzieć cicho i nie udawać, że odgrywamy jakąkolwiek rolę na Bliskim Wschodzie.”
dim
@Radek. Serio uważasz, że z Polski może przyjść jakaś licząca się pomoc (polska) dla Bałtów ? Polska Akcja Humanitarna ? Czy Caritas ? Sąsiedzi właśnie patrzą realistycznie.
Radek
Może naszym sojusznikom z państw bałtyckich należy przypomnieć, że w przypadku zagrożenia realna pomoc może przyjść tylko z terytorium Polski i choćby jak nie wiem się starali zawsze biurokratycznie możemy opóźnić przybycie bratniej pomocy z zachodu. Bo jak widzę sprzęt i kasę wydajemy na zachodzie a jak przyjdzie co do czego to przyjdą do nas? Szanujmy się trochę