Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Poniedziałek z Defence24.pl: Kontrowersje wokół ujawnionych policyjnych nagrań; Szef MON ogłosił zmiany w ustawie o weteranach; Status specjalnego sojusznika NATO dla Ukrainy?; Relacja dziennikarska z ćwiczeń WOT; Analiza wypadków lotniczych

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartek Godusławski, Dziennik Gazeta Prawna, „Operacja <<Wybory>>, czyli co słychać w Policja FM”: Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że nasłuch służb mundurowych można przeprowadzić za pomocą prostego, legalnego i dostępnego w sklepach skanera. Na nagraniach, które ujawniła DGP można usłyszeć, jak funkcjonariusze zabezpieczają wybory nie tylko w Warszawie, lecz także w okolicznych powiatach: piaseczyńskim, wołomińskim, pruszkowskim, mińskim, legionowskim czy nowodworskim. „Na nagraniach ich rozmów słychać było, jak podają sobie przez radiostacje wrażliwe dane dotyczące prezydenta, premiera i innych VIP-ów biorących udział w odbywających się tego dnia imprezach. Zmiana trasy, godzina pojawienia się w danym miejscu czy liczba jednostek zabezpieczających były podawane przez nieszyfrowane i niezabezpieczone kryptograficznie połączenia. Podobnie było podczas matur i alarmów bombowych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Będzie nowa ustawa o weteranach”: Podczas centralnych obchodów Dnia Weterana Poza Granicami Państwa w Rzeszowie, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – zapowiedział zmiany w ustawie o weteranach. „Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Rzeszowie, że nowelizowana ustawa o weteranach znacznie poszerzy zakres wsparcia, jakiego udzieli im państwo. [...] po wprowadzeniu nowych przepisów ustawą będą objęci wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu, nawet l-proc. Jak dodał minister, zwiększy się zakres wsparcia, jeśli chodzi o leczenie. I chodzi nie tylko o leczenie urazów nabytych podczas misji, lecz także o opiekę nad weteranami w przypadku innych urazów czy chorób. - W projekcie znowelizowanej ustawy jest zagwarantowana weteranom pełna opieka lekarska - podkreślił. Zgodnie z projektem ma powstać Centrum Leczenia Weteranów.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Mocne wsparcie dla Ukrainy”: W projekcie amerykańskiej ustawy napisano, że należy nakłonić Rosję do pełnego wprowadzenia w życie porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w ukraińskim Donbasie i potępiono przetrzymywanie przez ten kraj 24 ukraińskich marynarzy. „Ukraina może otrzymać status specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO. Decyzja ta wpisuje się w politykę wspierania Kijowa przez Waszyngton w jego oporze przeciw agresywnej postawie Moskwy. [...] Określeniem <<główny sojusznik spoza NATO>> nazywa się w USA państwa, w stosunku do których podkreśla się strategiczne partnerstwo. Taki status posiadają m.in. Izrael, Japonia i Korea Południowa.”


Kira Miler, Polska The Times, „Jak zostałam żołnierzem, czyli dwa dni w obronie terytorialnej”: Relacja dziennikarska z weekendowego ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej. „Dlaczego ci wszyscy ludzie tutaj są, poświęcają wolny czas, wstają z łóżek bladym świtem, biegają, robią pompki? Dla wielu to spełnienie marzeń, sprawdzenie siebie, odskocznia od codzienności. Szeregowa Zuzanna Słowińska, matka dwóch dorastających córek, od ponad pół roku jest w WOT. - Służbę wojskową da się pogodzić z domowymi obowiązkami. Przy okazji udowodniam, że kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom.”


Paulina Padzik, Polska The Times, „Katastrofy lotnicze: błąd pilota, który kosztować może życie”: Analiza wypadków lotniczych z ostatnich lat. W opisanych pięciu katastrofach życie straciło 739 osób. Od 2015 roku na świecie rozbiło się 28 samolotów. „Spadają tuż po starcie, płoną w powietrzu, znikają z radarów. W ostatniej katastrofie lotniczej w Moskwie - 5 maja - zginęło 41 osób. Przyczyną większości wypadków jest błąd ludzki. Piszemy o najgłośniejszych katastrofach lotniczych ostatnich lat.”


Komentarze (2)

  1. Paweł

    "Przy okazji udowodniam, że kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom.” w modelingu, układaniu bukietów, opiece nad dziećmi, sztuce makijażu itp.

  2. Rowery

    Czyżby zmiana ustawy o weteranach była szykowana pod jakąś nadchodzącą falę tychże? Może z kierunku irańskiego?