Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: KIO kwestionuje przetarg na system TETRA; Wywiad z szefem MON; Francja zwiększa budżet obronny; Turcja planuje utworzenie zdemilitaryzowanej strefy w Syrii; Analiza stanu SZ RP; Wywiad z byłym wiceszefem MON

Fot. tsk.tr
Fot. tsk.tr

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Bednarz, Dziennik Gazeta Prawna, „Poza podsłuchem i w szarej strefie prawa”: Krajowa Izba Odwoławcza kwestionuje poprawność rozstrzygnięcia przetargu na modernizację policyjnych sieci radiowych. Komenda Główna Policji planuje wdrożyć system TETRA, który umożliwi prowadzenie szyfrowanych rozmów, bez możliwości podsłuchania ich za pomocą ogólnodostępnego zestawów podsłuchowych. „[...]  Krajowa Izba Odwoławcza decyzję KGP o odrzuceniu dwóch pozostałych (poza odrzuconą wcześniej Motorola) konsorcjów i unieważnieniu całego postępowania uznała za nieważną. Policja - mimo orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej - podpisała umowę z Motorola. I stoi na stanowisku, że wszystko jest w porządku.”


Sylwia Skibniewska, Super Express, „Kidawa-Błońska jest miła, ale niewiarygodna”: Wywiad z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Chcemy wykorzystać sprzęt używany przez inne marynarki, aby zachować zdolności polskiej Marynarki Wojennej. Przed nami realizacja kluczowego zadania ORKA - obecnie, jak mówiłem, skupiamy się na zapewnieniu tzw. zdolności pomostowej, lecz naszym celem pozostaje pozyskanie okrętu podwodnego nowego typu.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Francja coraz bliżej 2 proc. PKB”: Zwiększony budżet obronny Francji umożliwi lepsze wyekwipowanie wojska, które otrzyma nowe mundury, hełmy, a także kamizelki kuloodporne nowej generacji. Francuscy wojskowi maja również otrzymać na wyposażenie dodatkowe 12 tysięcy karabinków maszynowych HK416F, które zastąpią obecnie eksploatowane famasy. „Szefowa resortu obrony Florence Parly zaprezentowała w ubiegłym miesiącu przed radą ministrów projekt budżetu obronnego na rok 2020, który zakłada przeznaczenie na te cele 37,5 mld euro. Propozycja ta wpisuje się w wieloletnią ustawę o finansowaniu sił zbrojnych na latach 2019-2025.”


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Turcja samotnie przeprowadzi operację w Syrii”: Turcja planuje utworzenie zdemilitaryzowanej strefy sięgającej 30 km na wschód od Eufratu, w pobliżu tureckiej granicy. „Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że jego kraj jest zdeterminowany do rozpoczęcia operacji wojskowej w Syrii i nie ma zamiaru dłużej czekać na wsparcie USA. Ankara opracowała już plan utworzenia strefy zdemilitaryzowanej, do której ma zamiar przesiedlić 2 mln uchodźców.”


Pawet Soroka, Nasz Dziennik, „Polska armia nas obroni?”: Analiza stanu polskich sił zbrojnych oraz planów modernizacyjnych. „[...] Wycofano także przestarzałe zestawy Krug, co doprowadziło do zlikwidowania 61. Skwierzyńskiej Brygady Przeciwlotniczej, zamiast której utworzono dywizjon rakiet przeciwlotniczych Newa [...] Dwie baterie to jednak za mało, aby zapewnić osłonę najważniejszych obiektów cywilnych i wojskowych w naszym kraju. Konieczny jest zakup jeszcze co najmniej sześciu. W ostatnich latach obronę przeciwlotniczą wzmocniono zakupem produkowanych przez polski przemysł”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Musimy służyć obywatelom”: Wywiad z Bartoszem Kownackim, byłym wiceministrem resortu obrony. „[...] WOT i Legia są więc wielkim sukcesem. Każdy przeciwnik poważnie się zastanowi, czy warto wchodzić na teren państwa, w którym społeczeństwo wie, jak zachowywać się w warunkach bojowych, a także, gdy na tyłach potencjalnych agresorów mogą pojawić się dobrze zorganizowane jednostki wojskowe, świetnie znające teren i społeczności lokalne. Warto dalej iść w tę stronę.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Victor

    "naszym celem pozostaje pozyskanie okrętu podwodnego". Z tego wynika, że op dla naszej MW ma być tylko jeden. Oczywiście jak go pozyskamy.

  2. say69mat

    @Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Musimy służyć obywatelom”: WOT i Legia są więc wielkim sukcesem. Każdy przeciwnik poważnie się zastanowi, czy warto wchodzić na teren państwa ... ??? Stąd, po co wchodzić??? Skoro - wykorzystując luki i niedowład systemów opl/opr - można bezkarnie cofnąć infrastrukturę rzeczonego państwa do poziomu kamienia łupanego???

Reklama