Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Co dalej z Wisłą i Narwią?; Wywiad z byłym dyrektorem departamentu prawnego MON; Konkurs na nowe drony dla wojska
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Naprawdę nie ma już na co czekać”: Co dalej z programami obrony przeciwlotniczej? Obserwatorzy zaznaczają, że resort obrony narodowej skompletował już wszystkie wymagane dokumenty potrzebne do przejścia do kolejnej fazy pozyskania broni przeciwlotniczej. „[...] Niemniej jednak, jeśli chcemy być faktycznie bezpieczni, a nie tylko o tym mówić, to w resorcie obrony czy gdziekolwiek, gdzie zapadają decyzje, powinna być podjęta ta o ruszeniu z programem Narew. Bo budowanie takich zdolności to kwestia długich lat. I o ile dziś bezpieczeństwo w naszym regionie wydaje się stabilne, to warto mieć w pamięci, jakim zaskoczeniem był rosyjski atak na Krym. A czasu straconego przez państwo, co niestety widzimy przy okazji pandemii, nadrobić się nie da.”
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Zachętą, a nie straszeniem można przekonać żołnierzy do szczepień”: Rozmowa z płk. rez. Mariuszem Tomaszewskim, radcą prawnym i byłym dyrektorem departamentu prawnego Ministerstwa Obrony Narodowej. „Jednak do szczepienia na COVID-19 dyrektor kadr MON ani dowódca nie może ich zmusić? - Nie. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku, który można by egzekwować wobec żołnierza na wspomnianej płaszczyźnie kadrowej lub dyscyplinarnej. Tym bardziej nie można tego czynić zapowiedzianymi wytycznymi, bo i takie nie miałyby oparcia w przepisach wyższego rzędu. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, związana z dyskusją na temat szczepień, jest bezprecedensowa. […]”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kto wymyśli nowe drony”: Rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu oraz wskazanie projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu nastąpi do 14 lutego 2021 r. Z kolei termin realizacji drugiego etapu upływa z dniem 1. czerwca 2021 r. Wyłonienie zwycięzców nastąpi zaś 2. czerwca 2021 r. „Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z wojskowymi uczelniami wyższymi organizują konkurs na opracowanie i realizację projektu bezzałogowego systemu powietrznego (BSP) oraz bezzałogowego systemu morskiego (BSM) na potrzeby Wojska Polskiego. Konkurs jest skierowany do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. [...] Jak informuje MON, celem konkursu jest opracowanie koncepcji i realizacja projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP) lub Bezzałogowego Systemu Morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem.”