Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Poniedziałek z Defence24.pl: Audyt przeprowadzony w służbach specjalnych zostanie upubliczniony; Anakonda już za miesiąc; Generałowie negatywnie o OT; Ćwiczenia NATO w Gruzji budzą niepokój Rosji; Rozejm w Aleppo przedłużony

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

TK, PAP, Rzeczpospolita, "Raport Kamińskiego będzie jawny": "Audyt w służbach specjalnych jest już gotowy - zapewnił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dokument, który obejmuje lata 2007-2015, wkrótce ma być upubliczniony."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Anakonda ma pokazać siłę": 7 czerwca ruszają największe w historii manewry wojskowe pod kryptonimem Anakonda. W manewrach ma wziąć udział 60 statków powietrznych oraz 12 okrętów. Oficjalnym organizatorem ćwiczeń jest Polska.


Edyta Żemła, Wprost, "Generałowie boją się ochotników": Wyżsi rangą oficerowie obawiają się podpisanej przez Antoniego Macierewicza koncepcji utworzenia wojsk Obrony Terytorialnej. Podstawą tych obaw są pieniądze, które najprawdopodobniej będą zabierane regularnym jednostkom liniowym oraz przepływ wykwalifikowanej kadry z jednostek operacyjnych do OT.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Kreml znów atakuje NATO": Rosja określiła mianem prowokacji rozpoczynające się ćwiczenia NATO w Gruzji.  "Za destabilizację Rosja uznała rozpoczynające się w najbliższą środę w Gruzji NATO-wskie ćwiczenia Noble Partner 2016, które potrwają do 26 maja br. Ma wziąć w nich udział ponad 1,3 tys. żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wspólne manewry wojsk Sojuszu i Gruzji nie dziwią, gdyż od 2008 r. kraj ten stara się o członkostwo w NATO. Taki scenariusz nie podoba się Rosji, która w militarny i polityczny sposób chce zapobiec zbliżeniu władz w Tbilisi z Zachodem."


AIP, Dziennik Polski, "Rozejm przedłużony": W syryjskim mieście Aleppo przedłużono rozejm o trzy dni. "Zawieszenie broni w regionie obowiązuje od lutego, teraz Rosja i USA podjęły decyzję o rozszerzenie rozejmu na prowincję i miasto Aleppo. Również w prowincji Latakia na północnym zachodzie Syrii zawieszenie broni ma obowiązywać o 72 godziny dłużej - podaje BBC. Według raportów krótki rozejm przyniósł wytchnienie mieszkańcom regionu."

Komentarze (1)

  1. Ziom

    "Generałowie boją się ochotników" - i słusznie, bo ochotnicy nie będą prężyć się na widok pagonów. Panowie oficerowie będą mieli szacunek wyłącznie za swoje umiejętności i podejście do ludzi. Po kilku miesiącach funkcjonowania OT może okazać się, że niektóre kompanie znikną, bo nastąpi odpływ ludzi za przyczyną tzw. "wykwalifikowanej kadry". Ciekawe, kto będzie winny?