Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Macedonia decyduje o wejściu do NATO; Kompozytowy proch dla armii z WAT; Agencja Uzbrojenia powstanie jeszcze w tym roku; Wywiad z prezesem Naval Group
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Unia i Niemcy czekają na Macedonię”: Według macedońskich sondaży blisko 22 proc. Macedończyków jest przeciw przystąpieniu ich kraju do struktur NATO. „Kanclerz Angela Merkel odwiedziła Skopje, gdzie przekonywała Macedończyków, aby głosowali w nadchodzącym referendum za ścieżką wiodącą ku NATO i Unii Europejskiej. Według ostatnich sondaży 57 proc. społeczeństwa macedońskiego popiera integrację ze strukturami transatlantyckimi. [...] kluczowe referendum w Macedonii odbędzie się 30 września. Obywatele mają odpowiedzieć na pytanie: Czy jesteś za członkostwem w UE i NATO, akceptując umowę między Republiką Macedonii a Republiką Grecji?”
Nasz Dziennik, „Kompozytowy proch dla armii”: Nowa formuła prochu kompozytowego posłuży do produkcji nowoczesnej amunicji, nie tylko czołgowej, np. dla czołgów Leopard i T-72, ale również w szerokiej gamie amunicji artyleryjskiej oraz snajperskiej. „Na Wojskowej Akademii Technicznej opracowano technologię wytwarzania prochu kompozytowego, która może posłużyć do produkcji m.in. amunicji czołgowej i artyleryjskiej. [...] Tego typu prochy są bardziej energetyczne, trwalsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, a parametry procesu ich spalania w mniejszym stopniu zależą od temperatury otoczenia, niż ma to miejsce w przypadku obecnie najczęściej stosowanych prochów z dużą zawartością nitrocelulozy. [...] w 80 proc. składa się on z heksogenu, materiału wybuchowego produkowanego przez polski przemysł. To istotne, bo obecnie proch do amunicji, z której strzelają polscy żołnierze, od strzeleckiej do artyleryjskiej, jest w całości lub w części wyprodukowany przez zagranicznych producentów.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Superagencja uzbroi armię”: Według szacunków sprzęt dla modernizowanej armii będzie w bieżącym roku kosztował 11,07 mld zł. Minister obrony narodowej podkreślił, że każda złotówka przeznaczona na modernizacje zostanie spożytkowana. „Przyciśnięty do muru pytaniami przedsiębiorców Sebastian Chwałek, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za inwestycje i techniczną modernizację Sił Zbrojnych, zapewnił, że nowa superagencja na pewno powstanie w tym roku.”
Puls Biznesu, „Możemy wzmocnić polską armię i przemysł”: Wywiad z Herve Guillou, prezesem konsorcjum zbrojeniowego Naval Group. „Dzięki wsparciu Naval Group polska Marynarka Wojenna może, po zrealizowaniu programu Orka, dysponować najpotężniejszymi konwencjonalnymi siłami podwodnymi w NATO. Oferowane przez nas okręty podwodne znacznie wzmocnią potencjał bojowy polskich sil zbrojnych. Pozwolą naszemu krajowi zająć należne mu miejsce w NATO oraz wzmocnić wschodnią flankę sojuszu. Polskie Scorpeny będą miały takie samo uzbrojenie jak ostatnia generacja francuskich atomowych okrętów podwodnych Barracuda, w tym rakiety manewrujące NCM produkcji MBDA, torpedy F21 oraz rakiety przeciwokrętowe Exocet.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie