Reklama

Siły zbrojne

Polsko-kanadyjski desant śmigłowcowy

 • Trzy wielkie magazyny wojskowe zastąpią sieć mniejszych kompleksów. Czy to na pewno dobrze? - fot. DoD
  Trzy wielkie magazyny wojskowe zastąpią sieć mniejszych kompleksów. Czy to na pewno dobrze? - fot. DoD

Żołnierze Sił Zbrojnych Kanady wspólnie z żołnierzami 1. bkpow doskonalili swoje umiejętności w zakresie taktyki oraz współdziałania ze statkami powietrznymi.

Jak informuje por. Krzysztof Kot, szkolenie zostało przeprowadzone w ramach ćwiczenia Maple Detachement-17. Jego głównym celem była realizacja zadań taktycznych na szczeblu plutonu oraz współdziałanie pomiędzy wydzielonymi elementami armii sojuszniczych zgodnie z etatowym przeznaczeniem i wyposażeniem.

Trening Kanadyjczyków
Fot. por. Krzysztof Kot

Dwutygodniowy okres pobytu na terenie Garnizonu Łęczyca żołnierze kanadyjscy spożytkowali w dużej mierze na doskonalenie umiejętności desantowania różnymi sposobami z pokładów śmigłowców. Jednym z ćwiczonych elementów były techniki linowe z użyciem tzw. „grubej liny”.

Zamaskowany Kanadyjczyk
Fot. por. Krzysztof Kot

Na zakończenie szkolenia dowódca 1. batalionu kawalerii powietrznej ppłk Krzysztof Sarnowski podziękował żołnierzom kanadyjskim za wspólnie przeprowadzone ćwiczenia oraz złożył na ręce dowódcy kanadyjskiego plutonu pamiątkowy ryngraf i list gratulacyjny.

Reklama

Komentarze (2)

 1. orzeł

  z grubej liny... phi, poziom trudności tych ćwiczeń to taki trochę wyższy niż dla poborowych...

 2. Jasio

  Już nie długo Polscy żołnierze będą się desantować z drzwi od stodoły bo to co jeszcze lata pójdzie na złom a następców brak

  1. Mirosław Znamirowski

   Nie bój żaby. Jakby co zawsze można dokupić kolejne Mi-17 w ramach "pilnej potrzeby operacyjnej" tak jak to zrobiono na potrzeby misji w Afganistanie.

Reklama