Reklama

Geopolityka

Polscy obserwatorzy polecą nad Rosją

Antonow An-30/ fot. Wikipedia
Antonow An-30/ fot. Wikipedia

W tym tygodniu polscy obserwatorzy wojskowi wykonają pierwszy w tym roku lot nad Rosją i Białorusią, w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach. W kwietniu podobne loty nad Polską przeprowadzili Rosjanie i Białorusini, a także Ukraińcy.

Jak poinformował rzecznik MON, operację związaną z lotem zaplanowano na ten tydzień (poniedziałek - piątek). Według agencji Interfax, w poniedziałek polscy obserwatorzy przybyli na lotnisko Kubinka w pobliżu Moskwy. 

"Plan lotu zostanie przedłożony przez polski zespół państwom obserwowanym we wtorek. Zespół ma przygotowanych kilkanaście wariantów trasy - decyzja o wyborze wariantu zapadnie we wtorek rano, po analizie aktualnej prognozy pogody" - powiedział Misiewicz. "Lot obserwacyjny, którego łączna długość nie może przekroczyć 5500 km, odbędzie się w środę i czwartek. Zostanie przeprowadzony na wynajmowanym ukraińskim samolocie obserwacyjnym An-30B" - dodał.

To pierwszy polski lot obserwacyjny w tym roku. Na 2016 r. zaplanowano jeszcze jeden lot nad Ukrainą i jeden nad Rosją i Białorusią. W drugim tygodniu kwietnia Rosjanie i Białorusini przeprowadzili lot nad Polską, a w ostatnim tygodniu kwietnia zrobili to Ukraińcy. Rosjanie mają przeprowadzić jeszcze jeden lot nad naszym krajem. Jego termin nie jest jeszcze znany.

Loty obserwacyjne na mocy podpisanego w 1992 r. Traktatu o Otwartych Przestworzach odbywają się za zgodą państwa obserwowanego i na zasadzie wzajemności. Obserwatorom towarzyszą wojskowi z państwa przyjmującego, którzy kontrolują parametry lotu oraz aparaturę obserwacyjną. Długość lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy. W Polsce długość trasy to ok. 1400 km.

Po raz pierwszy z ideą otwartych przestworzy wystąpił w 1955 r. prezydent USA Dwight Eisenhower, zwracając się do szefa KPZR Nikity Chruszczowa na konferencji czterech mocarstw w Genewie. ZSRR przyjął propozycję, lecz do podpisania traktatu nie doszło. Rozmowy o systemie wzajemnych inspekcji wznowiono w 1989 r.

Traktat o Otwartych Przestworzach (Open Skies) umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 r. przez 25 państw w Helsinkach. Polska ratyfikowała go w 1995 r. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. Kris

    Traktatu o Otwartych Przestworzach miał na celu kontrolę obiektów wojskowych, w praktyce jednak trasa lotu nie przebiega nad tego rodzaju obiektami. Poza tym w dobie satelitów jest to rozwiązanie zupełnie pozbawione sensu.

  2. say69mat

    @def.24.pl: "Lot obserwacyjny, którego łączna długość nie może przekroczyć 5500 km, odbędzie się w środę i czwartek. Zostanie przeprowadzony na wynajmowanym ukraińskim samolocie obserwacyjnym An-30B" - dodał say69mat: Dziwne, nikt nie chce zauważyć ewidentnego problemu, jakim jest brak maszyn stricte rozpoznawczych, zdolnych do realizacji misji ISTAR???

Reklama