Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Rosja wyszkoli Chiny; Berlin stawia na Leoparda

Autor. mil.ru

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Katarzyna Wójcik, Rzeczpospolita, „Plan dla władzy na wypadek wojny": Nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym. „Minister właściwy do spraw wewnętrznych zorganizuje przeniesienie prezydenta i premiera w bezpieczne miejsce pracy. \[...\] To szef MSWiA w uzgodnieniu z MON przygotowuje plan przemieszczenia najważniejszych organów na zapasowe stanowiska kierowania oraz będzie odpowiadał za koordynację ich przemieszczenia. W razie wojny w rejonie zapasowych stanowisk kierowania zapewni bezpieczeństwo i porządek publiczny, ochronę przeciwpożarową oraz prowadzenie akcji ratunkowo ewakuacyjnych."

Reklama

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Braterstwo zbrojeniowe": Rosja i Chiny zacieśniają współpracę wojskową. „Chińczycy chcą pozyskać jak najwięcej danych dotyczących konfliktu i rosyjskiego doświadczenia w wojnie z Ukrainą. Takiego doświadczenia chińskiej armii bardzo brakuje. Chcą zebrać jak najwięcej informacji, by móc stworzyć własną taktykę i uwzględnić to w swoich podręcznikach dotyczących działania piechoty na polu walki itd. - mówi Bogusz. - Chińczycy posiadają uzbrojenie w stylu rosyjskim i korzystają z rosyjskich doświadczeń, wzorując się w dużym stopniu na taktyce i sposobie działań rosyjskiej armii. Więc chcą wiedzieć, jak ta taktyka i uzbrojenie się sprawdzają w kontakcie z przeciwnikiem, który wykorzystuje zachodnie środki walki, metody i sposób szkolenia. To bardzo ważna wiedza dla Chin - dodaje."

Rzeczpospolita, „Oficerowie z Chin będą szkoleni w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Rosji": Relacja z wizyty chińskiej delegacji w Rosji. „Przebywający z oficjalna wizytą w Rosji minister obrony Chin Li Shangfu odwiedził akademię wojskową rosyjskiego Sztabu Generalnego. W komunikacie poinformowano, że uczelnia będzie szkolić Chińczyków. \[...\] Putin podkreślił, że współpraca obronna, w tym wspólne ćwiczenia wojskowe, pomogła 'wzmocnić oparte na zaufaniu strategiczne relacje' między oboma krajami."

Reklama

Rzeczpospolita, „Wyciek danych z Pentagonu. Wiadomo, kiedy miała ruszyć kontrofensywa Ukrainy": Z jednego z ujawnionych dokumentów wynika, że dziewięć ukraińskich brygad miało zostać znacznie wzmocnionych. „Amerykański 'Newsweek' opublikował szereg tajnych dokumentów, z których wynika, że ofensywa wojsk Ukrainy w wojnie z Rosją była zaplanowana na 30 kwietnia. \[...\] Z upublicznionych dotychczas dokumentów wynika, że amerykański wywiad kontroluje swoich sojuszników inwigilując m.in. prezydenta Wołodymyra Zełenskiego czy władze Korei Południowej. Ponadto dokumenty wskazują, że na terenie Ukrainy działają żołnierze służb specjalnych m.in. z Wielkiej Brytanii i USA."

Rzeczpospolita, „USA sprzedadzą Turcji pakiet modernizacyjny do myśliwców F-16": Sprzedaż pakietu modernizacyjnego do F-16 następuje po tym, jak Turcja wyraziła zgodę na rozszerzenie NATO o Finlandię. „Administracja prezydenta USA, Joe Bidena, poinformowała Kongres o planowanej sprzedaży Turcji pakietu modernizacyjnego do posiadanych przez ten kraj myśliwców F-16. Wartość kontraktu opiewa na 259 mln dolarów. Nadal nie ma natomiast decyzji ws. sprzedaży Turcji dodatkowych myśliwców F-16 - wart wiele miliardów dolarów kontrakt jest blokowany przez sprzeciw Kongresu. \[...\] Rzecznik podkreślił, że modernizacja poprawi interoperacyjność pomiędzy tureckimi myśliwcami a siłami innych państw NATO, a także wzmocni środki bezpieczeństwa, takie jak system unikania kolizji z ziemią."

Joanna Mazur, Interia, „Rosyjskie samoloty nad Zatoką Fińską. RAF poderwały myśliwce": Rosyjskie samoloty przechwycone. Interweniowała Wielka Brytania i Niemcy. „Akcja nad Zatoką Fińską. Królewskie i niemieckie Siły Powietrzne przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do przestrzeni powietrznej NATO. Jak podkreślono w komunikacie RAF, było to rutynowe przechwycenie. \[...\] Jedna z maszyn została zidentyfikowana jako samolot wywiadowczy rosyjskich sił powietrznych Ił-20, lecący do Kaliningradu, a eskortowały go Su-27. Te samoloty wywiadowcze są zaprojektowane do wykrywania komunikacji i sygnałów wroga"

Daniel Górecki, Interia, „Ukraińcy sami produkują broń, którą strzelają do Rosjan": Ukraina produkuje pociski za granicą, najprawdopodobniej w Czechach. Amunicja jest już na froncie. „Pierwsze informacje o współpracy w zakresie udostępnienia fabryk NATO do produkcji ukraińskich pocisków pojawiły się w lutym tego roku, a w połowie marca koncern zbrojeniowy Ukroboronprom poinformował, że prace ruszyły pełną parą. I wygląda na to, że przebiegają bez zakłóceń, bo zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych sugerują, że 120 mm amunicja moździerzowa została dostarczona. To z pewnością świetna wiadomość dla ukraińskich sił, które mogą wprawdzie liczyć na regularne dostawy NATO, ale 'lokalna' produkcja z pewnością ma też wymiar symboliczny i podnoszący morale."

Filip Mielczarek, Interia, „Ukraińcy pokazali, dlaczego nie doszło do wielkiej ofensywy": Jak donoszą ukraińscy żołnierze, deszczowy sezon nazywany przez nich "rasputica" przeszkadza w rozpoczęciu wielkiej ofensywy przeciw Rosjanom. „Siły Zbrojne Ukrainy wraz z nastaniem kwietnia miały rozpocząć wielką ofensywę na wschodzie kraju, ale wciąż nie jest ona rzeczywistością. Teraz żołnierze tłumaczą, dlaczego tak się stało. Ukraińska armia od początku roku szykuje się do największej ofensywy na wschodzie kraju od początku wybuchu wojny. \[...\] W ostatnich tygodniach na wschodzie Ukrainy niemal bez przerwy leje. Ukraina stała się najbardziej deszczowym krajem Europy. W obwodzie kijowskim doszło do lokalnej powodzi. Abyśmy mogli sobie wyobrazić, jak wyglądają obecnie warunki na froncie, żołnierze nagrali wymowne filmy, na których widać wojenną rzeczywistość. Dlatego nie rozpoczęła się jeszcze wielka ofensywa."

Łukasz Michalik, Wirtualna Polska, „Leopard 2A8 to niemiecki czołg nowej generacji. Duże zamówienie Bundeswehry": Zamiast międzynarodowej współpracy, Niemcy stawiają na dzieło własnego przemysłu zbrojeniowego. „Bundestag zatwierdził plan pozyskania nowych czołgów dla Bundeswehry. Zamiast międzynarodowej współpracy i budowy wraz z Francją czołgu MGCS, Niemcy w najbliższych latach stawiają na własny sprzęt – czołg Leopard 2A8. \[...\] Leopard 2A8 ma dostać wzmocnione opancerzenie, w tym także górnych powierzchni kadłuba i wieży. Ma to poprawić ochronę przed amunicją kasetową i pociskami przeciwpancernymi atakującymi z góry. Nowy będzie także układ przeniesienia napędu, a czołg otrzyma system ochrony aktywnej (ASOP) Trophy."

Barbara Kwiatkowska, Wirtualna Polska, „Indonezyjska armia pokonana przez Papuasów w bitwie o uprowadzonego pilota z Nowej Zelandii": Rebelianci ogłosili, że uwolnią pilota, jeśli Papua uzyska niepodległość. „Philip Marc Mehrtens, pilot z Nowej Zelandii, porwany w lutym przez indonezyjskich rebeliantów w rejonie Papui, stał się przyczyną wojennej potyczki. W starciu z buntownikami zginęło kilku żołnierzy. \[...\] Wojsko indonezyjskie nadal poszukuje i próbuje odbić porwanego przez papuaskich buntowników nowozelandzkiego pilota. Grupa poszukiwawcza napotkała w terenie oddziały rebelianckie. Do strzelaniny doszło w niedzielę w pobliżu twierdzy separatystów w górzystym dystrykcie Nduga."

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Moskwa i Pekin zacieśniają współpracę": Pekin może zacząć oficjalnie dozbrajać sojuszniczą armię Rosji. „Zacieśnienie relacji na linii Pekin Moskwa budzi coraz większe obawy Zachodu. W lutym chińscy komuniści opublikowali tzw. plan pokojowy dla Ukrainy, zawierający wiele rosyjskich pomysłów i realizujący głównie interesy Kremla. Putin oczywiście poparł tę inicjatywę. Potwierdzeniem kwitnącego sojuszu była też marcowa wizyta przywódcy chińskich komunistów Xi Jinpinga w Moskwie. W tym czasie zaczęły pojawiać się pogłoski, że Chiny rozpoczną akcję dozbrajania rosyjskiej armii, która na Ukrainie ponosi coraz większe straty.\[...\]"

Julia Łatynina, Novaya Gazeta. Europe, „'Jeden wielki Putin rozpadnie się na dziesiątki małych i złośliwych putinów'. Analiza upadku Rosji": Eksperci ostrzegają, że po rozpadzie Rosji rozpoczną się rzezie, a krajami – które odłączą się od Rosji – będą władać osoby podobne do Putina. „Jest jedna siła, która usilnie pracuje nad rozpadem Rosji. Jest nią sam Putin i stworzony przez niego system - skrajna niekompetencja, kompletny brak kontaktu z otoczeniem i korupcja na najwyższym poziomie. \[...\] Myśl o rozpadającym się mocarstwie atomowym, w którym obwód riazański klarowałby stosunki z obwodem moskiewskim za pomocą broni atomowej, a przynajmniej nuklearnego szantażu, przeraża Stany Zjednoczone i Europę oraz była głównym powodem wahania się w udzielaniu pomocy Ukrainie."

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Wojna domowa w Sudanie. Kto przejmie kraj po Omarze al-Baszirze?": Do poniedziałku żadna ze stron nie osiągnęła wyraźnej przewagi. „W Sudanie czwarty dzień trwały walki między armią i Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). W starciach zginęło już ok. stu cywilów, ok. tysiąc jest rannych. \[...\] Związek zawodowy lekarzy informował w poniedziałek, że zginęło 97 cywilów, a także dziesiątki żołnierzy. Liczba rannych zbliżała się do tysiąca. W niedzielę nastąpiła krótka przerwa w walkach – to odpowiedź na skargę związku lekarzy, że medycy i chorzy mają trudności z dotarciem do szpitali. \[...\] Wojna toczy się o to, kto będzie kontrolował kierunek przemian politycznych w Sudanie. Te rozpoczęły się cztery lata temu, gdy obalono reżim Omara al-Baszira."

Katarzyna Rochowicz, Gazeta Wyborcza, „Siły zbrojne USA zabiły członków ISIS. Planowali ataki w Europie i na Bliskim Wschodzie": Rzecznik prasowy - Joe Buccino - przekazał, że wkrótce podane zostaną szczegóły operacji amerykańskiej armii. „Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że w poniedziałek rano 17 kwietnia przeprowadzono atak na członków ISIS. Siły zbrojne przekazały, że jeden z przywódców 'najprawdopodobniej' zmarł, a pozostali dwaj mężczyźni zostali unicestwieni. \[...\] 'W wyniku nalotu prawdopodobnie nastąpiła śmierć osoby będącej celem ataku. Zginęły dwie inne uzbrojone osoby' - czytamy w oświadczeniu. Poinformowano także, że w wyniku akcji żaden amerykański żołnierz ani osoba cywilna nie zostali ranni. Żaden ze śmigłowców nie został uszkodzony. - ISIS nadal jest zdolne do prowadzenia operacji w regionie, z planami uderzenia poza teren Bliskiego Wschodu - powiedział szef CENTCOM generał Michael Kurilla"

Eryk Kielak, Gazeta Wyborcza, „Największe manewry wojskowe od ponad 25 lat. Szwecja obawia się wojny?": Szwecja przygotowuje scenariusz obronny na wypadek agresji. „Na terenie Szwecji trwają ćwiczenia wojskowe Aurora 23. Udział w nich bierze 26 tysięcy żołnierzy z 14 państw. Szwedzka armia podaje, że celem manewrów jest przygotowanie do odparcia zbrojnego ataku na Szwecję. 'Ćwiczenia są dobrym sposobem na wzmocnienie, zasygnalizowanie i wystawienie na próbę naszych zdolności wojskowych. Dlatego prowadzenie szeroko zakrojonych i zaawansowanych ćwiczeń jest kluczem

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. PPPM

    1. Katarzyna Wójcik, Rzeczpospolita,„Plan dla władzy na wypadek wojny": Obawiam się, że w razie wojny nasz rząd i rodziny zostałby ewakuowany do Londynu (kupili kilka Vipowskich skrzydełek). Polskie rządy mają w tym wprawę. W tym przypadku Załęski (którego szczerze nie lubię) jest na prawdę dla mnie bohaterem i za to go szanuję. 2. Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Braterstwo zbrojeniowe" - jeżeli to prawda, to gratuluję Tajwanowi, który jest o niebo lepiej uzbrojony i przygotowany do wojny niż Ukraina. Ruski wzorem. no cóż.. 3. Łukasz Michalik, Wirtualna Polska Leopard 2A8 to niemiecki czołg nowej generacji. Duże zamówienie Bundeswehry" pewnie około 100 sztuk Leopardów kupią Niemcy. Czas pewnie 2035. 4.Julia Łatynina, Novaya Gazeta. Europe, „'Jeden wielki Putin rozpadnie się na dziesiątki małych i złośliwych putinów'. Analiza upadku Rosji" - dlatego Ukraina dostaje sprzęt w kroplówkowych partiach. USA przygotowują się w tym czasie na rozpad Rosji

    1. LOUT

      PPM- 3. Leopard 2A8, nie około 100 a około 500 sztuk. Nie 2035 a początek dostaw w 2025. Włosi na 99% też go zamówią (szansa produkcji u siebie nawet) a i kilka innych krajów też, chociaż mniejsze zamówienia po +/- 50 sztuk. Ogólnie Niemcy szacują, że na początek może być zamówionych ok. 1000 sztuk bez ewentualnych zamówień ze strony np. Grecji, Hiszpanii czy nawet UK, zamiast Challenger III.

    2. DIM1

      A póki co, czytam o planowanym zamówieniu 18 sztuk Leo2 A8.

    3. LOUT

      DIM1 - Tak, 18 już zamówionych i bardzo zaawansowana, praktycznie gotowa do podpisania, umowa ramowa na zakup kilkuset sztuk (mowa o średnim przedziale trzycyfrowym), która ma być podpisana jeszcze w tym kwartale, najpóźniej do 21 czerwca! Do zamówienia na "dobrych warunkach"(oryginalny tekst) zaprasza się innych użytkowników Leo i kraje, które ogólnie chcą pozyskać nowe czołgi. Bardzo duże zainteresowanie(prawie pewniacy do przystąpienia) jest ze strony Włoch, Szwecji, Czech i Litwy, ale też z krajów, które wymieniłem w moim poprzednim wpisie. To zamówienie to czysta ekonomia jest, ponieważ koszt moderki A6 do LeoA71 z Trophy to prawie 2/3 nowego czołgu! Trzeba nowe podwozia i tak robić, Trophy zakupić, optykę i elektronikę state of the art, wiec lepiej od razu zrobić LeoA8!

  2. Spinoza

    Siła chińskiej armii jest jedną z najsilniejszych na świecie. Nie ma na świecie kraju, w którym tak trudno jest się zaciągnąć jak w Chinach. Poziom świadomości żołnierzy jest również jednym z najlepszych na świecie. Światowe siły lądowe zajmują pierwsze miejsce w Chinach, drugie w Rosji i trzecie w Stanach Zjednoczonych. Armia USA ma obecnie najpotężniejszą na świecie siłę morską i powietrzną, podczas gdy siła armii nie jest tak dobra. Proszę zanotować.

  3. Rusmongol

    Jeśli chinole będą uczyć się od Rosji taktyki wojennej to gotujmy się na ludobójstwo, zbrodnie wojenne i rzeź żołnierzy i cywilów. Co innego ch9nvzykom mogą przekazać obcinacze głów z 4 rzeszy rosyjskiej.

  4. DIM1

    Modernizacja F-16 za 259 mln USD ? Sugerowałoby to, że albo nie do standardu "V"., albo też maksymalnie kilkanaście maszyn.. Ot, że chodzi o coś tam do ogłoszenia przed wyborami w Turcji. Przypomnę: Amerykańskim warunkiem stawianym przy modernizacji Block 52+ do "V" było zobowiązanie się Turcji do nieużywania tych samolotów, w sposób nielegalny, nad Morzem Egejskim. Co Turcja (z oburzeniemi) odrzucała, twierdząc, że jest to jej morze i jej wyspy, okupowane jedynie przez Grecję.