Reklama

Polityka obronna

W styczniu spotkanie Komitetu Wojskowego NATO

W czasie Szczytu NATO w Madrycie odniesiono się także do zagrożenia ze strony Chin.
Autor. Marek Studzinski/ Unsplash/ Domena publiczna

Najwyższa władza wojskowa NATO, Komitet Wojskowy, zbierze się w dniach 18-19 stycznia 2023 r. w Brukseli. W posiedzeniu wezmą udział także przedstawiciele Finlandii i Szwecji. Jednym z omawianych tematów ma być wsparcie krajów NATO dla Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W spotkaniu wezmą też udział: generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) i generał Philippe Lavigne, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych ds. Transformacji (SACT). Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg dołączy do Komitetu Wojskowego, aby przedstawić najnowsze cele polityczne i omówić wyzwania w zakresie bezpieczeństwa stojące przed Sojuszem.

Spotkanie skoncentruje się m.in. na wczesnych obserwacjach z toczącej się wojny na Ukrainie oraz przyspieszeniu wdrażania strategii Sojuszu. Dowódcy będą dyskutować o zdolności bojowej NATO i zdolności do obrony przed wszelkimi wyzwaniami, obecnymi i przyszłymi. Obejmie to rozmowy na temat m.in. transformacji cyfrowej i interoperacyjności.

Reklama

Czytaj też

Generał Cavoli przedstawi aktualne informacje na temat wdrażania przez Sojusz Koncepcji Odstraszania i Obrony Obszaru Euroatlantyckiego. Ta „strategia odstraszania i obrony" zapewnia wspólne ramy działań wojskowych w czasie pokoju, kryzysu i konfliktu. Ściśle łączy plany narodowe z planami wojskowymi NATO. Dowódcy sił zbrojnych omówią misję NATO w Iraku oraz sytuację w Kosowie, a także bieżące wsparcie NATO dla Ukrainy.

Warto także przypomnieć, że kolejny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego odbędzie się w Wilnie w dniach 11-12 lipca 2023 r. Spotkanie w stolicy Litwy będzie okazją dla szefów państw i rządów państw sojuszniczych do uzgodnienia dalszych kroków w celu wzmocnienia wspólnego odstraszania i obrony oraz przeglądu znacznego wzrostu wydatków na obronę, a także do kontynuowania wsparcia dla Ukrainy.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Thorgal

    Ja mam kilka przemyśleń, które powinny być wzięte pod uwagę na tym spotkaniu: Zrównać Królewiec z ziemią i podzielić między Litwę i Polskę. Pomóc Mołdawii pozbyć się całkowicie Orków i niech Mołdawia zdecyduje czy chce się przyłączyć do któregoś z krajów albo wzorem Szwajcarii postarać się zostać państwem neutralnym. Wjazd na Białoruś i przejęcie władzy za nim zrobi to Putin. Zbombardować Szwajcarię, skarbiec dla zamordystów...... No i oczywiście skierować trochę naszej artylerii w kierunku niemiec, niech Berlin zobaczy że chowanie się za nami nic im nie da...

Reklama