Reklama

Polityka obronna

Umowa ramowa resortów obrony Polski i Pakistanu

fot. por. Robert Suchy(CO MON)
fot. por. Robert Suchy(CO MON)

Podczas wizyty w Polsce Khurrama D. Khana, ministra obrony Islamskiej Republiki Pakistanu doszło do podpisania umowy ramowej o wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności. 

Współpraca dwustronna oraz polityka bezpieczeństwa to główne tematy środowych rozmów Mariusza Błaszczaka, szefa polskiego MON z Khurranem D. Khanem, ministrem Islamskiej Republiki Pakistanu - informuje MON. 

Podczas rozmów poruszono m.in. sprawy dotyczące rozwoju współpracy dwustronnej w dziedzinie obronności oraz przemysłu obronnego. Ministrowie rozmawiali także o bezpieczeństwie w Afganistanie. Mariusz Błaszczak podkreślił,  że Polska jest jednym z krajów, który zwiększy swój kontyngent w Afganistanie.   

W trakcie spotkania ministrowie podpisali umowę ramową między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Pakistanu o wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności.

Dwustumilionowy Pakistan posiada armię, w której służy ponad 650 tys. żołnierzy. Na pakistańskie siły zbrojne składają się trzy rodzaje wojsk: siły lądowe, marynarka wojenna oraz siły powietrzne. Przedstawiciele rządu Pakistanu uczestniczą w największych w Polsce targach zbrojeniowych – Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Szanse eksportowe dla polskiego przemysłu? 

Od wielu lat Wojsko Polskie i Siły Zbrojne  Pakistanu rozwijają swoją współpracę w obszarze szkolnictwa wojskowego. M.in. w ramach tej współpracy,  w 2017 roku delegacja Pakistanu  na czele z  szefem Sztabu, dowódcą Sił Powietrznych Pakistanu spotkała się z kadrą naukową i studentami Akademii Sztuki Wojennej.

W listopadzie 2017 roku w Polsce gościła delegacja na czele z prezesem Pakistan Ordnance Factory (POF) generałem broni Umarem Farooq Durranim. Rozmawiano m.in. o transferze technologii związanym z produkcją broni strzeleckiej i amunicji. Pakistańczycy odwiedzili też Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu, Zakłady Mechaniczne Tarnów, MESKO w Skarżysku-Kamiennej, PCO S.A. oraz złożyła wizytę na poligonie, gdzie miała okazję zapoznać się ze sprzętem produkowanym przez spółki z Grupy PGZ i użytkowanym przez Siły Zbrojne RP.

W grudniu zesłego roku delegacja innej firmy Heavy Industries Taxila (HIT) głównego producenta platform lądowych w Pakistanie odwiedziła z kolei siedzibę PGZ S.A., a także zakłady produkcyjne, odpowiadające za platformy lądowe i ich wyposażenie w ramach Grupy. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. beda konkrety?

    Rakiety, atom... Export naszych wyrobów.

  2. Obywatel PL

    Czy Polacy też są zainteresowani jakimiś wytworami pakistańskiego przemysłu obronnego?

    1. Jaksar

      Tak, automatyczną skrzynią biegów dla wielbłąda dwugarbnego jako nosiciela bomb atomowych ;-)

    2. kim1

      Tak, w przemyśle atomowym.

  3. Jaś

    Może ktoś wytłumaczyć co daje podpisanie umowy ramowej. Bo mam wrażenie że to nic konkretnego.

    1. ktos

      Jest to sugestia dla przemyslu jakie typy produktow beda w kregu zainteresowan obu stron. Dzieki temu zespoly badawcze wiedza na czym maja sie skupic.

  4. Harry 2

    O ile się nie mylę Pakistan posiada broń atomową. No to... współpraca powinna być dla nas owocna.

  5. gestor

    Mam nadzieję, że nie pogrzebią kontaktów z Indiami. W zamian za relacje z państwem kupującym w USA.

  6. KrzysiekS

    Pakistan jest jednym z nielicznych państw islamskich mających szacunek dla Polski.To Polscy piloci tworzyli siły powietrzne Pakistanu.

  7. Jaś

    Może by tak dogadać się z nimi w sprawie transferu broni A?

  8. Jato

    A życie uczy, że z tego eksportu wyjdzie wielka figa i to Polska coś kupi w Pakistanie, nie Pakistan u nas.

  9. papuga

    Pakistan dysponuje bardzo ciekawymi rozwiązaniami w zakresie broni rakietowej, żeby wspomnieć tylko o pocisku Babur, który może być wystrzeliwany zarówno z platform lądowych jak i morskich (w tym z op).

Reklama