Reklama

Polityka obronna

Szwecja wraca do bunkrów

Bunkier w Svensksundsparken - Sztokholm, Szwecja. Fot. Daderot/domena publiczna
Bunkier w Svensksundsparken - Sztokholm, Szwecja. Fot. Daderot/domena publiczna

Po okresie zimnej wojny w Szwecji ostała się ogromna liczba schronów dla ludności cywilnej. Rosnące zagrożenie ze strony Rosji popchnęło władze tego kraju do wyremontowania istniejących bunkrów. Uruchomiony zostanie także szeroki program budowy nowych obiektów.

W czasach zimnej wojny w Szewcji powstała duża liczba schronów dla ludności, przygotowanych na wypadek wojny jądrowej. Historia niektórych spośród tych konstrukcji sięga lat 40-tych XX wieku. Ogółem na terenie kraju znajduje się około 65 tysięcy schronów, zdolnych pomieścić 7 mln ludzi spośród liczącej 10 mln szwedzkiej populacji.

Krótko po roku 2000 władze zaprzestały budowy nowych bunkrów i zredukowały fundusze na utrzymanie tych już istniejących. W owym czasie sytuacja geopolityczna wokół tego skandynawskiego kraju wydawała się bardzo stabilna. Szwecja, zadeklarowawszy neutralność na początku XIX wieku, od ponad 200 lat nie była stroną żadnego konfliktu zbrojnego.

Szwedzkie poczucie bezpieczeństwa zostało zakłócone dopiero w drugiej dekadzie obecnego stulecia przez ekspansywną politykę Rosji. Sygnałem alarmowym było w szczególności zajęcie przez siły rosyjskie Krymu w 2014 roku. Ponadto, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej naruszały w ostanich latach szwedzką pzestrzeń powietrzną i zapuszczały się na wody okalające Szwecję.

W zaistniałej sytuacji szwedzka Komisja Obrony zaleciła pod koniec 2017 r. modernizację istniejących schronów oraz przygotowanie do budowy nowych. Budowanie kolejnych schronów rozpocznie się nie wcześniej niż w roku 2021.

Rozbudowane systemy bunkrów wpisują się w doktrynę obronną Szwecji, która zakłada odstraszanie, bazujące na tym, że ewentualna inwazja na ów kraj wiązałaby się z ogromnymi stratami po stronie najeźdźcy. Szwedzi mają jednak świadomość, że współcześnie bardziej niż z tradycyjnym konfliktem zbrojnym muszą się liczyć z wojną hybrydową lub niebezpieczeństwem cyberataków na swoją infrastukturę.

Konieczność dobrego przygotowania własnego terytorium do obrony wynika też z faktu, że Szwecja nie jest członkiem NATO. Co więcej, w zdecydowanej większości Szwedzi nie darzą zaufaniem obecnego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Gdethji

  Niech najpierw zrobią porządek w malmo

  1. Piotrr

   Szwedki i Szwedzi twierdzą, że media przesadzają z tym zagrożeniem w Malmo. Szwedki mówią, że czują się bezpiecznie. Widziałem na yt wywiady z nimi.

 2. czuwaj

  W latach 70-tych i 80-tych wiele schronów w polskich miastach było użytkowanych jako harcówki (miejsca spotkań harcerzy). Dzisiaj można myśleć o podobnym wykorzystaniu. Wiele z takich obiektów wymaga drobnych nakładów (na przykład przywrócenie sprawności systemów wentylacji/filtrowania). Mam nadzieję, że OC dokonuje czasem przeglądów istniejących schronów.

 3. wprowadzić sprzedaż broni dla cywilów a wpływy na schrony.

  Schrony nąlezy mieć dla 100 % społeczeństwa niezależnie od bezpieczeństwa od wojny.Tym bardziej jak pamiętamy Czarnobyl a dziś na Ukrainie nie jest lepiej czy tez w Rosji istnieje duże prawdopodobieństwo niekontrolowanego wycieku czy wybuchu a ludność musi być zabezpieczona .Po za tym Mona tam zrobić strzelnice dać prawo Polakom do posiadania broni ale wyłącznie jeżeli skrytka na broń znajduje się w owym schronie a zabranie broni z schronu jest odnotowane w systemie i wyłącznie na określone sytuację i czasowo. Po za tym można w ten sposób kształtować świadomość w stopniowym wprowadzaniu broni do cywila wraz z analizowaniem portretu psylogicznego osóby ubiegającej się o broń np.3 lata broń tylko w schronie i np .200 godzin zajęć z strzelaniem.

  1. powrót na ziemię

   200 godzin nauki strzelania? Licencję pilota można dostać po wylataniu 25-30 godzin

 4. Można

  Tak sie dba o obywatela dobuduja 30 % schronów i 100% ludnosci na wypadek wojny zabezpieczony. A nasi buduja strzelnice tak jakby niemozna bylo zrobic szchronow i w nich strzelac 2 w 1.

  1. Wernyhora

   A ty czemu nie budujesz tych schronow w Polsce tylko jeczysz ze inni za ciebie ich nie buduja?

  2. Infernoav

   Wiesz jaki byłby to koszt wybudować system schronów wytrzymujących uderzenia termojądrowe dla 38mln ludzi? Poza tym co da Ci schron? Bez żywności i wody i tak w nim w kilkanascie dni zdechniesz. Lepiej wydać te pieniądze na silną armię. Atak nuklearny byłby dla Rosji politycznym samobójstwem spychajacym ja do roli Korei Północnej. Inna rzecz to małe/ deeskalacyjne uderzenia na jednostki wojska. Rosjanie mają małe ładunki mogące niszczyć wioski, dzielnice miasta. Nadają się one na taki właśnie atak. Nikt nie będzie uderzał termojadrowo na Warszawę bo efekt polityczny byłby poprostu fatalny. Zabicie jedną bomba 1 mln ludzi wywołałoby szok i oburzenie na całym Świecie wywołując potępienie wobec Rosji i poparcie wobec Polski, a na tym Rosjanom nie zależy.

  3. inżynier

   Powiem ci kolego, że pleciesz farmazony jak większość naszej \"elyty\". W Szwajcarii każdy budynek, który posiada podziemne hale garażowe musi posiadać część garażu przeznaczoną na schron. Wyposażenie w urządzenia filtro-wentylacyjne jest finansowane przez państwo. Ja bym poszedł to samą drogą ale np. w zabudowie miejskiej gdzie ściana szczelinowa jest zaraz przy kolejnej ścianie szczelinowej nakazał przeprojektowywać przejścia podziemne łączące jeden budynek z drugim. Jest setki budynków mieszkalnych w Warszawie, gdzie jest aż trzy kondygnacje podziemne. W budynkach biurowych jest czasami 5 kondygnacji w dół. Ale z przyczyn takich i owakich nikt z \"naszych elyt\" nie będzie dbał o nas Polaków.

 5. Davien

  Szwedzi już naszykowani - my oczywiście już - nie ! Nasze splądrowane a niektóre z zakładami sprzedane ? Tia / kto przewidział że USA nam wytyczy nowego wroga ???

  1. Wernyhora

   A ty oczywiscie nie jestes za to odpowiedzialny tylko inni Polacy?

  2. Nieździwiony

   Właśnie nasze schrony, bunkry na restauracje i inne takie posprzedawano

  3. Atakitamitu

   Nie wiedzialem ze mozna tak myslec. Nie wiem jak okreslic taki sposob rozumowania, zyjac w kraju o takim a nie innym polozeniu geopolitycznym. Ja jestem pacyfista - ale to utopia. Na wojne trzeba byc przygotowanym. Chcesz pokoju, przygotuj sie na wojne...

 6. Bartek

  W życiu niezależnie czy chodzi o chorobę czy wojnę za wspólną zasadę należy uznać że zapobieganie jest lepsze niż leczenie. Ciekawe ile jeszcze wojen musimy przegrać, ile klęsk ponieść, ilu obywateli stracić zanim nasze społeczeństwo, a potem jego reprezentanci zrozumieją że nasze bezpieczeństwo nie ma ceny a nigdy nie powinniśmy zapominać że sytuacja geopolityczna zmienia się w ciągu tygodni a strategię bezpieczeństwa wdraża się w ciągu pokolenia.

  1. Lukasz

   Chyba nie dałoby się tego lepiej ująć.

  2. Mroczysław

   Od dziesiątek lat nie mieliśmy (i nadal nie mamy) reprezentantów, którzy dbaliby o bezpieczeństwo obywateli. Taka smutna prawda. Sąsiadując z dosyć agresywnym mocarstwem atomowym powinniśmy mieć dziesiątki tysięcy schronów tak jak Szwecja, a nawet setki. Tyle, żeby wystarczyło dla wszstkich mieszkańców. Dałoby się to zrobić w dłuższej perspektywie czasu, ale ktoś musi zacząć. Nie znam się za bardzo na budowie schronów, ale myślę, że nie wszystkie muszą być kosztownymi, ciężkimi i odpornymi betonowymi konstrukcjami. Nie w każdym rejonie będą spadać bomby i większość spokojnie mogłaby być jakąś zestandardyzowaną konstrukcją produkowaną masowo i wkopywaną kilka-kilkanaście metrów w ziemię. Ważne są systemy podtrzymywania życia (filtracja powietrza, wody itd.).

 7. oo

  gazociag nord stream 2--ruszy w marcu 2018 rok!!!!!!!o

  1. Extern

   Jedyną siłą która jest teraz jeszcze w stanie to zatrzymać są Amerykanie z ich gazem łupkowym. Mogli by wpłynąć na Niemcy żeby zrezygnowały z tego projektu i nie robiły im konkurencji w gazie z Rosji . Tyle że najwyraźniej Niemcy już się Stanom z łańcucha urwały.

  2. Infernoav

   Nie urwały. W wypadku wojny to USA sparaliżują Niemcom ruch morski. Nadal mają najpotężniejsza i najnowocześniejsza flotę oceaniczna. Do tego mają poparcie Brytyjczyków i Japończyków. Mówimy więc o 3 najsilniejszych marynarkach wojennych Świata. Ok może Brytyjczycy są za Chinami. W razie napięcia handel zamrze i Niemcy zdechną bo ich PKB to w 50% eksport. Obcięcie im eksportu o 15% to pomniejszenie PKB o 7,5% a przy efekcie domina można mówić spokojnie o spadku PKB o 10% gdyż dojdzie do załamania gospodarczego, inflacji, paniki ect.

 8. qi

  ogromne straty po stronie najeźdźcy? to jakiś żart? wszyscy się pochowają w bunkrach i tyle z tego będzie. to nie zaprawiona w bojach Finlandia.

 9. R24

  A na kierunku Białoruskim w stronę Warszawy nie ma nic gładko jak po stole. Pierwsza Gwardyjska wejdzie jak masło. Najtańsze i skuteczne są prace ziemne. Patrz bitwa pod Kurskiem.

  1. stwierdzam nie bez podstaw

   Ruski nigdy nie miał łatwo w Polsce, żadnego masła nie będzie.

  2. Extern

   Chcesz kopać rowy przeciwczołgowe? Bez solidnej obrony przeciwpancernej to za mało. Analogicznie jak w trakcie I wojny same zasieki by nikogo nie powstrzymały gdyby nie krzyżujące się na nich serie z karabinów maszynowych.

  3. Xd kek

   Tylko niech nasi się dowiedzą o wojnie min 2 tyg wstecz, bo jak nie będą wiedzieć to 48h i Warszawa stracona

 10. Zenek

  Na nic straszenie wojnami dac ludziom zjesc likwidowac biede wtedy niemusicie sie bac wojny niezadowolenia z dobra swiata musza korzystac wszyscy ludzie na globie

  1. Greta

   Zenek. Popieram twój komentarz. Fajnie byłoby gdyby jeszcze wszystkie elity miały taki tok myslenia...

  2. sylwester

   lol wojny nie są tylko z biedy , niektórzy ludzie marzą o wojnie a inni o pokoju , wojna to olbrzymie zarobki , wojny religijne islam dązy do islamizacji świata i te wojny będą , jakoś ludzie na zachodzie dostają socjal a co chwilę robią rozróby i zamachy , kasa to nie wszystko aby wojny nie było

  3. Extern

   Czy Niemcy przed II światową byli głodni że postanowili iść na wojnę ? Czy Amerykanie w 1898 też rozpoczęli z Hiszpanią wojnę o Kubę z głodu, Czy Rosjanie idąc na Afganistan a Amerykanie na Wietnam też zrobili to z głodu? Zastanów się chwilkę nad kwestią dlaczego wybuchają wojny pomiędzy krajami.

 11. Natohk

  Szkoda że u nas nikt z rządu oraz samorządów o tym nie myśli... W mieście mym Ruda Śląska wręcz likwiduje się takie obiekty. Ot jakoś to będzie albo wszyscy pójdziemy siedzieć w kopalniach...

  1. Oleum

   Czemu ktos mialby to robic za ciebie?

  2. Wojtek

   Bo płacę podatki.

  3. sylwester

   a czy kolega przykłada ręke do likwidacji w Polsce schronów

 12. ansuz

  Najlepszą obroną własnych obywateli jest posiadanie licznych rakiet balistycznych i manewrujących z głowicami jądrowymi, którymi można zdziesiątkować populację potencjalnego agresora. Tylko strach przed śmiercią trzyma z daleka bandytów. Mam nadzieję, że kiedyś Polacy zmądrzeją i oddadzą władzę skrajnej prawicy, która nie pytając o pozwolenie Izraela zbuduje polską broń termojądrową, skuteczne środki przenoszenia i stworzy odważną doktrynę użycia tej broni. Tak mi dopomóż Bóg.

  1. miś czarno-biały

   Oczywiście w tajnych ośrodkach badawczych w bieszczadach a testy nuklearne zrobi się na pustyni błędowskiej

  2. pl 68 !

   Zawsze mozna po cichu pogadac z Iranem albo z Kimem , mamy przeciez duzo do zaoferowania bardzo mozliwe ze ktorys z nich bylby gotowy do \"wspolpracy\" a jezeli nie to powinnismy chociaz zbudowac \"brudna bombe\" to jestesmy zapewne w stanie zmajstrowac sami .

  3. msbs

   \'\'Oddadzą władzę skrajnej prawicy\'\'- oby nigdy do tego nie doszło

 13. genotyp

  Czy Szwedzi począwszy od Czarnobyla, tradycyjnie już wiedzą coś więcej? (zacznę się już poważnie martwić jak ropoczną skup konserw)

Reklama