Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Szwecja nie dostarczy gripenów Ukrainie; Tarczę zbudują wyłącznie polskie firmy

Autor. www.saab.com

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

Rp.pl:„Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy” „Izraelska armia zaprzecza doniesieniom o ataku na obóz namiotowy w pobliżu Rafah, w którym zginąć miało 21 osób. Palestyńskie służby medyczne podają, że izraelskie czołgi ostrzelały obóz namiotowy w Al-Mawasi, na zachód od Rafah, w miejscu, które miało stanowić bezpieczne schronienie dla palestyńskich uchodźców. 28 maja, mimo orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z ubiegłego tygodnia, nakazującego Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah, w centrum miasta pojawiły się po raz pierwszy izraelskie czołgi.

Reklama

USA, najbliższy sojusznik Izraela, podtrzymują swój sprzeciw przeciwko dużej ofensywie lądowej w Rafah, utrzymują jednak, że taka operacja wciąż nie ma miejsca. Wcześniej Joe Biden zagroził, że gdyby Izrael ją rozpoczął, wówczas USA mogłyby wstrzymać dostawy bomb lotniczych i amunicji artyleryjskiej do Izraela. Na pytanie co USA uznałyby za „dużą ofensywę” w Rafah, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby, mówił, że musiałyby w niej brać udział „duże liczby żołnierzy poruszających się w kolumnach i zwartych formacjach, podejmujących skoordynowane działania przeciwko licznym celom naziemnym”. W ostatnich dniach oburzenie społeczności międzynarodowej wywołał niedzielny atak Izraela na obóz namiotowy w zachodniej części Rafah, w którym zginęło 45 osób, w tym dzieci. Izrael twierdził najpierw, że przeprowadził atak bronią precyzyjną na podstawie szczegółowych doniesień wywiadu, a jego celem było dwóch przywódców Hamasu, ale potem premier Izraela, Beniamin Netanjahu przyznał, że atak był pomyłką. We wtorek cztery pociski wystrzelone przez izraelskie czołgi miały spaść na namioty w Al-Mawasi, miejscowości na zachód od Rafah na terenie, który miał stanowić bezpieczną „strefę humanitarną” przeznaczoną dla cywilów, którzy opuścili Rafah szukając bezpiecznego schronienia. Palestyńczycy podają, że wśród 21 ofiar ataku co najmniej 12 stanowią kobiety. Izraelska armia zaprzeczyła jednak tym doniesieniom. „Izraelskie Siły Obronne nie uderzyły na Rejon Humanitarny w Al-Mawasi” - brzmi oświadczenie.

Onet.pl:„Portugalskie wojsko udzieliło pomocy medycznej członkowi załogi rosyjskiego statku” „Żołnierze z ekipy ratownictwa morskiego portugalskiej armii weszli we wtorek na rosyjski statek badawczy Akademik Fiodorow wypełniający misję wojskową na wodach pod portugalską jurysdykcją, aby udzielić pomocy jednemu z członków jego załogi, poinformowała portugalska armia.Jak poinformowało dowództwo portugalskiej armii, członek załogi rosyjskiego okrętu badawczego Akademik Fiodorow został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. U 27-letniego mężczyzny wystąpiły objawy wskazujące na zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego konieczna była pilna akcja ratownicza, został on przetransportowany śmigłowcem do szpitala, podała portugalska armia. „Akademik Fiodorow” przemieszcza się pomiędzy wybrzeżem Portugalii kontynentalnej a rejonem archipelagu Madery. Jego poruszanie się monitoruje portugalska fregata NRP Viana do Castelo, poinformowało dowództwo. Przedstawiciele Akademii Wojskowej w Lizbonie oraz dowództwo armii zwracają uwagę na wzmożoną obecność u brzegów Portugalii rosyjskich okrętów wojennych, w tym jednostek badawczych, określając je mianem „szpiegujących” dno Atlantyku, m.in. w celu zbadania układu kabli teleinformatycznych. Nasiliła się ona wraz z wybuchem wojny na Ukrainie w 2022 r. „

Reklama

Paweł Kryszczak: Gazeta Polska Codziennie:„Wyszkolić i dozbroić Ukraińców w samoloty i patrioty” ” Naczelny dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych gen. Ołeksandr Syrski poinformował o podpisaniu dokumentów, w ramach których francuscy żołnierze będą mogli prowadzić szkolenia wojskowe na terytorium Ukrainy. Z przyjemnością przyjmuję inicjatywę Francji dotyczącą wysłania instruktorów na Ukrainę w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy - powiedział głównodowodzący ukraińskiej armii. Generał Ołeksandr Syrski wyraził nadzieję, że determinacja Francji zachęci innych partnerów do przyłączenia się do tego „ambitnego projektu”. Resort obrony Francji w komentarzu dla francuskiej agencji AFP nie potwierdził wysłania instruktorów. Francuskie MON przypomniało przy tym, że szkolenia na terytorium Ukrainy były wśród projektów dyskutowanych od czasu konferencji w sprawie wsparcia dla Ukrainy, zwołanej przez prezydenta Emmanuela Macrona 26 lutego. Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że „Sojusz nie ma żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę ani zaangażowania się bezpośrednio w walkę”. Premier Czech Petr Fiala zapowiedział we wtorek, że pierwsze dostawy amunicji pozyskanej w ramach czeskiej inicjatywy dotrą na Ukrainę w czerwcu. Z kolei Królestwo Niderlandów ma zamiar dostarczyć Ukrainie części systemu obrony powietrznej Patriot, a przy tym prowadzi rozmowy z innymi krajami w celu zmontowania kompletnego systemu. Zakładając, że inne kraje partnerskie będą w stanie dostarczyć części i amunicję, to dzięki naszej ofercie będziemy mogli w krótkim terminie dostarczyć Ukrainie co najmniej jeden kompletny system oznajmiła minister obrony ICajsa Ollongren. Przebywający z wizytą w Belgii prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński i belgijski premier Alexander De Croo podpisali w Brukseli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie. W ramach układu strona ukraińska otrzyma 30 myśliwców F-16, z których pierwsze trafią tam już w tym roku. Przywódca Ukrainy zaapelował do światowych liderów o udział w szczycie pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii 15 i 16 czerwca.

Wp.pl:„Media: Ukraina zaatakowała Rosję zachodnią bronią. „Bez zgody” „”Ukraińskie siły zbrojne kilkakrotnie użyły zachodniej broni do ataku na terytorium Rosji, w tym w Krasnodar” - pisze AFP, powołując się na źródła. Niemiecki Bild dodaje, że „przynajmniej raz” Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały cele w Rosji przy użyciu systemu Patriot. Jak dotąd Stany Zjednoczone i Niemcy sprzeciwiają się takiemu użyciu swojej broni. Ukrainie nie wolno także używać zachodniej obrony powietrznej przeciwko rosyjskim samolotom. 27 maja Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Ukraina „powinna mieć możliwość użycia broni dostarczanej przez Zachód do uderzania w legalne cele w Rosji”, ponieważ byłoby to „uznawane za samoobronę”. Szwecja także dała Ukrainie zielone światło takiemu użyciu swojej broni. Jak podała agencja AFP, ukraińskie siły zbrojne „kilkakrotnie użyły zachodniej broni do ataku na terytorium Rosji, w tym w Krasnodar”. Nie podano, jakiego rodzaju była to broń. Ostatni atak Ukrainy na Krasnodar miał miejsce w  nocy z  niedzieli na poniedziałek. Rosyjskie władze poinformowały, że ukraińskie drony zaatakowały cele w Gelendżyku na terytorium  Krasnodaru, niedaleko pałacu prezydenta Rosji Władimira Putina. Analityk Bild Julian Ropcke, cytowany przez Moscow Times podaje, że armia ukraińska przynajmniej raz wykorzystała dostarczony przez Niemcy amerykański system Patriot do działań nieskoordynowanych z zachodnimi sojusznikami. „Reakcją były gniewne wezwania z Berlina i Waszyngtonu oraz groźby wstrzymania dostaw rakiet przeciwlotniczych, jeśli taki incydent się powtórzy” - pisze Ropcke. We wtorkowym wywiadzie dla „New York Timesa” prezydent Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował do sojuszników o wyrażenie zgody na użycie zachodniej broni do ataków na pozycje rosyjskie rozlokowane w samej Rosji, skąd najeźdźca prowadzi ostrzał artyleryjski i lotniczy i gdzie przygotowuje swoje oddziały do ataków na Ukrainę.

bankier.pl:„Nowe pociski w polskiej armii. Szef MON podpisał umowę zakupu kilkuset sztuk” „Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał we wtorek w Warszawie umowę zakupu od USA kilkuset pocisków powietrze-ziemia AGM 158 JASSM-ER o zasięgu ok. 1000 km. To jest największy zakup jak do tej pory - podkreślił minister obrony. Jest to kolejna umowa podpisana przez szefa MON, który przypomniał, że tydzień temu podpisał umowę o wartości 960 mln dolarów na dostarczenie czterech aerostatów rozpoznawczych, czyli balonów z podwieszonymi radarami, w ramach programu „Barbara”. „Dzisiaj podpisanie umowy o wartości 735 milionów dolarów. Kolejna wielomilionowa umowa na zakup pocisków powietrze-ziemia JASSM-ER, które będą na wyposażeniu polskiej armii. Z tej rodziny zakupiliśmy już w 2014 roku, 2018 takie rakiety, które służą już w polskiej armii, są wykorzystywane. Ale to jest największy zakup jak do tej pory. To będzie kilkaset rakiet, powietrze-ziemia o zasięgu około tysiąc kilometrów. To nie jest już rozwiązanie i to nie jest zakup o charakterze taktycznym, to jest zakup o charakterze strategicznym” - powiedział szef MON. Kosiniak-Kamysz podziękował także obecnemu na konferencji ambasadorowi USA w Polsce, Markowi Brzezinskiemu za - jak powiedział - „niezłomne wsparcie dla Rzeczypospolitej, za to, że jest zawsze z nami obecny, że nadzoruje i promuje możliwości zakupowe dla wojska polskiego ze strony amerykańskiej”. „Bardzo dziękuję za to, że dostawy tego sprzętu będą bardzo w krótkim terminie, już w 2026 roku, pierwsze dostawy, które znajdą się na wyposażeniu polskiej armii. Z tego elementu sensorycznego, jakim jest Barbara przechodzimy do efektorów, jakim są rakiety powietrze-ziemia dalekiego zasięgu. To jest trwały nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Potwierdzamy go po raz kolejny” - dodał wicepremier.”

Dominik Moliński: Gazeta.pl:„Szwecja wstrzymuje plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen. „Prośba sojuszników” „Szwecja wstrzymała plan przekazania Ukrainie myśliwców Gripen. Szwedzki minister obrony Pal Jonson wyjaśnił, że decyzja została podjęta na prośbę sojuszników. Szef szwedzkiego resortu obrony Pal Jonson powiadomił we wtorek, że odbył „intensywne rozmowy” z innymi państwami, które należą do koalicji wspierającej obronę powietrzną Ukrainy. Jak mówił Jonson, plan przekazania Ukrainie myśliwców Gripen został wstrzymany na prośbę sojuszników - podaje dziennik „Aftonbladet”.Minister Obrony Szwecji tłumaczył, że koalicja sugerowała, aby skupić się na jednym modelu myśliwców - amerykańskich F-16. Jednak nie wykluczył, że Gripeny mogłyby trafić do Ukrainy w przyszłości.”

Money.pl:„”Wyłącznie polskie firmy”. Wiceminister zabiera głos ws. wielkiego projektu Tuska” „”Tarczę Wschód” zbudują polscy przedsiębiorcy. - Taka jest decyzja rządu, taka jest decyzja pana premiera - mówił we wtorek wiceminister funduszy Jacek Protas. Protas, który kandyduje z listy KO do Parlamentu Europejskiego, mówił we wtorek w Białymstoku, że takie regiony, jak warmińsko-mazurskie i podlaskie „ponoszą różne skutki gospodarcze sytuacji geopolitycznej na wschodzie”. Chodzi m.in. o kryzys migracyjny i zamknięte w Podlaskiem przejścia graniczne z Białorusią. Tracimy turystów, tracimy przedsiębiorców, szczególnie w branży turystycznej - wyliczał. Dlatego zapowiedzianą niedawno przez Donalda Tuska Tarczę Wschód mają wybudować polscy przedsiębiorcy. Te przedsięwzięcia będą realizowane wyłącznie przez polskie firmy. Taka jest decyzja rządu, taka jest decyzja pana premiera. Wyłącznie polskie firmy będą mogły realizować przedsięwzięcia związane z tym programem zadeklarował Protas na konferencji prasowej. Dodał, że powinno to pomóc firmom ożywić gospodarkę. Zaznaczył też, że to wojsko określi, jaka to będzie infrastruktura. Ale wszędzie tam, gdzie jakiekolwiek działania infrastrukturalne, czy to pogłębianie rowów melioracyjnych, czy wzmacnianie dróg dojazdowych, nośności mostów i tak dalej, wszędzie potrzeba firm, które się tym zajmują, specjalistycznych. Tego nie będzie robiło wojsko swoimi siłami, tylko po prostu zleci przedsiębiorcom wyjaśnił. Podlascy przedsiębiorcy, którzy odczuwają negatywne skutki gospodarcze sytuacji na wschodzie, apelowali wcześniej do władz, aby rozważyć możliwość otwarcia w Podlaskiem chociaż jednego drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach (są czynne dwa przejścia drogowe polsko-białoruskie w Lubelskiem, w Podlaskiem działają jedynie dwa przejścia kolejowe). Premier Donald Tusk mówił w ostatni piątek w Białymstoku, że po uzyskaniu szczegółowej opinii od służb zaangażowanych w ochronę granicy może być podjęta jakaś decyzja w tej sprawie. Podkreślał, że ta opinia jest kluczowa w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i bez niej żadne decyzje nie będą podjęte.”

Jędrzej Bielecki: Rzeczpospolita:„Teraz to NATO straszy Putina” „Sojusz jest gotowy bardziej bezpośrednio zaangażować się w powstrzymanie Rosjan. Inaczej niż użycie przez Rosjan broni jądrowej, to wiarygodna groźba. Brawurową akcję polskiej dyplomacji z 2022 roku przypisywano radykalizmowi PiS. Ówczesny polski rząd zapowiedział, że nawet bez zgody Niemiec przekaże Ukraińcom pozostające na stanie WP Leopardy. Było to złamanie umowy, zgodnie z którą Warszawa nie może przekazać niemieckich czołgów bez zgody Berlina. W ostatecznym rachunku ten nietypowy ruch przyczynił się do zgody niemieckiego kanclerza Olafa Scholza (i prezydenta USA Joe Bidena) na dostarczenie Ukraińcom własnych wozów bojowych. Okazuje się jednak, że do podobnych metod sięga i ekipa, która dziś jest u władzy. Tak przynajmniej donosi „Der Spiegel”. Pismo ujawnia, że władze Polski oraz krajów bałtyckich zasygnalizowały gotowość wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli front się załamie. To oznaczałoby, że kraje natowskie, a więc de facto samo NATO, znajdzie się w stanie wojny z Rosjanami. To wystarczająca groźba, aby skłonić Bidena i Scholza do poluzowania zasad użycia przez Ukraińców broni dostarczanej przez Zachód. Chodzi o to, aby Kijów mógł z a jej pomocą uderzać w cele wewnątrz Rosji. Bez tego Moskwa może bez przeszkód koncentrować wojska przy granicy i bombardować cele w sąsiednim kraju. Ruch ma wszelkie szanse powodzenia bo z podobnym apelem w wywiadzie w „The Economist” zwrócił się sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W samej administracji prezydenta USA trwa gorąca debata: za daniem (do pewnego stopnia) wolnej ręki Ukraińcom w użyciu otrzymanej broni mieliby opowiadać się sekretarze stanu i obrony Antony Blinken i Lloyd Austin. Na początku maja prezydent Francji Emmanuel Macron wywołał zamieszanie (szczególnie w Berlinie) zapowiadając, że nie może wykluczyć wysłania „wojsk zachodnich” bezpośrednio do walk na Ukrainie. To miała być „strategiczna dwuznaczność”, którą Francuzi włączyli także do doktryny użycia broni jądrowej.”

Reklama

Komentarze (10)

  1. GB

    Budowana w Turcji dla MW Ukrainy korweta Hetman Iwan Mezepa wyszła pierwszy raz w morze na próby morskie. Rejs był na M. Marmara.

  2. pawelv

    Zgadza się ,,tarczę wschód " wybudują nasze firmy jako ....podwykonawcy. Oczywiście myślę że dawna tradycja z budowy autostrad i innych inwestycji państwowych ( o ile kiedyś takie były ) zostanie zachowana .

    1. GB

      Przykładowo płot na granicy z Białorusią budował: Budimex i Unibep, to spółki zarejestrowane w Polsce. W Polsce drogi budują głównie firmy zarejestrowane w Polsce, czasami oczywiście pojawiają się jacyś Chińczycy i Turcy.

  3. GB

    Szwecja przekaże kolejny pakiet pomocowy Ukrainie o wartości 1,3 mld USD, w tym samolot Saab 340 z radarem ASC-890 AESA. Nie podali kiedy, ale bez osłony F-16 nie ma to sensu.

    1. Chyżwar

      No nie wiem. Ruscy piloci nie pchają się tam, gdzie Ukraina ma silną OPL. Więc takie ptaszki mogą latać poza zasięgiem ruskich myśliwców i śledzić pociski manewrujące na przykład.

  4. Jan z Krakowa

    Jakiś tydzień temu w amerykańskim radiu Svoboda, usłyszałem przemówienie Zełenśkiego, w którym ten domaga się zestrzeliwania ruskich rakiet nad Ukrainą przez kraje NATO (wymienił też Polskę). Zełenśkiemu się nie dziwię -- robi co może. Akurat wyjątkowo tutaj powinniśmy brać przykład z ostrożności Niemiec i nie pchać się przed szereg -- tym bardziej, że to my graniczymy z Rosją, a Ukraina nie jest naszym sojusznikiem tylko jej pomagamy.

  5. radziomb

    szwecja właśnie ogłosiła że przekaże 2 samoloty wczesnego ostrzegania Ukrainie (takie jak kupila Polska) szascun , bo daja wszystko co mają, i czekają na nowe 3 zamówione

    1. ALBERTk

      Im przekaże a my musieliśmy zabulić.

    2. Dudley

      Tyle że wymusili na Szwecji wstrzymanie dostaw Gripenów, co spowoduje że Ukraińcy nie będą mogli używać samolotów do atakowania celów na terytorium Rosji. Teraz cała nadzieja we Francuzach i Mirage 2000. To też jest info dla naszych polityków i generałów. USA może nam dowolnie związać ręce. Podobnie jak to robią wobec Ukrainy, Niemcy też w tym uczestniczą. Wychodzi że jedynym samolotem jakim powinniśmy być zainteresowani na już, to Rafale lub Gripen. By choć w minimalnym stopniu być niezależnym.

    3. GB

      W jednym kanale też spotkałem się z infem o dwóch samolotach. Pytanie jak i skąd będą operować. Skąd, znaczy z bazy ukraińskiej, czy polskiej lub rumubskiej, ale w przestrzeni powietrznej Polski i Rumunii. Jeśli z bazy ukraińskiej to Ukraincy powinni wybudować już wcześniej w roznych bazach kilka, kilkanaście potężnych schronohangarow dla tych samolotów z infrastrukturą. No chyba że będą operować z DOL.

  6. Prezes Polski

    Ciekawy jestem na jakiej podstawie władze zamierzają wykluczyć z przetargów na roboty drogowe i budowlane firmy zagraniczne. To oczywiście byłoby znakomicie gdyby zamówienia poszły tylko do polskich, ale mam nadzieję, że odbędzie się to zgodnie z prawem.

  7. GB

    1. Na lotnisku w Ługansku zniszczono radar Niebo M. 2. W USA w stanie Nowy Meksyk podczas startu rozbił się F-35A. Samolot spalił się na ziemi. Nie wiem co z pilotem.

    1. GB

      Pilot F-35 katapultował się i przeżył, ale z poważnymi obrażeniami zawieziono go do szpitala. Póki co to Lockheed Martin twierdzi że rozbił się F-35B Piechoty Morskiej, Baza Kirtland zaś twierdzi że rozbił się F-35A Sił Powietrznych.

    2. Rusmongol

      To był podobno f35b, a pilot się katapultował przed upadkiem i poturbowany ale żyje.

    3. Davien3

      GB To dopiero piaty rozbity F-35A na łacznie 13 katastrof wszystkich F-35 A wylatały kilkaset tysiecy godzin. No i ciekawe co było powodem tego wypadku.

  8. GB

    Ten najnowszy szwedzki pakiet o wartości 1,3 mld USD obejmuje samolot/y Saab 340 AWACS (nie wiadomo ile, zdaje się Szwedzi mieli 6 takich samolotów), wszystkie jakie jeszcze miała szwedzka armia gąsienicowe transportery opancerzone PBV 302 (mówi się o 240 sztukach), rakiety AMRAAM i amunicję.

  9. Zam Bruder

    Oczywistym jest iż to poprzednia władza wymusiła na sojusznikach podjęcie w końcu decyzji o udzieleniu przez nich wsparcia Ukrainie a dzisiaj oskarżana jest o....oddziaływanie na nią wpływów rosyjskich (sic!) Natomiast ci którzy się tylko życzliwie przyglądali przez długie tygodnie a tak naprawdę oczekiwali tylko upadku Kijowa - dzisiaj wraz z naszą obecną władzą wyrastają na prymusów.

  10. Ma_XX

    29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, który został ustanowiony w 2011 r. ustawą o weteranach. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 zostało rannych.

Reklama