Reklama

Polityka obronna

Środowy przegląd mediów; Powołanie nowego zespołu Formozy; Śledztwo ws. zakupu Leopardów dla Ukrainy

Środowy przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności

Reklama

Zbigniew Lentowicz; Rzeczpospolita: „APACZE POPILNUJĄ NATO I BIAŁOWIEŻY" "Polska ma zgodę Waszyngtonu na zakup 96 legendarnych uderzeniowych śmigłowców, które wraz z pakietem technicznym i zapasem uzbrojenia są warte nawet 12 mld dolarów.Gdybyśmy już mieli tę broń w arsenale, białoruscy powietrzni intruzi nie odważyliby się pokazywać ze swoimi Mi-8 czy nawet Mi-24 nad Białowieżą - zauważają eksperci. Decyzję o wyborze śmigłowców uderzeniowych Boeinga dla polskiej armii MON ogłosiło już rok temu, podczas MSPO w Kielcach. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Kontrakt, który zostanie zrealizowany w ramach modernizacyjnego programu Kruk, wyceniany jest wstępnie na gigantyczną kwotę 12 mld dol. To koszty sprzętu, wsparcia logistycznego i rakiet. Nie sposób dziś, nawet pobieżnie, oszacować wydatków na przygotowanie kilkuset najwyższej klasy pilotów, personelu technicznej obsługi, złożonego głównie z informatyków, i odpowiedniej bazy serwisowej dla amerykańskiego supersprzętu. Nie ma wątpliwości, że uzbrojone w precyzyjne rakiety przeciwpancerne słynne amerykańskie szturmowce w pierwszej kolejności trafią na wschód Polski.Departament Stanu USA zgodę na sprzedaż Warszawie bojowych helikopterów uzasadnił zresztą znaczeniem broni dla bezpieczeństwa i umocnienia wschodniej flanki NATO."

Reklama

;WP.pl : „Brytyjski MON o atakach dronów. Niektóre są przeprowadzane z wewnątrz Rosji" "Nie milkną echa po niedawnym ataku na terenie kraju agresora. Brytyjczycy wskazują, że zniszczenie bombowca strategicznego Tu-22M3 wobwodzie nowogrodzkim mogło być dokonane z wnętrza rosyjskiego terytorium. W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że 19 sierpnia średni bombowiec Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire) rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu został najprawdopodobniej zniszczony w bazie lotniczej Solcy-2 w obwodzie nowogrodzkim, 650 km od granicy z Ukrainą. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że za atak odpowiedzialny był bezzałogowy statek powietrzny. Jeśli to prawda, zwiększa to wagę oceny, że niektóre atakid dronów na rosyjskie cele wojskowe są przeprowadzane z terytorium Rosji. Jest mało prawdopodobne, by bezzałogowe statki powietrzne miały zasięg umożliwiający dotarcie do Solcy-2 spoza Rosji" - napisano. Jest to co najmniej trzeci udany atak na lotniska sił powietrznych dalekiego zasięgu, co ponownie rodzi pytania o zdolność Rosji do ochrony strategicznych lokalizacji w głębi kraju" - dodano. Jak wyjaśniono, Rosja często wykorzystywała bombowce Backfire do wystrzeliwania notorycznie niedokładnych ciężkich pocisków przeciwokrętowych AS-4 (w kodzie NATO: Kitchen) przeciwko Ukrainie, a na początku wojny przeprowadzały one również intensywne bombardowanie Mariupola przy użyciu niekierowanych bomb."

Andrzej Mężyński;Dziennik.pl: „Holenderskie F-16 szybko się na Ukrainie nie pojawią. Oświadczenie MON"

Reklama

"Ukraina może otrzymać myśliwce F-16 od Holandii dopiero po całkowitym przejściu holenderskich sił powietrznych na nowe samoloty F-35, wynika z informacji ministerstwa obrony. Rzecznik resortu twierdzi, że nie mówimy o dniach czy tygodniach, ale o wielu miesiącach i cały proces może potrwać do końca 2024 roku. Jak wynika z informacji niderlandzkiego ministerstwa obrony zanim samoloty trafią na Ukrainę minie sporo czasu i zaatakowany przez Rosję kraj może je otrzymać dopiero po całkowitym przejściu sił powietrznych Holandii na nowe samoloty myśliwskie F-35. Może to potrwać do końca przyszłego roku i do tego czasu F-16 będą nadal wykorzystywane przez Holandię - przekazał mediom rzecznik resortu obrony."

polskieradio.pl : „Dostawy nowego sprzętu dla wojska nie zwalniają". Kolejne samoloty FA-50 wylądowały w Polsce" Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w Warszawie wylądowały kolejne dwa samoloty FA-50. Dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego nie zwalniają - podkreślił minister we wpisie na Twitterze. Szef MON dodał, że do końca roku spodziewamy się następnych ośmiu maszyn.FA-50 Fighting Eagle to południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy. Jak informuje Agencja Uzbrojenia, jego podstawowe uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz szeroki zakres podwieszanego uzbrojenia lotniczego, obejmujący pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick, a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu."

rp.pl : „Szwajcaria wszczyna śledztwo ws. zakupu Leopardów dla Ukrainy" "Minister obrony Szwajcarii, Viola Amherd, zapowiedziała śledztwo ws. zakupu 96 czołgów leopard we Włoszech przez państwowy koncern zbrojeniowo-lotniczy Ruag Holding. Leopardy miały być następnie przekazane Ukrainie. Śledztwo ma objąć działanie rady dyrektorów koncernu w kontekście rezygnacji dyrektor Brigitte Beck. Amherd brała w poniedziałek udział w wysłuchaniu parlamentarnym w związku z jej rolą w "sprawie Ruag" i próbie sprzedania czołgów leopard magazynowanych we Włoszech niemieckiemu koncernowi Rheinmetall. Okoliczności w jakich Ruag pozyskał 96 czołgów Leopard 1 magazynowanych we Włoszech mają zostać wyjaśnione w toku śledztwa resortu obrony. Według Ruag czołgi zostały zakupione na części zamienne."

;polskieradio.pl : „Powołanie nowego zespołu bojowego Formoza. Spotkanie szefa MON z żołnierzami"

"Mariusz Błaszczak wziął udział w prezentacji nowego Zespołu Bojowego C w Jednostce Wojskowej Formoza w Dziwnowie. - Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami ze strony Rosji, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona. Najlepiej mogą ochronić ją wojska specjalne w tym Formoza - powiedział. [...]Szef MON spotkał się we wtorek z żołnierzami Wojsk Specjalnych Formoza, gdzie został sformowany nowy zespół bojowy. - Mamy świadomość zagrożeń wynikających z agresywnej polityki rosyjskiej. Musimy liczyć się z różnymi prowokacjami, w związku z tym infrastruktura krytyczna musi być silnie chroniona - powiedział Błaszczak.Szef MON ocenił, że najlepszym wojskiem, które jest w stanie ochronić infrastrukturę krytyczną są właśnie wojska specjalne. W tym - jak tłumaczył - Formoza, która buduje tu w Dziwnowie kolejną swoją jednostkę, to trzecia jednostka, dwie są w Gdyni, w województwie zachodniopomorskim. Zwrócił uwagę, że Formoza należy do grupy jednostek składających się z komandosów, którzy są świetnie wyszkoleni, po szkoleniu odbytym w Stanach Zjednoczonych z Navy SEALs, z Marines. - To ludzie doświadczeni, uczestniczący w różnego rodzaju misjach, szkoleniach na całym świecie, ludzie, którzy są skoncentrowani na tym, aby chronić infrastrukturę krytyczną - opowiadał."

;Interia.pl"Gorąco wokół Wyspy Węży. Rosjanie chwalą się amerykańską łodzią"

"Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o uderzeniu w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Według komunikatu, cytowanego przez prokremlowską agencję TASS, rosyjskie wojsko zniszczyło amerykańską łódź motorową.Agencja Reutera podkreśla, że nie jest w stanie zweryfikować tej informacji.Jak informuje prokremlowska agencja TASS, powołująca się na oświadczenie resortu, w pobliżu Wyspy Węży rosyjskie siły zbrojne miały uderzyć w wojskową łódź motorową produkcji amerykańskiej.Na łodzi motorowej mieli znajdować się żołnierze z Ukrainy. Atak miał nastąpić z powietrza."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    Co do śledztwa, poczytał bym to co ukraińska prasa opisuje - korupcja - np sprzedaż na czarnym rynku kamizelek, samochodów ,i innych rzeczy wysyłanych np z Polski ( artykuł mówił o polskich darach autach itp)

    1. user_1048266

      Chyba rosyjska ;)

Reklama