Polityka obronna
Spotkanie Lloyda Austina z Mariuszem Błaszczakiem
Dziś rano sekretarz obrony USA spotkał się w Rzeszowie z szefem polskiego MON. Tematami były współpraca dwustronna oraz kwestie bezpieczeństwa.
Dzień wcześniej Lloyd Austin odbył podróż do Kijowa, gdzie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, ministrem obrony Ukrainy oraz ukraińskimi żołnierzami. Zapewniał tam o dalszej i nieprzerwanej współpracy w zakresie dostaw i bezpieczeństwa, co mogłoby być elementem załagodzenia doniesień dotyczących ostatnich problemów z budżetem na pomoc dla Ukrainy i Izraela.
Czytaj też
„Podczas mojej dzisiejszej wizyty w Kijowie ogłosiliśmy dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Ta transza sprzętu podkreśla zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we współpracę z naszymi partnerami i sojusznikami w celu zapewnienia Ukrainie zdolności potrzebnych do obrony już teraz i odstraszenia przyszłej agresji” - mogliśmy przeczytać na profilu sekretarza obrony.
Polska była i pozostaje kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Dowodem na to jest obecność wojsk 🇺🇸w Polsce. Jednocześnie lotnisko w Rzeszowie jest miejscem symbolicznym ze względu na współpracę żołnierzy 🇵🇱i 🇺🇸 oraz strategicznie ważnym z punktu widzenia udzielania pomocy… pic.twitter.com/B9mBaNIBys
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 21, 2023
Z kolei podczas dzisiejszego spotkania szefa Pentagonu z Mariuszem Błaszczakiem poruszone zostały kwestie związane ze współpracą wojskową, dalszymi dostawami uzbrojenia oraz strategicznym znaczeniu Polski i samego Rzeszowa dla wsparcia Ukrainy.
Minister @mblaszczak: z @SecDef rozmawialiśmy także o naszej współpracy wojskowej, w tym współpracy w ramach @VCorps. Chcę podkreślić otwartość @SecDef na współpracę z Polską. To dobry sygnał dla bezpieczeństwa. Relacje 🇵🇱&🇺🇸 są gwarantem bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. pic.twitter.com/XTpihkqLLC
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 21, 2023
Flaczki
Moze kupimy te F15EX, E7, KC46A, PA8 wrescie!
ALBERTk
I gdzie te zakupy Himars czy Apache? Zostały tylko zapowiedzi, konkretów brak.
Thorgal
Po co robić zakupy, jak zaraz zmiana władzy. Flagi UE i LGBTQ nas ochronią, po co wydawać na wojsko..
szczebelek
W przypadku HIMARS podpisano umowę ramową, więc kwestie umowy wykonawczej zostawili raczej następnej ekipie, bo nie było parcia przed wyborami po podpisaniu umowy wykonawczej na K239 w zeszłym roku i taka jest logika. Jeśli chodzi o AH-64 to zgoda kongresu została wyrażona chyba zbyt późno by podpisać umowę nawet w listopadzie.
Truck
Ale to PIS nie podpisał żadnej umowy, nie ma co zrywać.