Reklama

Polityka obronna

Słowacja z amerykańsko-europejską obroną przeciwrakietową

Wyrzutnia systemu SAMP/T ze stojącą obok makietą rakiety Aster-30
Wyrzutnia systemu SAMP/T ze stojącą obok makietą rakiety Aster-30
Autor. M.Dura

Włoski system obrony powietrznej SAMP/T rozmieszczony obecnie na Słowacji osiągnął zdolność operacyjną, co zostało ogłoszone przez Dowództwo Sił Powietrznych Sojuszu. Oprócz niego słowackiego nieba w ramach wsparcia sojuszniczego bronią amerykańskie i niemieckie zestawy Patriot.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

System SAMP/T został dostarczony przez Włochów już w marcu, a teraz osiągnął gotowość operacyjna związaną z włączeniem go w cały system obrony powietrznej NATO w tym regionie. Słowacja w przeciągu ostatniego roku zredukowała własne zdolności eliminacji środków napadu powietrznego poprzez przekazanie Ukrainie swojego systemu S-300 oraz myśliwców wielozadaniowych MiG-29. Co więcej, Słowacy przekażą (lub już dostarczyli) Ukrainie także kilka wyrzutni systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu 2K12 Kub.

W związku z tą sytuacją niezbędne jest sojusznicze wsparcie. Poza czasowym rozmieszczeniem własnych systemów OPL na Słowacji, na razie jedynie Niemcy zadeklarowały przekazanie Słowacji dwóch artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Mantis.

Reklama

„Rozmieszczenie włoskich SAMP/T na Słowacji wzmacnia odstraszanie i postawę obronną NATO na wschodniej flance. Po uzyskaniu pozytywnych wyników weryfikacji gotowości, nasz system wnosi swój wkład w Zintegrowaną Obronę Powietrzną i Przeciwrakietową NATO. Ten wysiłek operacyjny stanowi doskonałą okazję do zwiększenia wspólnej integracji i interoperacyjności, dzielenia się doświadczeniami i współpracy " – powiedział ppłk Michele Vellucci, dowódca Grupy Zadaniowej SAMP/T.

Czytaj też

SAMP/T to rakietowy system obrony powietrznej produkowany przez konsorcjum Eurosam, w skład którego wchodzą firmy MBDA France i MBDA  Italy oraz Thales Group. Może on zwalczać takie cele jak taktyczne rakiety balistyczne, myśliwce wielozadaniowe czy śmigłowce bojowe oraz rakiety manewrujące. Przy zastosowaniu rakiety Aster 30 system może eliminować cele oddalone o 100-120 km oraz na pułapie 20 km. Zarządzane są one dzięki systemowi kierowania ogniem opartym o wielofunkcyjny dookólny  radiolokator Arabel pracującym w paśmie X.

System SAMP/T można przystosować do współpracy z różnymi radarami dalekiego zasięgu, niedawno zlecono zresztą jego modernizację, obejmującą integrację nowych radarów oraz pocisków Aster 30 Block 1NT. We francuskiej armii SAMP/T został umieszczony na samochodach ciężarowych Renault Kerrax 8x8, zaś w przypadku Włoch na Iveco Astra 8x8. Jeden francuski system SAMP/T jest już rozmieszczony w Rumunii, kolejny system tego typu złożony z elementów przekazanych przez Francję i Włochy ma zostać dostarczony Ukrainie w ramach pomocy wojskowej.

Czytaj też

Wyrzutnia zestawu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Wyrzutnia zestawu SAMP/T. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama