Reklama

Polityka obronna

Sejmowa komisja obrony w Sztabie Generalnym

fot. Sztab Generalny WP
fot. Sztab Generalny WP

Ocena sytuacji bezpieczeństwa, gotowość Sił Zbrojnych RP do obrony państwa, aktualny potencjał armii i priorytety procesu jej transformacji to główne tematy omawiane podczas wizyty studyjnej sejmowej komisji obrony w Sztabie Generalnym WP – poinformowała rzecznik prasowa SGWP płk Joanna Klejszmit.

Reklama

Szef SGWP gen. Wiesław Kukuła, jego zastępcy i szefowie zarządów przedstawili we wtorek parlamentarzystom informację na temat obecnego stanu sił zbrojnych oraz kierunków ich rozwoju. „Podkreślono, że diametralne zmiany w środowisku bezpieczeństwa, wywołane m.in. agresją Rosji na Ukrainę, oraz analizy i wnioski płynące z tego konfliktu zostały uwzględnione w planowaniu procesu transformacji SZ RP” – poinformowała rzeczniczka SGWP.

Reklama

Jak przekazała, w rozmowie z parlamentarzystami zaznaczono, że budowa dobrze wyszkolonej i wyposażonej armii ma na celu niedopuszczenie do wybuchu wojny poprzez skuteczne i wiarygodne odstraszanie, realizowane w ramach NATO, a gdyby odstraszanie okazało się niewystarczające, wojsko musi być natychmiast gotowe do odparcia agresji.

Transformacja, służąca osiągnięciu i utrzymaniu stałej przewagi nad przeciwnikiem, nie tylko przez wymianę sprzętu i modernizację, ale także przez kompleksową, zrównoważoną budowę zdolności, to jeden z priorytetów SGWP na najbliższe lata. Pozostałe to odstraszanie i gotowość bojowa, rozwijanie świadomości obronnej i odporności państwa oraz budowa dobrej wartości służby, wraz ze wsparciem rodzin żołnierzy i weteranów.

Reklama

Czytaj też

Posłom przedstawiono także informacje na temat struktury sił zbrojnych i planowanych z niej zmian, systemu szkolenia żołnierzy, w tym zmian w procesie szkolenia rezerw osobowych. Zaprezentowano mechanizm planowania operacyjnego oraz wpływ zrealizowanych i planowanych zakupów uzbrojenia na utrzymanie i rozwój potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP. 

Czytaj też

Posłowie złożyli wieniec przy tablicy upamiętniającej gen. Franciszka Gągora, szefa Sztabu Generalnego WP w latach 2006-10, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Komisja Obrony Narodowej jest jedną z blisko 30 stałych komisji sejmowych. W obecnej, X kadencji Sejmu SKON liczy 42 członkiń i członków.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. staryPolak

    czy komisja pytała dlaczego rząd nie podpisuje umów na zakup sprzętu xbrojeniowego? czy komisja pytała co znaczą słowa Tuska o wstapieniu do europejskiego pomysłu kopuły powietrznej i czy to oznacza że kasujemy tę która właśnie kończymy tworzyć?

  2. M.M

    Bardzo duża ta komisja. Prawie 10% składu izby. Przypomina to trochę wycieczkę szkolną.

Reklama