Reklama

Polityka obronna

Rząd Hiszpanii: prawie 185 mln euro na uzbrojenie naszych wojsk na Łotwie

Autor. Ejército del Aire/Facebook

Rząd Hiszpanii zatwierdził na 2023 rok prawie 185 mln euro na uzbrojenie żołnierzy tego kraju stacjonujących na Łotwie w ramach misji NATO - podało ministerstwo obrony cytowane w czwartek przez madrycki dziennik „La Razon”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zgodnie z zatwierdzonym planem wydatków rząd premiera Pedro Sancheza przeznaczy łącznie w przyszłym roku na zakup broni i amunicji dla całego hiszpańskiego wojska ponad 433 mln euro. Według ministerstwa obrony w 2023 roku zostaną wysłane dla hiszpańskich żołnierzy na Łotwie transporty o wartości blisko 185 mln euro, aby "zwiększyć operacyjność wojsk i podnieść umiejętności w realizacji rozmaitych działań". Resort planuje wysłać na Łotwę m.in. amunicję dla czołgów Leopard oraz bojowych wozów piechoty Pizarro.

Czytaj też

W sumie na wschodniej flance NATO stacjonuje aktualnie ponad 800 hiszpańskich żołnierzy, z których 650 na terytorium Łotwy. Wraz z rosyjską agresją na Ukrainę hiszpańska armia zwiększyła swój kontyngent w tym kraju o 200 żołnierzy. Spośród 3 tys. żołnierzy stacjonujących poza granicami Hiszpanii drugą grupę na flance wschodniej NATO stanowi 150 wojskowych przebywających na terytorium Rumunii.

Reklama

Według opublikowanego w środę komunikatu resortu obrony armia hiszpańska wysłała w 2022 roku w ramach pomocy dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy 40 transportów broni, amunicji oraz środków medycznych.

Czytaj też

Resort sprecyzował, że na Ukrainę skierował m.in. amunicję artyleryjską dużego kalibru, amunicję dalekiego zasięgu, pociski przeciwczołgowe, umundurowanie i sprzęt zimowy, a także respiratory oraz sprzęt ratownictwa medycznego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon66

    Warto poczytać La Pais który donosi że rząd socjalistów torpeduje pomoc Ukrainie. Jako przykład podaje mim23 hawk których 2 baterie miał wysłać rząd. A każda bateria to 6x wyrzutnia m192 po 3 rakiety każda Oraz 12 palet m390 by z 36 rakietami , 6 generatorów i 4 radary różnego typu A co wysłał? Jedną wyrzutnie

Reklama