Reklama

Polityka obronna

Premier Sanchez: w grudniu wyślemy do Rumunii 130 żołnierzy i 8 myśliwców F-18

Hiszpańskie F-18 z bazy Gando na Gran Canarii. Fot. JaviFdez/Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Hiszpania wyśle w grudniu do Rumunii co najmniej 130 żołnierzy i 8 myśliwców F-18 - zapowiedzieli w środę premierzy tych państw, Pedro Sanchez i Nicolae Ciuca podczas hiszpańsko-rumuńskich konsultacji rządowych w hiszpańskim Castellan de la Plana.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Hiszpania wzmocniła swoją obecność wojskową na wschodniej flance NATO jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie. Na Łotwie zwiększyła liczebność swoich sił z 350 do 650 żołnierzy, a ponadto utrzymuje obecność na Morzu Śródziemnym i wzmocniła misje patrolowania przestrzeni powietrznej na Bałtyku i Morzu Czarnym.

Czytaj też

Obecnie Hiszpańskie Siły Powietrzne posiadają 72 sztuki wielozadaniowych myśliwców F/A-18 oraz 68 egzemplarzy Eurofighter Typhoon. Wysłanie 8 F/A-18 zwiększy bezpieczeństwo rumuńskiej przestrzeni powietrznej, którą strzegą wysłużone MiG-21 oraz F-16 AM/BM pozyskane przez Rumunię od Portugalii i USA, a w przyszłości dołączą do nich ex-norweskie F-16 w liczbie 32 sztuk.

Reklama

Czytaj też

Autor. fot. forsvaret.no
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Al.S.

    Widziałem lądującą parę tych F-18 na Gran Canarii. Idą dosłownie skrzydło w skrzydło, mają też zaskakująco niską prędkość przy przyziemieniu.

  2. Filemon19

    Socjalista Sancho pansa obiecuje gruszki na Wierzbie

Reklama