Reklama

Polityka obronna

Prezydent Korei w Polsce. Współpraca zbrojeniowa i nie tylko

Prezydent Duda podczas spotkania ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem w czasie szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku.
Prezydent Duda podczas spotkania ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem w czasie szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku.
Autor. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Republiki Korei Yoon Suk Yeol złoży w Polsce wizytę. Wśród głównych tematów rozmów będzie współpraca obronna obu państw.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Prezydent Yoon Suk Yeol uda się do Polski bezpośrednio z Wilna, gdzie będzie brał udział w szczycie NATO. Co ciekawe, prezydenci Andrzej Duda i Yoon Suk Yeol mieli już okazję rozmawiać właśnie podczas ubiegłorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który miał miejsce w czerwcu w Madrycie.

Seul już od pewnego czasu zacieśnia współpracę z Sojuszem Północnoatlantyckim. Przed wylotem do Europy Yoon Suk Yeol podkreślił znaczenie zagrożenia ze strony północnokoreańskiego programu rozwoju broni masowego rażenia.

Reklama

Czytaj też

Tym razem jednak prezydent Republiki Korei, obok udziału w szczycie NATO złoży wizytę w Polsce. Będzie ona trwała trzy dni, od środy 12 lipca do piątku 14 lipca. W składzie południowokoreańskiej delegacji będą też liczni przedstawiciele przemysłu obronnego, w tym między innymi wiceprezes Hanwha Group, Kim Dong-kwan. Należąca do grupy Hanwha Aerospace jest producentem zamówionych przez MON dla Wojska Polskiego haubic K9 i wyrzutni K239 Chunmoo.

Jednym z ważnych tematów w trakcie rozmów będzie zacieśnienie współpracy obronnej z Polską. Warszawa zakupiła w 2022 roku w Republice Korei znaczne ilości uzbrojenia, w tym czołgi K2/K2PL (180 zamówionych w ramach umowy wykonawczej i łącznie 1000 objętych umową ramową), haubice K9A1/K9PL (212 zamówionych w ramach umowy wykonawczej i łącznie 672 objętych umową ramową), 48 samolotów FA-50/FA-50PL i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo (218 zamówionych w ramach umowy wykonawczej i łącznie 290 objętych umową ramową).

Czytaj też

Każdy z tych systemów uzbrojenia dostarczany jest z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a sprzęt dla Wojsk Lądowych (K2, K9, Chunmoo) także ze znacznymi ilościami amunicji. W kolejnych etapach realizacji umów ramowych przewidziany jest transfer technologii i produkcja sprzętu w Polsce. Zapewne będzie to jeden z tematów rozmów prezydentów Polski i Korei.

Od ubiegłego roku władze obu krajów deklarują jednocześnie, że chcą rozwijać strategiczne partnerstwo wykraczające poza przemysł zbrojeniowy, jako sojusznicy USA położeni w dwóch kluczowych a zarazem niebezpiecznych regionach świata.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

  1. Odyseus

    Z Koreą możemy wiele zyskać , tylko musimy ich szanować bo to dla nich bardzo ważne i nie robić za roszczeniowe dzieci z piaskownicy, Dla nich jesteśmy wrotami do Europy a my nie mamy co im oferować taka jest prawda, Jesteśmy dla nich 3 rynkiem w Europie , nasza wymiana handlowa za 2022 r osiągneła nie całe 10 mld$ i co roku o kilkanaście procent rośnie tyle że z tego tylko 10% to nasz eksport do nich a 90% to import , my im sprzedajemy głównie ceramikę i kosmetyki bo nic więcej dla nich nie mamy a oni nam wszystko technologiczne , AGD RTV Komputery auta maszyny podzespoły itd. tak blado wypadamy że przy tej wizycie Prezydent Polski apelował o uwolnienie rynku ze strony Korei żebyśmy mogli im sprzedawać wieprzowinę wołowinę czy drób bo fizycznie niczego innego nie mamy by im zaoferować , przykre to ale tak niestety to wygląda fizycznie

  2. Był czas_3 dekady

    Chociaż kołowy transporter opancerzony opracujmy sami, by kolejne miliardy nie wyfrunęły z kraju.

    1. RGB

      @Był czas_3 dekady słuszna uwaga, skoro możemy zrobić coś samemu, to po co płacić haracz w postaci licencji. W przypadku kołowego wozu piechoty w relatywnie krótkim czasie możemy zrobić wszystko oprócz układu jezdnego, to przynajmniej połowa płaconej licencji, która zostaje w kieszeni.

    2. Był czas_3 dekady

      RGB@- Myślę, że i z układem jezdnym poradzilibyśmy sobie. Swego czasu WZM przygotowały KTO RYŚ/IRBIS, HYDROMEGA opracowuje interesujące pojazdy, Łukasiewicz-PIAP również (patrz https://defence24.pl/technologie/polski-robot-bojowy-na-poligonie). Mamy co najmniej 5 lat na opracowanie własnych KTO. Oczywiście, niektóre elementy można zawsze zakupić za granicą.

    3. RGB

      @Był czas_3 dekady - nie wiem czy nie ponosi Cię entuzjazm, nic mi nie wiadomo o polskich rozwiązaniach w zakresie układu jezdnego na poziomie Patrii, Boxera, czy choćby Tatry, ale może nie wiem wszystkiego.

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Podczas II wojny światowej Niemcy próbowały zaatakować Rosję wraz z Japonią, ale ponieważ Niemcy posuwały się zbyt szybko, Japonia zaatakowała Stany Zjednoczone. Japońscy prawicowcy lamentują, że gdyby Japonia podzieliła Rosję z Niemcami, a następnie walczyła z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, historia potoczyłaby się inaczej. Niech Polska stanie się Niemcami, a Korea Japonią! Najedźmy razem na Rosję! Niech Polska zajmie zachodnią część Uralu, a Korea Południowa wschodnią część Uralu!

    1. wert

      baaardzo upraszczasz żeby nie powiedzieć fałszujesz historię. Japonia nie uderzyła na kacapów bo walczyła wcześniej i nie doczekała się zadnej pomocy gdy obrywali od żukowa i zostali zmuszeni do odpuszczenia. Obowiązywał pakt hitler-stalin! O uderzeniu na jankesów zdecydowało EMBARGO, Japonia uzależniona id IMPORTU surowców została skazana. A embargo jankesi przewalcowali aby zahamować rozwój Japonii którą dopiero co zbroili i przeprowadzili od czasu Samurajów do epoki nowożytnej. technicznej

  4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Podstawa współpracy Polska-Korea to dla Polski transfer technologiczny [ale na poziomie AKTUALNYCH high-tech, a nie spóźnionych technologii na poziomie lat 80-tych] - a dla Korei - wejście na rynek UE. Czyli to, czego inni gracze nie chcą dać Polsce i Korei. Dla Polski kluczowa jest elektronika wysokiej skali integracji, radary najnowszej generacji, wspólny rozwój laserów wysokiej mocy, obrona prak/plot oparta o system L-SAM, który deklasuje Patriota. Czołgi - do anulowania [te zamówione 366 M1A1/2 i 180 K2 + 232 Leo 2 aż nadto wystarczy], zaś AHS - tylko wspólny umowny K9A3 PL - z armatą L58/L60, z napędem hybrydowym, z pancerzem aktywnym lub min Pangolinem - no i wpięty sieciocentrycznie dronowo pod amunicję precyzyjną np. Vulcano, Bonus Mk2 czy przyszłą strumieniową Nammo. I amunicja precyzyjna dla K239 na dalekie dystanse.

    1. PPPM

      Jak pokazuje wojna na Ukrainie, czołgi są bardzo istotne. Zawodzi taktyka ich zastosowania.

    2. kskiba19

      Eh Ty.... Czołgosceptyku

    3. Książę niosący na plecach białego konia

      Do masowej produkcji krabów wystarczy hodowla w morzu. Kula kraba może zniszczyć wszystkie myśliwce i pancerniki MBT. Słyszałem, że jeśli przyczepisz silnik odrzutowy do pocisku kraba, stanie się on pociskiem, który może zniszczyć biuro Putina. Cała broń importowana z zagranicy to śmieci i długi.

  5. Markus

    "Od ubiegłego roku władze obu krajów deklarują jednocześnie, że chcą rozwijać strategiczne partnerstwo wykraczające poza przemysł zbrojeniowy" Oby, jest wiele obszarów w naszej gospodarce gdzie możemy rozwinąć swoje zdolności, bazując na koreańskich technologiach.

  6. Odyseus

    Taka ciekawostka i temat do przemyślenia, jeszcze nie tak dawno temu Korea była bardzo biednym krajem. PKB Polski dogoniła dopiero pod koniec lat 80 ubiegłego stulecia i teraz gdzie są oni a gdzie My ....

    1. Griaule

      Kilka podstaw sukcesu Korei Płd, i paru innych państw, np.. Tajwanu i Singapuru: 1. Industrializacja. zgodnie z kilkuletnimi centralnymi planami rozwoju (sic). 2. Ochrona własnego rynku wysokimi cłami do czasu wypracowania konkurencyjności na skalę globalną. 3. Autorytarny, brutalny rząd, 4. Dyscyplina budżetowa i znikomy socjal oraz bardzo restrykcyjna polityka migracyjna. Coś z powyższego przypomina politykę gospodarczą Polski ostatnich 30 lat?

    2. kskiba19

      Zobacz jakie są koszty społeczne. Kopiować ci dobre, unikać co złe.

  7. Franek Dolas

    Essex Chyba nie mieszkasz w tym naszym kraju. Obecnie nikt za chlebem nie musi wyjeżdżać. Każdy kto ma fach w ręku i chęci do pracy świetnie sobie radzi. Wystarczy spojrzeć na oferty pracy czy ceny usług. Można u nas świetnie zarabiać i spokojnie żyć. To że jesteśmy nadal mocno uzależnieni gospodarczo od Niemców nie znaczy że będzie to trwało wiecznie. Zresztą większość krajów europejskich tak ma w tym nawet te bardzo bogate -Holandia Belgia Austria.

  8. rwd

    I tak trzymać, współpraca, nie tylko wojskowa, z Koreą powinna być realizowana również w kontekście uniezależniania się naszej gospodarki od dominacji niemieckiej.

    1. Essex

      serio? sam wymyślasz te bzdury? czy to WAM się podoba czy nie jesteśmy skazani na sąsiedztwo Niemiec, a swoje brednie opowiadaj Polakom co wyjeżdżają za chlebem do tego kraju....

    2. majorkom

      Mrzonki i bzdury. Korea NIGDY nie zastąpi Polsce Niemiec. Nie ma takiej możliwości. Z Niemcami należy współpracować i czerpać z tej współpracy korzyści.

    3. Z lewej strony

      Litości!!! Tak, najlepiej odgrodźmy Polskę od sąsiadów i żyjmy sobie w jakimś skansenie. Korea nigdy nie zbliży się nawet do poziomu naszych relacji gospodarczych z Niemcami, no chyba, że według Pana łączy nas jednak wspólna granica.

  9. "Pułkownik" Michał

    Bardzo słuszna koncepcja. Nie mamy sprzecznych interesów, więc by uzyskać dobre warunki współpracy wystarczy mieć dobrych negocjatorów. A jest jeszcze pare dziedzin do obgadania, jak np.: uczestnictwo w ich projekcie nowego myśliwca KF-21 Boromae; kwestia okrętów i miniokrętów podwodnych; energetyka atomowa; pracę nad K2PL, K9PL; wspólne pracę nad przyszłym czołgiem K3.

    1. Essex

      Najpierw pospłacajcie kredyty na ten złom co kupiliście a potem bajki o K3, jak dobrze pamiętam o K2 jak na razie cisza

    2. tkin ważny

      Essex - K2, 20 jest w Polsce, będzie razem 180. K2-PL musimy wybudować linie produkcyjne razem będzie 1000. K3 będą po to żeby nie zaprzepaścić szansy na rozwój przemysłu, nie stać w kolejkach po sprzęt i nie kupować z półki. K3 to nie bajki a zwykła szara rzeczywistość, żeby więcej nie trzeba było wpadać w kredyty, kupować jak piszesz złomu. TO NASZA PRZYSZŁOŚĆ. Dlatego rządzący nie mogą zaniechać działania, bo to przestępstwo i my musimy im o tym przypominać. "Masz rację Cisza jest zabójcza".

    3. Z lewej strony

      Sprzeczność interesów między Polską a Koreą Płd jest większa niż się wydaje, ale z jakiegoś przedziwnego powodu całkowicie się ją pomija w dyskusji na temat modernizacji technicznej WP. Najjaskrawszym przykładem jest podejście Korei do konfliktu w Ukrainie : wyraźnie oświadczyli, że nie będą wspierali Ukrainy aby nie psuć relacji z Rosją! Taka postawa powinna być lampką ostrzegawczą dla każdego zdroworozsądkowego kupca w Europie (i zapewne w Norwegii była).

  10. RGB

    W latach 70-tych mieliśmy dobrze rozwinięty i jak na tamte czasy nowoczesny przemysł zbrojeniowy, niestety całkowicie zwasalizowany przez ZSSR. Z tego powodu po upadku Układu Warszawskiego niewiele z tego zostało i trzeba było budować wszystko od zera. Dzisiaj to co udało się zbudować znowu chcemy zwasalizować, tym razem od Korei. Korea ma wiele rozwiązań które mogą wzbudzać nasz zachwyt, a nawet żądzę, ale na pewno nie są to AHSy, BWPy czy KTO, bo te możemy z powodzeniem robić sami, bez płacenia ogromnych licencji. Korea może być ciekawym partnerem w produkcji rakiet, technologiach kosmicznych, czy pojazdach autonomicznych, ale tu słowo klucz - partnerem. Warto się tu przyglądać Turcji, Turcja korzysta z technologii koreańskich, ale zachowuje dużą autonomię własnego przemysłu zbrojeniowego.

  11. Franek Dolas

    Kierunek bardzo dobry. Korea obok USA jest naszym najważniejszym kontrahentem w zakresie dostaw uzbrojenia. Stawiam na to że od nich kupimy OP chyba że zdecydujemy się na atomówki.

Reklama