Reklama

Polityka obronna

Polska i Hiszpania z nowym porozumieniem o współpracy w dziedzinie obronności

Autor. MON

Perspektywy dalszego rozwoju współpracy wojskowej oraz partnerstwa w NATO, jak również kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i sytuacji bezpieczeństwa w Europie – to główne tematy rozmów Mariusza Błaszczak, wicepremiera, ministra obrony narodowej i Margarity Robles, minister obrony Hiszpanii.

Reklama

W środę, w ramach polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, szefowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Hiszpanii Margarit Robles spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować wzajemną współpracę dotyczącą bezpieczeństwa i obronności obu krajów. Ważnym punktem spotkania było podpisanie „Memorandum o Porozumieniu o współpracy w dziedzinie obronności Polski i Hiszpanii".

Reklama

Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-hiszpańskiej w ramach NATO, w szczególności związanej ze wzmocnieniem flanki wschodniej Sojuszu. Wiodącym tematem była także sytuacja bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Autor. MON

Ministrowie omówili także implementację postanowień szczytu NATO w Madrycie, który odbył się w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa transatlantyckiego, w czasie największego od II wojny światowej kryzysu, spowodowanego niczym niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę.  To podczas szczytu przyjęta została Koncepcja Strategiczna. Dokument wskazuje na kluczowe cele i zadania NATO w świetle coraz bardziej niebezpiecznej i nieprzewidywalnej sytuacji geopolitycznej. Koncepcja nakreśla nową politykę wobec Rosji oraz potwierdza determinację do obrony każdego sojusznika.

Reklama

Wśród tematów znalazły się również kwestie dotyczące współpracy w wymiarze unijnym, czyli Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP) i nowych form współpracy w dziedzinie obronności. 

27 lipca 2022 r. w Warszawie odbyły się 14. polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu państw. Głównymi tematami były stosunki dwustronne, w tym kwestie gospodarcze, sprawy z zakresu bezpieczeństwa oraz sytuacja na Ukrainie. Szefowie rządów omówili również kluczowe tematy z bieżącej agendy Unii Europejskiej m.in.: bezpieczeństwo energetyczne i ceny energii. Szefowie rządów przyjęli wspólną deklarację dotyczącą kierunków rozwoju współpracy polsko-hiszpańskiej.

Czytaj też

Tegoroczna, 14. edycja konsultacji międzyrządowych przypadła w 30. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy, regulującego stosunki polsko-hiszpańskie po transformacji ustrojowej. To wydarzenie nadaje stosunkom dwustronnym Polski i Hiszpanii uprzywilejowany charakter. Odzwierciedleniem tego jest regularny i dynamiczny dwustronny dialog polityczny na wszystkich szczeblach.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Mireq

    okazuje się że dwustronne porozumienia mają dodatkową wartość, mimo wspólnoty NATO

  2. Braciator

    Hiszpańskie interesy są w Ameryce Południowej, i północno-zachodniej Afryce. Dla Hiszpanów wojna w Ukrainie, to jak dla Polaków wojna w Syrii. To jest fakt i po prostu należy mieć pewną wrażliwość na inny punkt widzenia Hiszpana czy Francuza. Przede wszystkim rozmawiać. Mam tylko nadzieję, że MB nie kupi przy okazji jakichś 20 fregat !!!

Reklama