Reklama

Polska kupi setki rakiet za miliardy dolarów [NEWS DEFENCE24]

Autor. Porucznik Bartosz Jóźwik

Do amerykańskiego Kongresu wpłynął wniosek o wydanie zgody na sprzedaż Polsce prawie 800 pocisków PAC-2 GEM-T przeznaczonych do systemu obrony powietrznej Patriot za niespełna 6 mld dolarów.

Zgodnie z treścią wniosku o zgodę na sprzedaż systemów uzbrojenia przez amerykański Kongres, który wpłynął do Senatu 15 maja 2025 roku, Polska jest zainteresowana pozyskaniem 788 pocisków PAC-2 Guidance Enhanced Missile-Tactical (GEM-T) do systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Wartość zamówienia może wynieść maksymalnie 5,8 mld dolarów.

Reklama

Notyfikacja odnosi się do zakupu z 2018 r. Wówczas Warszawa uzyskała zgodę na zakup m.in. 2 baterii systemu MIM-104 Patriot za 4,75 mld dolarów w ramach I fazy programu Wisła. W tej transakcji strona polska pozyskała łącznie 16 wyrzutni M903A2, 4 radary AN/MPQ-65 oraz zapas 208 pocisków PAC-3 MSE.

    Na liście pozyskiwanego wówczas sprzętu oraz środków bojowych zabrakło pocisków przeciwlotniczych PAC-2 GEM-T. Kupione przez Polskę rakiety PAC-3 MSE są przeznaczone głównie do zwalczania celów aerobalistycznych takich jak rosyjskie pociski Iskander-M. Oba typy amunicji do systemu Patriot uzupełniają się zdolnościami. Zasięg GEM-T ma wynosić nawet 160 km, podczas gdy PAC-3 MSE przy zwalczaniu „tradycyjnych” celów powietrznych dysponuje mniejszym zasięgiem (według nieoficjalnych informacji od 70 do 100 km). Z kolei PAC-3 MSE może zwalczać na wyższych wysokościach niż PAC-2 GEM-T.

    W styczniu USA wydały zgodę na sprzedaż 200 pocisków PAC-2 GMT do Rumunii za kwotę 1,13 mld dolarów.

      Procedura sprzedaży uzbrojenia w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) w USA wymaga zgody m.in. amerykańskiego Kongresu. Po akceptacji parlamentu wniosek o sprzedaż uzbrojenia trafia do Departamentu Stanu USA, który poprzez Agencję ds. Współpracy w Obronności i Bezpieczeństwie (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) informuje o wydanej zgodzie.

        Polska w ramach dwóch faz programu Wisła ma pozyskać 8 baterii systemu Patriot, w tym 64 wyrzutnie oraz 16 radarów (4 starsze AN/MPQ-65 i 12 nowoczesnych LTAMDS). W Siłach Zbrojnych RP bateria systemu Wisła I fazy składa się z dwóch jednostek ogniowych. Każda JO liczy po 4 wyrzutnie M903A2, radar AN/MPQ-65 oraz pojazdy towarzyszące. Zestawy pozyskiwane w II fazie programu Wisła zostaną wzbogacone o radary LTAMDS, a w przyszłości także brytyjskie pociski CAMM-MR i polskie Systemy Pasywnej Lokacji (SPL).

        Reklama
        WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
        Reklama

        Komentarze (12)

        1. radziomb

          Mina Putina i Brauna, Metzena gdy Polskie Wyrzutnie Patriot będa niedługo ochraniać Lotniska, Fabryki Broni, Miasta , Szpitale na Ukrainie - BEZCENNA. Te uświadomenie sobie że to na Ukrainie jest wojna na razie a nie w Polsce - bezcenna. PS. jeśli w Polsce bedzie wojna to wycofamy z Ukrainy do Polski te Patrioty. Tak, można tak. Na razie ich nie potrzebujemy żeby stały i sie bez sensu kurzyły i na Parady . Poza tym wojsko musi sie nauczyć strzelac w REALU a nie tyko na symulatorach, to zaprocentuje. Pokonanie Rosji da pokój Polsce na lata....Niczym pokonanie Japonii i Niemiec w 2 W.ŚW.

        2. Bart patriota

          no to co z produkcją w Polsce? no chyba by wypadało?

          1. LOUT

            Bart patriota - Nie ma szans, ponieważ produkcja jest już podzielona na kontynenty i kraje - Ameryka(USA), Azja(Japonia), Europa(Niemcy) i nikt nie bedzie następnej na nogi stawiał. Zresztą, to nie produkcja czipsów czy palet i musisz mieć zaplecze, kadry, technologie, know-how itd.

          2. user_1076183

            Z Niemiec kupimy rakiety

          3. Bart patriota

            To chociaż naklejki wyprodukujmy

        3. Czytelnik D24

          A skąd wyrzutnie skoro nie przewidywano do tej pory takiej konfiguracji w Wiśle?

          1. LOUT

            Czytelnik - Wyrzutnie to najmniejszy problem i to będzie "polski wkład" w pozyskanie tych rakiet, ponieważ już chyba się robi w Polsce kontenery startowe do PAC3 MSE. Teraz wykonawca dostanie dokumentację robienia większych do PAC2 i będą robić też.

          2. Czytelnik D24

            @LOUT Tak podejrzewam, ale brakuje mi tej informacji w artykule.

        4. Dudley

          To nie taniej kupić za tą kasę całą fabrykę rakiet?

          1. LOUT

            Dudley - Fabrykę kupić to nie tak hop-siup, trzeba mieć know-how, kadry, technologiczny rozwój na odpowiednim poziomie itp. Na dodatek "fabryki" tych rakiet sa w trzech miejscach na trzech kontynentach(USA, Japonia, Niemcy) i tak chyba pozostanie. "Fabryka" CAMM podobno miała być w Polsce, ale coś cicho i nie wiem czy to prawda była?

          2. Chyżwar

            Wystąpienie o zgodę nie jest tożsame z zakupem tej ilości rakiet. na które zostanie ona udzielona. Na przykład dziś możemy kupić jedną czwartą jutro kolejną jedną piątą i tak dalej. Ale dobrze ją mieć, bo kiedy jest wiadomo, że se możemy kupić wszystkie. Nie inaczej jest z amunicją do Abramsów, którą też kupujemy na raty. I dobrze robimy tak ją kupując ponieważ amunicja podobnie jak jedzenie ma ograniczony termin przydatności do spożycia.

          3. Macorr

            JA tego też nie rozumiem czemu nie moglibyśmy produkować tej rakiety u nas....

        5. radziomb

          Polskie spoleczenstwo w 2010 roku : "po co nam armia? " w 2022 : " gdzie nasza armia?" A najdziwniejsze ze Ukraina przed 2022 chciala kupic ze szwecji Gripeny ale stwierdzili ze taniej bedzie zmodernizowac migi29. Podobnie obcieli o polowe ilosci zamawianych armat DAN 152mm. Dziwne to wszystko...

        6. user_1076044

          Gdzie jest 500 Himarsów na podwoziu Jelcz gdzie jest produkcja 1000 K2PL że o K9PL nie wspomnę tylko nie mówicie o "urealnieniu zamówienia"

          1. user_1076183

            Himarsa to trzeba do kosza wrzucić, niepotrzebne

        7. xdx

          Ciekawe tylko czy zmodyfikowane już z MBDA czy też stare wersje ? Różnice są w sterowaniu i w przyszłości comuterze. Dużo podzespołów będzie z europy, ciekawe czy Polska też coś będzie robić jako podwykonawca- zawsze byłoby pozyskiwanie technologii

          1. LOUT

            xdx - Oczywiście nowe z MBDA Deutschland/COMOLOG, ponieważ nie po to fabrykę powiększają mocno, żeby "sobie była" :)

        8. Majster

          Czyli koncepcja stosowania w 100% rakiet pod IBCS (z głowicą aktywną) zdechła i zamawiamy rakiety z głowicą półaktywną. No ok nie ma sensu wybrzydzać, to było do przewidzenia że tyle PAC-3 MSE żeby zapewnić konkretne zdolności operacyjne po prostu nie damy rady kupić. Obłożenie wyrzutni to pewnie będzie 3 PAC-2 GEM-T+ i 2-3 PAC-3 MSE. Co nie jest najgorsze. PAC-2 GEM-T to cholernie duża rakieta o dużym zasięgu ale słabszej manewrowości i przyspieszeniu. Nadaje się żeby zapewnić trochę adrenaliny Ruskim próbującym zrzucać bomby z modułami korekcyjnymi, i raczej głównie do tego bo reszta celów powinna być raczej zwalczana innymi środkami.

          1. LOUT

            Majster - I bardzo dobrze, ponieważ olbrzymi zasięg i zwalczanie 90% celów przez PAC2 GEM-T jest tak na prawdę podstawą i ta rakieta podstawowym orężem systemu Patriot. Bardzo droga PAC3 MSE jest uzupełnieniem do zwalczania celów wymagających takiego efektora i taki mix, jak napisałeś, jest OK i powinien być używany w Patriocie.

        9. Franek Dolas

          Panie MM niczego nie zabrakło po prostu nie można kupić wszystkiego naraz. A zgody USA są ważne mamy je np. na zakup Himarsów i MLU dla F-16 i co z tego jak nic nie kupujemy bo pieniądze się rozeszły mimo horrendalnego deficytu budżetowego po 300 mld w każdym i ostatnich dwóch lat rządów "oświeconych"

          1. Orel

            Najpierw miał być tańszy skyceptor, potem CAMM-MR (mam nadzieję że go nie uwalą), o PAC-2 nikt myślał bo miało być coś zamiast... do teraz. Mam nadzieję że to oprócz, a nie zamiast CAMM-ER i CAMM-MR. Fakt ze PAC-2 będzie szybciej niż MR i ma dużo lepszy zasięg więc przyda się bardzo

          2. KrzysiekS

            Orel I tu nie jestem pewien może po prostu kupują coś co będzie wyprodukowane w Niemczech. Może ma to sens obronny pytanie czy to jest głównym celem zakupu.

        10. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

          Podstawa obrony nieba Polski - CAŁEGO - a nie tylko punktowo - jak teraz - a tego się ogółowi nie mówi i mami, że "zaraz będziemy wszyscy bezpieczni" - to budowa od podstaw SUWERENNEGO kompleksu sieciocentrycznego C5ISTAR/EW-AI [na maszynach fotolitografii 2 nm od TSMC czy ASML] - do czego mamy kadry IT - ale świadomie ich nie wykorzystujemy - a zamiast tego kupujemy drogo IBCS [dofinansowując przemysł USA - zamiast własny] - czyli sami zakładamy sobie smycz kontroli USA. Po drugie - nie Patriot z półki - tylko zakup know-how, licencji i wspólnego rozwoju koreańskiego L-SAM, najnowocześniejszego na świecie i deklasującego Patriota [zasięg 2 razy, pułap przechwycenia 4 razy] - i własna produkcja L-SAM w kraju. Oraz wejście tak samo w L-SAM2, który w 2028 da górne piętro obrony LEPSZE od THAAD. Powtarzam - INWESTYCJE w skok technologiczny Przemysłu 4.0 produktów high-tech, koncentracja i priorytet na SATURACYJNEJ obronie nieba CAŁEJ Polski. A nie rozpraszanie się jak teraz.

          1. Grom2137

            Sprzedać kraj, kupić drony, i będziemy dronami po całym świecie latali, i będzie polska wszędzie!

        11. Romek40

          ja wiem, ze jest malo czasu. ale moze za mld USD mozna by w koncu jakis program badawczy nad wlasnym efektorem..

        12. Thorgal

          Sobieski popełnił błąd teraz my za własne pieniądze będziemy znów chronić Europę a w zamian dostaniemy po pysku i nas oplują...

        Reklama