Reklama

Podwodna Orka idzie na dno? MON komentuje

Okręt podwodny ORP Orzeł (291) w widoku od rufy.
Okręt podwodny ORP Orzeł (291) w widoku od rufy.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Jak donosi Miłosz Maciej z Rzeczpospolitej, MON nie będzie w stanie podpisać w tym roku umowy na zakup 3 okrętów podwodnych w ramach programu kr. Orka. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał w zeszłym roku, że umowa zostanie podpisana do końca 2025 roku.

Według źródeł „Rz” negocjacje nie są prowadzone ze względu na brak wyboru potencjalnego oferenta. To wynikać ma m.in. z braku niemieckiej zgody na udział włoskiej oferty w postępowaniu (Włoska propozycja oparta jest na rozwiązaniu niemieckiego przemysłu). Dodatkowo swoją propozycję mocno promują francuzi. Dotychczas najwyżej oceniano oferty z Niemiec, Włoch orasz Szwecji.

Czytaj też

Według Rz, problemem jest też brak zainteresowania polityków tematem zakupu „Orki”. Wciąż nie odbyły się wizyty delegacji MON w stoczniach francuskich i hiszpańskich, co przy ewnetualnym wyborze konkurenta, może być powodem do zaskarżenia przez nich decyzji o zakupie. Wyzwaniem ma być również kwestia finansowania programu. MON liczył, że uda się go sfinansować z programu SAFE, jednak może być to niemożliwe, ze względu na zbyt długi okres produkcji tego typu okrętów.

Reklama

Program Orka zakłada pozyskanie trzech okrętów podwodnych nowego typu. Pierwszy okręt mógłby trafić do Polski na początku lat 30. o ile wybór wykonawcy zostanie dokonany jeszcze w tym roku.

Do sprawy odniósł na serwisie X wiceminister MON Paweł Bejda, który wskazał, że prace nad pozyskaniem nowych okrętów trwają.

WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (20)

  1. Imper

    Zastanawia mnie dlaczego przy takiej intensywności lobbingu grupa Naval nie proponuje okrętów Blacksword Barracuda lub ich dedykowanego wariantu zamiast Scorpène?

  2. kimeR

    Dlaczego nie skopiowac projekt 877, zmodernozowac, umocnic konstrukcje, ulepszyc cechy hydrostealth, automatyzacja i redukcja zalogi, wylacznie bateryjny naped...za polowe niemieckiej ceny?!

    1. Monkey

      @kimeR: Pomysł niezły, ale kto w Polsce miałby możliwości aby to zrobić?

    2. Seb66

      Kluczowe pytanie : PO CO? Gdy na Bałtyku Rosja nie ma praktycznie NIC? Gdy siła ognia tych OP kompletnie NIE WPLYNIE na nic?? Gdy NATO- bez Polski- może mieć na Bałtyku co najmniej pół tuzina OP?? Gdy w tym samym czasie BRAKUJE w Polsce nie OP, tylko OPLOT, systemów antydronowych a wojsku ...butów, bielizny, mundurów, kamuflaży, min, i.....amunicji?

  3. Hmmm.

    Rekordowy deficyt miał pójść na zbrojenia. Skoro nie idzie na zbrojenia, to na co?

    1. Boczek

      Hmmm., 10 czerwiec (18:05) ### Na przywracanie jawności deficytu.

  4. kd12

    Kupić od Szwecji oraz odgrzebać rozpoczęte już z nimi rozwiązanie pomostowe. To jest wykonalne i da nam czas nawet na opóźnione A26. Nie zapominajmy również, że teraz Szwecja już jest w NATO, to wiarygodny partner.

    1. Boczek

      kd12, 13 czerwiec (18:57) ### Nie ma żadnego rozwiązania pomostowego ze Szwecji. A26 nie wiadomo kiedy powstanie, ale jak już ~2035, po 17-18 latach budowy powstanie, to ich 20-25 letni design będzie po prostu przestarzały i dojrzały do MLU zaraz po wodowaniu.

  5. radziomb

    Ludzie... Szwecja ma 5 okrętów podwodnych, Niemcy 6, holandia 4. Na Baltyk przeciw ruskim wystarczy. A jeszcze w zapasie są włochy, fancja itd. Co da do tego kolejne nasze 3 szt? niewiele

  6. Kojot555

    A ja myślę ze kupimy od Niemców bo to najlepszy okret gdyby oddali nam jakiś szybki slot chociaz na jeden okret reszta później plus leasing u212 od nich jako pomost . Włoski też jest ciekawy ale jak niby niemcy stawiają veto , Szwecja też ok ale nie wiadomo kiedy. Korea super ale za duży na Baltyk. Oby nie Scorpena bo nie ma AIP. Więc reasumując tylko Niemiecko norweski 212 cd pozostaje. Ale zaraz odezwie sie grono hejterow ze to niemcy to beeee, ale powiedzmy sobie szczerze Polska nie produkuje i nigdy nie bedzie , Węgry też nie , a niemcy robią najlepsze uboty wiec sorry .

    1. Remov

      Niemiecki jest najgorszy, Szwedzki nie istnieje, Scorpene Evo ma AIP. Nie zapominaj o Hiszpańskim.

  7. Wlad

    @Boczek, @Davien3: Pieniądze UE (kredyt) do wykorzystania do 2030 roku! Ja to rozumiem, że ma być zapłacona całość kontraktu, a nie przedpłata lub rata! ŻADEN oferent nie gwarantuje terminu przed 2030 rokiem. Nic mi nie wiadomo o jakiejkolwiek rezerwacji terminu dla Polski zagwarantowanej przez TKMS.. Czy ktoś oficjalnie przedstawił tekst niemieckiej odmowy reeksportu dla Koreańczyków (jest to możliwe w tylko przypadku licencyjnych U-209 i U-214, w przypadku KSS-III i innych projektów nie jest to skutecznie możliwe. Nasz op. nie muszą być "planetami śmierci" tylko klasycznymi, nowoczesnymi op. - wystarczy. Nie złoszczę się na Europę (nie ta orientacja). Co się tyczy "miniatur", to mogą być przydatnym uzupełnieniem, a nie zamiast.

    1. Davien3

      @Wlad owszem mozna zapłącić całość przed 2030r trzeba tylko wybrać w końcu Okręt z Europy a tu masz spory wybór. Co do KSS III to uzywa niemieckich silników MTU więc już jest wymagana zgoda Niemców Do tego to najgorszy z nam proponowanych OP bo dostajemy małpia wersję eksportową pozbawiona K-VLS czyli zadnych manewrujących, balistycznych czy nawet OPL bo wszystko to korzystało z tych silosów

    2. Remov

      Hiszpanie oferują dostawę do 20230 roku,

    3. Remov

      @ Davien3 - Wolski twierdzi że Koreańczycy oferują wersje z K-VLS, rakiety manewrujące i balistyczne,

  8. Thorgal

    To zostaje z Koreańczykami się dogadać..

    1. Boczek

      Thorgal, 9 czerwiec (11:58) ### Koreańczycy są out bo nie spełniają wymagań programów UE jak np. SAFE. i nie otrzymają pozwolenia TKMS na eksport, o czym zostaliśmy poinformowani.

    2. Davien3

      @Boczek Akurat TKMS nie ma nic do KSS III bo ten okręt nie korzysta z ich technologii Za to ma silniki MTU ale to inna firma

    3. Remov

      Hiszpanie mają lepsza ofertę

  9. Seb66

    Prace trwają zapewnia praedstawiciel PO?? Bu ha ha. To ja przypomnę, że także w poprzedniej kadencji ci sami koalicjanci od 2006 do 2014 (a potem przez 5 lal kontynuował te obietnice PIS) że "prace integracyjne Spike na Hitfist30 .....TRWAJĄ"! Poza tym w poprzedniej kadencji TAKZE wycofywali się po kolei ZE WSZYSTKICH rozpoczętych programów modernizacyjnych, dokładnie jak TERAZ. Zredukowano Borsuka, a poprzednio wykończono Andersa. Poprzednio zablokowano zakup amunicji precyzyjnej , i teraz o takowej...cisza!!! Wtedy nie ruszyły nowe OP, I TERAZ znowu OP utrącono. Analogii jest mnóstwo. Aha, WOT też dziwnie wyhamował. Przypadek? Nie sądzę!!

  10. Zam Bruder

    Za dekadę najpóźniej ulegnie przemeblowaniu sama idea użycia OP a morskiw pole walki (i nie tylko) tak się zmieni, że będą to pieniądze wyrzucone w morskie głęniny - służba tych okrętów miałaby sens gdyby były na już. Należało leasingować od szweda te dwa Gotlandy jako tę przysłowiową przejściówkę.a teraz bez paniki na spokojnie się rozglądać.

  11. ALBERTk

    Skoro z pożyczek unijnych sprzęt wojskowy musi zostać wyprodukowany do 2030 roku to w zasadzie dyskwalifikuje to również inne plany zakupowe jak np zakupy Borsuków czy innego sprzętu made in polski przemysł. Przecież nasz przemysł ma problemy z szybką produkcją, jak również z dotrzymaniem terminów co widać np przy dostawach Krabów, Raków czy Rosomaków, które mają już wiele lat opóźnienia

    1. Remov

      Nie musi być wyprodukowany tylko rozpatrzony do 2030. Na dostawy jest 45 lat.

    2. ryba1

      Ma problemy bo prezesom nie zalezy na zwiększaniu produkcji z która trzeba bedzie sobie w pozniejszym terminie radzić wyszukując kontrachentów ,jedynie na utrzymaniu cieplutkiej posadki niezmąconej jakimiś zwiększeniami produkcji !!!

    3. staryPolak

      chyba że rząd natychmiasr podpisze taką umowę z HSW by ta mogła ruszyć z robudową. Borsuków nie zdążą ale gdyby była kasa na linię produkcyjną.... tak, wiem. Na pewno nie.

  12. radziomb

    rzeczpospolita jest nierzetelna, nic nie mówi ze szybko możemy mieć np leasing okrętu z niemiec a zaloze sie ze zgodza sie na to jesli od nich kupimy (podobnie jak bylo z Apachami) ,poza tym mozemy szybko kupic MINI Orke z włoch z terminem zapewne wczesniejszym niz 2030. Nie łudzmy sie ze te kilka okretow to jakis game changer, rosja ma okrety podwodne na morzu czarnym i co? .

    1. Boczek

      radziomb, 9 czerwiec (12:40) ### "Pomost" jest częścią oferty niemiecko-norweskiej 212CD. Ale to jest detal, bo offset jest tak gigantyczny, że powala i tym razem jest to prawdziwy offset a nie kupowany. I to jest majstersztyk Niemców i Norwegów, bo taki "nie kupowany" offset dotyczy z reguły spraw nie związanych z projektem - np zobowiązanie się do postawienia stalowni (realny przykład z przeszłości offsetu) za fregaty, A tu mamy TOKAT dotyczący projektu, który w perspektywie długoterminowej same OP spłaci i da robotę polskim stoczniom na dziesięciolecia.

    2. Remov

      @ Boczek - sęk w tym że nie mają rakiet manewrujących ani balistycznych więc nie spełniają wymagań

    3. GGG BBB

      @Boczek Zamiast gadać jak potłuczony napisz, co ma być tym pomostem w ofercie niemieckiej ? Niemcy użytkują obecnie 6 sztuk U212A, które weszły do służby w latach 2005-2016. Pierwszy 212CD wejdzie do służby nie wcześniej niż w 2031r. Myślisz, że Niemcy dla nas obniżą swój stopień bezpieczeństwa (5x OP zamiast 6x OP) pomimo tego, że z ich przeglądu strategicznego wyszło, że powinni mieć 9 okrętów podwodnych? Nie wspominając o tym, że sami mają kłopoty w należytym utrzymaniu gotowości tych tych sześciu U212A ...

  13. DAX

    Praca pracą, ale cóż szkodzi poczekać?

    1. Remov

      Chcesz czekać na atak ruskich?

  14. staryPolak

    HIMARS, K9, Black Hawk, Orka. Co jeszcze? Stawiam na "nieowocne' rozmowy w Koreańczykami nt K2PL. Zaś Apacze? Aż się prosi by skasować - setka smigłowców ozłociłaby firmy niemieckie i francuskie. Przy okazji rozszerza sie lista państw od których NIE WOLNO NAM kupowac. Dziś padło na Włochy. Docelowo zostać maja dwa panstwa?

    1. Remov

      Apache są priorytetem

  15. szczebelek

    Podpiszą kontrakt pół roku przed wyborami wybierając niemiecką lub francuską ofertę?

    1. Boczek

      szczebelek, 9 czerwiec (12:28) ### Francuska nie spełnia wymagań.

    2. Davien3

      A jaką mają niby wybrać? Włosi to też Niemcy, tak samo Szwedzi, Korea też korzysta z niemeickich technologii do tego jej OP jest najgorszy z tych wszystkich . Aha zostają jeszzce Hiszpanie z okrętem bazującym na francuskim Scorpene.

    3. Remov

      @ Boczek - spełnia

  16. Wlad

    Dziwne? Nie wierzę wrzutce prasowej Rzeczpospolitej, jak i zapewnieniom Bejdy. Najprawdopodobniej gdzie indziej przysłowiowy pies jest pogrzebany. Jeżeli nie możemy liczyć na europejskie pieniądze na Orkę, to pozostaje wyłącznie oferta koreańska. Chociaż także mogą być "schody", raz kredyt, dwa wkład niemiecki w koreańskie op. Hiszpania również odpada, gdyż tam udziały mają Francuzi. Niepokojące sygnały były wcześniej, stąd "wrzutki" o miniaturowych op.

    1. Boczek

      Wlad, 9 czerwiec (11:32) ### Orka będzie finansowana z pieniędzy UE i jest to zaklepane. Koreańczyków proszę sobie wybić z głowy bo nie maja pozwolenia TKMS na eksport, o czym na pisemnie poinformowano. Tylko Włosi mogą takowe otrzymać.

    2. Davien3

      @Wlad rozumiem że na złość Europie chcesz kupic najgorszy OP w tym zestawieniu nie mogacy używac żadnych manewrujących ani bez OPL? A juz miniaturowe OP na bałtyk to pomyłka stulecia.

    3. Remov

      Przecież Orkę można kupić z SAFE.

  17. Hubert

    Dla polityków lepiej żeby tak się nie stało bo już jesteśmy całkiem blisko kolejnych wyborów. Z tego co wiemy publicznie to wydaje się, że oferta z Koreii jest najlepszą. Oferty z Niemiec czy Szwecji sobie nie wybrażam z uwagi na trudny do wyobrażenia czas dostaw.

    1. Boczek

      Hubert, 9 czerwiec (11:32) ### Korea nie otrzyma zgody TKMS na eksport. Zostaliśmy o tym poinformowani na piśmie. Podpisanie umowy w tym roku, to pierwszy 212CD W SŁUŻBIE!!! naszej MW w 2030 (najpóźniej 2031), bowiem Niemcy i Norwegowie zarezerwowali dla nas okno produkcyjne. Jest to możliwe, bowiem projekt idzie wyjątkowo dobrze - do tej pory, ale im dluzej trwa, tym prawdopodobieństwo obsuwy jest coraz mniejsze i uwalniane są bufory czasowe zarezerwowane do tej pory na korekty problemów. I last but not least, idziemy w 18 jednostek i tym samym stają się one coraz tańsze, bo koszty rozwoju i coraz bardziej zoptymalizowanej produkcji rozkładają się na coraz więcej jednostek. Dlatego nie róbmy sobie nadziei. Nie wejdziemy w tę ofertę, bo jest zbyt dobra i zrobimy "Caracala 2.0".

    2. Davien3

      rozumiem że chcesz znowu wybrac najgorszy OP w tym zestawieniu jedynie dlatego że koreańczycy dają jako takie warunki? Bo nie będziesz miał tam K-VLS czyli zero manewrujacych, zero balistycznych i zero OPL I sam okręt powstaje w całości w Korei

    3. Remov

      Przecież Koreańczycy nie złożyli oferty

  18. MiP

    Poprzedni rząd Orkę uwalił a obecny widać że też nie wie co z tym programem robić.Miały być okręty podwodne z rakietami manewrującymi a dzisiaj już się o tych rakietach nie wspomina.Niech już rozwiążą ten Dywizjon Okrętu Podwodnego i przestaną bajki wciskać.Kupują tylko to co można w Warszawie na defiladzie pokazać a reszta jest mało ważna

  19. Tani2

    I bardzo dobrze, jeszcze uwalić te duże krypy a forsę na lotnictwo i siły lądowe. Marynarce rowery wodne z uchwytem na Pioruna i wystarczy. A gdyby była forsa to kupić pancernik od USA. Po co im tyle mielibyśmy panowanie na Bałtyku.

  20. PL

    Cóż szkodzi obiecać.

Reklama