Reklama

Piątkowy przegląd mediów: Nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny; Francja uzna Palestynę

Autor. st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Barański, wydarzenia.interia.pl: Francja wstawi się za Palestyną. Minister Izraela uderza w Macrona: Hańba

Francja uzna państwo palestyńskie - poinformował prezydent tego kraju Emmanuel Macron. Jak dodał, stanowisko w tej sprawie zostanie przedstawione podczas nadchodzącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. „Musimy zbudować państwo palestyńskie” - napisał w mediach społecznościowych. Na słowa przywódcy zareagował izraelski minister obrony, mówiąc o „hańbie”. Podobne zdanie wyraził premier Izraela.

Jak przekazał prezydent Francji Emmanuel Macron, jego kraj zamierza we wrześniu uznać państwo palestyńskie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przywódca zaznaczył również, że ma nadzieję, iż decyzja w tej sprawie „pomoże zaprowadzić pokój w regionie”. Francuski prezydent poinformował o swoim stanowisku na platformie X, publikując list jaki w tej sprawie został wysłany do prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa. Macron potwierdził w nim, że jego kraj stanie się pierwszym mocarstwem zachodnim, które uzna państwo palestyńskie.

Na słowa Macrona zareagował izraelski minister obrony, stwierdzając, że Izrael nie pozwoli na powstanie państwa, które będzie zagrażało jego istnieniu. Dodał przy tym, że stanowisko francuskiego prezydenta jest „hańbą i kapitulacją wobec terroryzmu”.

Reklama

Marcin Walków, money.pl: Polska wypowiada konwencję ottawską. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wypowiedzeniu tzw. konwencji ottawskiej (traktatu ottawskiego), zabraniającej używania min przeciwpiechotnych. Na podobny krok zdecydowały się m.in. kraje bałtyckie i Finlandia w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. W ubiegłym tygodniu przygotowaną w resorcie obrony ustawę bez poprawek przyjął Senat. Wcześniej, podczas procedowania w Sejmie, o jej znaczeniu przekonywał m.in. szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który mówił m.in., że wycofanie się z konwencji ottawskiej jest kluczowe dla bezpieczeństwa w regionie.

Zaznaczył, że inicjatywa o rezygnacji z konwencji powstała na wniosek Polski oraz partnerów z krajów bałtyckich i Finlandii. - Polska nie może być objęta żadnym gorsetem uniemożliwiającym obronę naszej ojczyzny - podkreślił szef MON. Prezydent Andrzej Duda pytany o tę kwestię pod koniec czerwca zgodził się, że wypowiedzenie konwencji to „krok racjonalny”, ze względu na „bardzo pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa”, związaną m.in. z rosyjską agresją na Ukrainę.

Reklama

Bankier.pl: 4 mld dolarów gwarancji kredytowej. MON podpisze umowę z USA

Jak przekazał resort obrony, polski minister obrony narodowej oraz amerykański podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA spotkają się w piątek o godz. 9 w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON w Warszawie; w uroczystości uczestniczyć będzie też m.in. sekretarz stanu w MON Paweł Zalewski. Po podpisaniu umowy planowane są oświadczenia dla mediów, następnie odbędą się rozmowy bilateralne.

Gwarancja kredytowa ze strony Stanów Zjednoczonych udzielona będzie w ramach programu Foreign Military Financing i wyniesie - jak przekazano MON - 4 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone na modernizację polskich Sił Zbrojnych. Jak informował w ub.r. resort obrony, środki posłużą m.in. do częściowej spłaty podpisanych z USA kontraktów na sprzęt wojskowy - w tym najdroższych, opiewających na miliardy dolarów, takich jak zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache czy pozyskiwanych w ramach II fazy programu Wisła 6 baterii systemów obrony powietrznej Patriot.

Onet.pl: Prezydent podpisał ważną ustawę. Dotyczy obronności kraju

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o obronie ojczyzny — poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Celem jest m.in. usprawnienie rekrutacji do wojska, zwroty kosztów ponoszonych przez żołnierzy czy zmiany w zasadach działania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W ubiegłym tygodniu ustawę bez poprawek zaakceptował Senat; mimo tego, że senackie biuro legislacyjne złożyło do ustawy kilkanaście drobnych poprawek, senatorowie przyjęli ustawę bez nich — ze względu na apel MON o jak najszybsze przyjęcie ustawy. Resort argumentował, że taki krok jest potrzebny m.in. ze względu na zbliżający się termin kolejnych szkoleń pilotów samolotów F-35 w USA; przyszli piloci pojadą na nie z początkiem sierpnia — wejście w życie nowych przepisów umożliwi im zabrania ze sobą na długi pobyt w USA najbliższych członków rodziny.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (5)

  1. Przyszłość

    Tymczasem Ukraina ma ustawę o rekompensacie dla Ukraińców wypędzonych z Polski

  2. MC775

    Każdy obcokrajowiec żyjący w Polsce a którego kraj macierzysty nie jest członkiem NATO powinien płacić miesięczną składkę na WP. Oni przyjeżdżają do nas m.in. ze względu na bezpieczeństwo, więc niech za to bezpieczeństwo zapłacą. Mamy ok. 3.5 miliona takich osób, to głównie Ukraińcy, Gruzini i inni. Gdyby każdy płacił po 100 zł miesięcznie to mamy po 350 milionów PLN miesięcznie (4.2 miliarda rocznie) dodatkowo na obronność. To w kontekście kolejnych pożyczek, które Polska zaciąga - ja nie mam nic przeciwko nim, bo wolę mieć dług i być bezpiecznym, ale trzeba też myśleć nad własnym finansowaniem.

    1. DanielZakupowy

      MC775 Ba, Polki też powinny być objęte takim podatkiem :)

  3. Weneda 1977

    No tak ,najpierw podpisuję się umowę na 96 Apaczy z półki a później negocjuję się kredyty,A te kilkadziesiąt mld $ z budżetu mon i funduszu sparcia sił zbrojnych to na co są wydawane? Czy to wirtualne pieniądze? Może struktura wydawania kasy mon jest zla bo przy takim wzroście budżetu w ostatnich trzech latach to 50% kasy z wszystkich środków na obronę powinno iść na zakup nowego sorzetu.

  4. MiP

    Francja uzna państwo palestyńskie - już krzyczą jarmułki w Białym Domu 😊

  5. Rusmongol

    W raporcie za 2024 r. ONZ odnotowała, że 95 proc. uwolnionych ukraińskich jeńców wojennych było regularnie torturowanych w rosyjskiej niewoli. Wśród metod tortur żołnierze wymieniali bicie, porażanie prądem, duszenie, przemoc seksualną, długotrwałe przetrzymywanie w bolesnych pozycjach, symulowanie egzekucji, topienie, pozbawianie snu i inne działania. Ponadto Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że co najmniej 245 ukraińskich żołnierzy zostało zabitych przez rosyjskich żołnierzy zaraz po oddaniu się do niewoli.

Reklama