Reklama

Polityka obronna

Odwołanie Macierewicza z MON. J. Kaczyński: nie było innego wyjścia

Były szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Były szef MON Antoni Macierewicz. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Naprawdę nie było innego wyjścia, jak odwołanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ta decyzja nie była prosta – powiedział w wywiadzie dla jednego z tygodników prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Przyznał, że dla nikogo nie jest tajemnicą, że na dymisję szefa MON „intensywnie” naciskał prezydent Andrzej Duda.

Wywiad z Kaczyńskim został opublikowany w środę w "Gazecie Polskiej", politycznie bardzo bliskiej Macierewiczowi. Przyczyn jego odwołania dotyczy pierwsze pytanie w tekście. Kaczyński zaznaczył, że nie może mówić o wszystkich powodach tej decyzji, jednocześnie jednak przyznał, że są i takie okoliczności, które przedostały się do opinii publicznej.

Dopytywany, czy chodzi o naciski prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy, lider PiS odpowiedział:

Dla nikogo nie jest tajemnicą, iż one były, i to bardzo intensywne. Naprawdę nie było innego wyjścia. Dla skutecznej realizacji naszego projektu politycznego tak trzeba było postąpić, choć dla nikogo z nas – mogę powiedzieć, że szczególnie dla mnie – ta decyzja nie była prosta.

prezes PiS Jarosław Kaczyński

Były premier podkreślił, że zna Macierewicza od 40 lat. – Tak niestety ułożyły się teraz sprawy, że mimo sentymentu, zasług, trzeba było postąpić tak, jak postąpiliśmy – dodał.

Po odwołaniu z funkcji szefa MON Macierewicz został przewodniczącym podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Kaczyński podkreślił, że ta sprawa jest i będzie priorytetem PiS. Dodał, że liczy, iż raport techniczny podkomisji zostanie przedstawiony "w okolicach" najbliższej rocznicy tej tragedii, czyli około 10 kwietnia 2018 r.

Macierewicz został odwołany 9 stycznia. Tego dnia szefem MON został Mariusz Błaszczak, do tej pory szef MSWiA.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (6)

  1. Boczek

    Bo nie potrafią rządzić?

    1. były żołnierz

      Kadencyjność jest w armii już od kilku dobrych lat Ignorancie....

    2. Piotr ze Szwecji

      W ramach uzawodowienia wprowadzono kontrakty czasowe. Wojskowi nie mają lepszego związku pracowniczego, by im wynegocjował coś lepszego niż te śmieciówki za dzieło.

  2. amerykanie mocno naciskali?

    \"Naprawdę nie było innego wyjścia\".

  3. beta

    Macierewicz ewidentnie sobie nie radził z zarządzaniem.

  4. Harry 2

    A. Macierewicz - człowiek który będąc na stanowisku Ministra wskrzesił \"Ducha Patriotyzmu\" wśród młodych ludzi, żołnierzy, Polaków. Komuś to nie pasowało. Komu?

    1. Ziem

      Chyba nacjolanizmu..w najgorszym wydaniu.

    2. Potter

      Wskrzesił ewentualnie ducha nacjonalizmu.

    3. rozczochrany

      To umiał. Także Wojska Obrony Terytorialnej i \"paszport MON\" dla organizacji pro-obronnych to jego dzieła. Zresztą jedno ma związek z drugim.

  5. andy

    a kto naciskał na prezydenta ...??? nie wierzę że sam podjął tak kontrowersyjną decyzję ...

    1. VictorVector

      Prawdopodobnie wszyscy ci którzy mieli do czynienia z AM... I skarżyli się na niego wyżej... Może był zbyt wymagający w negocjacjach z USA, heh.

  6. Polish blues

    Czy ktoś w końcu powie dlaczego nadal nie ma umów na helikoptery, Patriota oraz okręty podwodne? PiS jest u władzy 2,5 roku - obiecywali suwerenowi przyspieszenie w modernizacji armii. Mają pełnię władzy czyli komfortowe warunki do przepchnięcia rzeczy niezbędnych.

    1. Boczek

      Bo nie potrafią rządzić?

    2. ACAN

      Odpowiadam Pan Antoni robił wszystko aby tych umów nie podpisać. Argumentować tego zdania nie potrzeba bo jego dokonania w tej materii są najlepszą argumentacją.

    3. hAm

      To nie tajemnica, że pieniądze przejedzone przez 500+

Reklama